הברית התמוהה בין יו"ר ההסתדרות לימין הקיצוני

ניסנקורן אינו מתבטא באופן מקצין וגזעני כמו רבים מחבריו בימין, אבל מעמדותיו ומהתנהגותו עולה שהוא שבוי בתפישת עולם לאומנית צרה, ולוקה בעיוורון מוחלט נוכח הסכנה המאיימת על העובדים וארגוניהם מצד גורמי ימין בארץ ובעולם.

פורסם בדה מרקר בתאריך 1.10.18

בצעד חסר תקדים הודיע לאחרונה יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, על תמיכתו במועמדות השר זאב אלקין לראשות העיר ירושלים. יו"ר ההסתדרות אינו נדרש לנקוט כאן עמדה. הוא לא הכריז על העדפתו לגבי מועמדים לראשות תל אביב או חיפה. לא ניתן גם הסבר להחלטה התמוהה. יש המשייכים אותה לרצונו לנקום בש"ס ובשר דרעי, שתומכים במי שמתחרה באלקין, משה ליאון. לניסנקורן חשבון פתוח עם דרעי, לאחר שזה תמך בח"כ שלי יחימוביץ' בבחירות לראשות ההסתדרות בשנה שעברה.

צורך לנקום או לא, אין להפחית מהמשמעות שיש להתייצבות של ניסנקורן לצד אלקין. מדובר במערכת בחירות פוליטית פר־אקסלנס, בעיר שעומדת בלב הסכסוך הישראלי־פלסטיני. אלקין, בעצמו איש ההתנחלויות, ידוע בתמיכתו בעמותות המתנחלים בירושלים. הוא מתבטא במשך שנים נגד כל הסדר עם הפלסטינים, ומזוהה עם האגף הימני הקיצוני בליכוד. לא בכדי זוכה אלקין בתמיכת נתניהו. כאשר ניסנקורן מודיע על תמיכתו באלקין, הוא מכריז למעשה שאין לו בעיה להסתופף בצל מחנה הימין הקיצוני.

החיזור אחרי אלקין הוא המשך ישיר לשיתוף הפעולה של ניסנקורן עם שר האוצר כחלון ועם ממשלת נתניהו. בחמש השנים בהן מכהן ניסנקורן כיו"ר ההסתדרות, הוא נמנע מכל אמירה ערכית או פוליטית ביקורתית על הממשלה, למרות פרשיות השחיתות השלטונית בהן מעורב נתניהו. גם נוכח מלחמת החרמה של הממשלה נגד בתי המשפט ושלטון החוק, ממלא ניסנקורן פיו מים.

נתניהו ואנשיו מנהלים הסתה פרועה נגד אמנים, עיתונאים וארגוני החברה האזרחית, ומעבירים חקיקה אנטי דמוקרטית שמצרה את גבולות חופש הדיבור, אבל ההסתדרות לא מגיבה. הממשלה מנהלת מדיניות של שנאת זרים ורדיפה נגד הפליטים האפריקאים, כולל חוק שיבטיח את גירושם, אבל להסתדרות של ניסנקורן זה לא נוגע. ישראל הולכת ומתעטפת באווירה גזענית אנטי ערבית, הממשלה סתמה את הגולל על כל תוכנית שלום, בעודה שועטת לעבר עימות צבאי בדרום ובצפון — מצד ההסתדרות אין כל תגובה, אפילו לא קול ענות חלושה.

בראיון שנתן לסמי פרץ (TheMarker, 7.9) מגלה ניסנקורן טפח מהשקפת עולמו, שעה שהוא מצטט את הנשיא האמריקאי טראמפ וקורא ללכת בעקבותיו: "צריך לתת יתרון לכחול־לבן, בדיוק כפי שטראמפ אומר. בטח לא לייצר מצב שכחול־לבן מופלה לרעה"', הוא אומר. ההתייחסות של ניסנקורן היא לצורך לתת עדיפות לחברת אל על מול חברות תעופה זרות. אבל המשמעות רחבה הרבה יותר. יו"ר ההסתדרות מאמץ כאן את הסיסמה "אמריקה תחילה", ואת האג'נדה הלאומנית והגזענית של טראמפ.

ניסנקורן אינו מתבטא באופן מקצין וגזעני כמו רבים מחבריו בימין, אבל מעמדותיו ומהתנהגותו עולה שהוא שבוי בתפישת עולם לאומנית צרה, ולוקה בעיוורון מוחלט נוכח הסכנה המאיימת על העובדים וארגוניהם מצד גורמי ימין בארץ ובעולם. ניסנקורן מאמץ את האג'נדה הלאומנית של טראמפ, לפיה התרופה לחוליים של הכלכלה החדשה והגלובלית, נמצאת בחזרה לחיק החם של הכלכלה הלאומית הסגורה.

אין אשליה מסוכנת מזו. ארגוני עובדים שתומכים בימין אינם קונים לעצמם תעודת ביטוח. הרס מדינת הרווחה ופגיעה בזכויות העובדים הם נשמת אפו של הימין. התקופה בה אנו חיים מתאפיינת בחוסר יציבות, מלחמות, משברים ותהפוכות כלכליות וחברתיות, אבל גם בהתקדמות טכנולוגית מהפכנית שיש בה פוטנציאל לשינוי.

מנהיגות חברתית נכונה חייבת כיום לקדם אג'נדה של קידמה טכנולוגית ולבנות שותפויות עם כוחות חברתיים המחויבים לזכויות אדם — ולא להסתגר בביצה של פרוטקציוניזם, חוקי לאום ושנאת זרים. השפל הערכי שאליו מוביל ניסנקורן, בהיצמדו לימין הקיצוני, סופו שיגרום גם להתפוררותה הארגונית של ההסתדרות.

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות