האחד במאי בבאקה אל-גרביה: סולידריות עובדים יהודים וערבים

כינוס ארגוני עובדים, פעילים חברתיים ויוצרי תרבות חדשה 

יום שישי, ה- 1.5, מכללת אל-קאסמי, בשעה 17:00

סולידריות של עובדים ערבים ויהודים היא סיסמת הכינוס לרגל האחד במאי 2015 שיערך בבאקה אל-גרביה, ואחד מעקרונות היסוד של ארגון העובדים מען. המאבק היומיומי למען התארגנויות עובדים, ונגד מדיניות הממשלה העושקת את העובדים, מדכאת את הפלסטינים ומפלה את אזרחי ישראל הערבים – מובילה את הפעילות של מען.

עובדי צווארון כחול ולבן, בעלי תארים אקדמיים ועובדי כפיים, נשים וגברים – כולנו היום עובדי קבלן חסרי זכויות הנתונים לגחמות המעסיקים. אלפי עובדים ועובדות התאגדו עד היום בשורות מען, ביניהם – נהגי משאיות, פועלי מפעלים במישור אדומים, מורים במכללות לאמנות ואמנים, ונשים ערביות המבקשות עבודה מול ממשלה שמעודדת יבוא עובדים זרים. כל אלו הם בסיס הכוח החברתי שמבטא אמונה בשינוי מהפכני של החברה בישראל.

הימין בישראל מכתיב את סדר היום ומעמיק את השנאה ואי האמון בין יהודים לערבים. הממשלה תומכת בהרחבת התנחלויות ובהריסת בתים בכפרים ערביים, והתוצאה – הבריונות של תג מחיר נגד מסגדים ובתי ספר דו לשוניים. מול המדיניות הזו, מען מאגד עובדים ערבים ויהודים במאבק משותף, לטובת העסקה הוגנת ומאורגנת, שתבטיח חיים כלכליים יציבים וחפים מדיכוי פוליטי ולאומי, ושוויון מלא.

ארגון העובדים מען שואב השראה וכוח מכוחות דמוקרטים חדשים באזורנו ובעולם היוצאים בשנים האחרונות לרחובות ודורשים חרות וצדק חברתי. אנו מציינים במיוחד את הזדהותנו עם מאבק העמים הערביים לדמוקרטיה, ובראשם העם הסורי, שנלחם נגד הדיקטטורה הרצחנית של אסד ונגד כוחות פונדמנטליסטיים הרסניים וממשיך להאמין בחופש.

בחרנו לערוך את הכנס בבאקה אל-גרביה משום שהחברה הערבית סובלת משעורי העוני והאבטלה הגבוהים ביותר בישראל, מהעדר תעסוקה לנשים, ומשעור משיא במשתכרים שכר מינימום.

אל האחד במאי מגיע הארגון בעיצומו של מאבק מר מול מעסיקים פוגעניים באזור התעשייה שבהתנחלות במישור אדומים, וגם לאחר שנה של הישגים, ובהם: הסכם קיבוצי קרוב עם עיריית ראש העין; הצלחה בבית הדין לעבודה מול בית הספר מנשר לאמנות לאחר מאבק משפטי ארוך; העברת עובדי מתחם ביאליק ממעמד של נותני שירותים למעמד של עובדים; ארגון סדרת כנסים בנושא תעסוקת נשים ובטיחות בבניין ברחוב הערבי. בנוסף פועל הארגון באופן יומיומי בשירות וקידום זכויותיהם של אלפי מובטלים במזרח ירושלים. כל המאבקים האלה ואחרים ייוצגו על במת ה-1 במאי.

ביום שישי, ה1 במאי, יום הפועלים הבינלאומי, נתכנס במכללת אל קאסמי בבקה אל-גרביה בשעה 17:00, ונציג את הכוח החברתי החשוב הזה שנאבק למען העובדים ולמען החברה כולה. הכינוס, שיכלול פנל דוברים והופעות תאטרון ומוסיקה בהשתתפות אמנים ערבים ויהודים, יערך בחסות של מכללת אל-קאסמי שמארחת את האירוע, ובחסות עירית באקה אל-גרביה.

בין הדוברים בכינוס:

נציגת מכללת אל קאסמי – דר' האלה חבאיב

עו"ד מורסי אבו מוך, ראש עירית באקה אל-גרביה

אסף אדיב, מנכ"ל ארגון העובדים מען

אסמא אגבארייה זחאלקה – חברת הנהגה במען

חן שפירא, אמן וחבר ועד מרצי בצלאל

חאתם אבו זיאדה – יו"ר ועד העובדים מוסך צרפתי

יאסר אבו ערישה, ועד עובדי לאומי קארד

ספוואת עוואוודה – חראכ שבאבי – צעירי כפר כנא

ראניה סאלח – פעילת מען לקידום זכויות עובדים בירושלים

הנחיה: ופא טיארה ומיכל שורץ, פרויקט הנשים של מען

בין ההופעות האמנותיות:

מחמד ג'בארין, קבוצת תאטרון אום אל-פחם באקה

הלה להב ולהקתה

עוד

פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות