האחד במאי בבאקה אל-גרביה: סולידריות עובדים יהודים וערבים

כינוס ארגוני עובדים, פעילים חברתיים ויוצרי תרבות חדשה 

יום שישי, ה- 1.5, מכללת אל-קאסמי, בשעה 17:00

סולידריות של עובדים ערבים ויהודים היא סיסמת הכינוס לרגל האחד במאי 2015 שיערך בבאקה אל-גרביה, ואחד מעקרונות היסוד של ארגון העובדים מען. המאבק היומיומי למען התארגנויות עובדים, ונגד מדיניות הממשלה העושקת את העובדים, מדכאת את הפלסטינים ומפלה את אזרחי ישראל הערבים – מובילה את הפעילות של מען.

עובדי צווארון כחול ולבן, בעלי תארים אקדמיים ועובדי כפיים, נשים וגברים – כולנו היום עובדי קבלן חסרי זכויות הנתונים לגחמות המעסיקים. אלפי עובדים ועובדות התאגדו עד היום בשורות מען, ביניהם – נהגי משאיות, פועלי מפעלים במישור אדומים, מורים במכללות לאמנות ואמנים, ונשים ערביות המבקשות עבודה מול ממשלה שמעודדת יבוא עובדים זרים. כל אלו הם בסיס הכוח החברתי שמבטא אמונה בשינוי מהפכני של החברה בישראל.

הימין בישראל מכתיב את סדר היום ומעמיק את השנאה ואי האמון בין יהודים לערבים. הממשלה תומכת בהרחבת התנחלויות ובהריסת בתים בכפרים ערביים, והתוצאה – הבריונות של תג מחיר נגד מסגדים ובתי ספר דו לשוניים. מול המדיניות הזו, מען מאגד עובדים ערבים ויהודים במאבק משותף, לטובת העסקה הוגנת ומאורגנת, שתבטיח חיים כלכליים יציבים וחפים מדיכוי פוליטי ולאומי, ושוויון מלא.

ארגון העובדים מען שואב השראה וכוח מכוחות דמוקרטים חדשים באזורנו ובעולם היוצאים בשנים האחרונות לרחובות ודורשים חרות וצדק חברתי. אנו מציינים במיוחד את הזדהותנו עם מאבק העמים הערביים לדמוקרטיה, ובראשם העם הסורי, שנלחם נגד הדיקטטורה הרצחנית של אסד ונגד כוחות פונדמנטליסטיים הרסניים וממשיך להאמין בחופש.

בחרנו לערוך את הכנס בבאקה אל-גרביה משום שהחברה הערבית סובלת משעורי העוני והאבטלה הגבוהים ביותר בישראל, מהעדר תעסוקה לנשים, ומשעור משיא במשתכרים שכר מינימום.

אל האחד במאי מגיע הארגון בעיצומו של מאבק מר מול מעסיקים פוגעניים באזור התעשייה שבהתנחלות במישור אדומים, וגם לאחר שנה של הישגים, ובהם: הסכם קיבוצי קרוב עם עיריית ראש העין; הצלחה בבית הדין לעבודה מול בית הספר מנשר לאמנות לאחר מאבק משפטי ארוך; העברת עובדי מתחם ביאליק ממעמד של נותני שירותים למעמד של עובדים; ארגון סדרת כנסים בנושא תעסוקת נשים ובטיחות בבניין ברחוב הערבי. בנוסף פועל הארגון באופן יומיומי בשירות וקידום זכויותיהם של אלפי מובטלים במזרח ירושלים. כל המאבקים האלה ואחרים ייוצגו על במת ה-1 במאי.

ביום שישי, ה1 במאי, יום הפועלים הבינלאומי, נתכנס במכללת אל קאסמי בבקה אל-גרביה בשעה 17:00, ונציג את הכוח החברתי החשוב הזה שנאבק למען העובדים ולמען החברה כולה. הכינוס, שיכלול פנל דוברים והופעות תאטרון ומוסיקה בהשתתפות אמנים ערבים ויהודים, יערך בחסות של מכללת אל-קאסמי שמארחת את האירוע, ובחסות עירית באקה אל-גרביה.

בין הדוברים בכינוס:

נציגת מכללת אל קאסמי – דר' האלה חבאיב

עו"ד מורסי אבו מוך, ראש עירית באקה אל-גרביה

אסף אדיב, מנכ"ל ארגון העובדים מען

אסמא אגבארייה זחאלקה – חברת הנהגה במען

חן שפירא, אמן וחבר ועד מרצי בצלאל

חאתם אבו זיאדה – יו"ר ועד העובדים מוסך צרפתי

יאסר אבו ערישה, ועד עובדי לאומי קארד

ספוואת עוואוודה – חראכ שבאבי – צעירי כפר כנא

ראניה סאלח – פעילת מען לקידום זכויות עובדים בירושלים

הנחיה: ופא טיארה ומיכל שורץ, פרויקט הנשים של מען

בין ההופעות האמנותיות:

מחמד ג'בארין, קבוצת תאטרון אום אל-פחם באקה

הלה להב ולהקתה

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות