האחד במאי: אחדות עובדים ועובדות ערבים ויהודים בבאקה אל גרביה

רגון העובדים מען הגיע באחד במאי 2015 לבאקה אל-גרביה כדי להדגיש, שבלי הכרה במעמדם המרכזי של העובדים הערבים ושל האוכלוסיה הערבית לא תהיה תקומה לשמאל, לתנועת המחאה, ולמאבק לשלום.

173483163

אין דרך טובה יותר לחזק את השותפות היהודית ערבית המיוחדת שארגון העובדים מען בונה, ואת מאבקם של העובדים והעובדות הערביים לשוויון הזדמנויות וצדק חברתי, מאשר לערוך את כינוס האחד במאי של האיגוד בבאקה אל-גרביה. במיוחד כאשר ראש הממשלה מסית בריש גלי נגד הערבים ש"מסתערים על הקלפיות", כאשר השמאל הישראלי מתכנס לקופסת "המחנה הציוני" שמדירה ערבים מעצם הגדרתו, וכאשר ממשלה ימנית מובילה להמשך הכיבוש, למלחמות ולהרג אין סופי, וסוגרת את הדרך לשלום. מול כל אלו, ארגון העובדים מען הגיע באחד במאי 2015 לבאקה אל-גרביה כדי להדגיש, שבלי הכרה במעמדם המרכזי של העובדים הערבים ושל האוכלוסיה הערבית לא תהיה תקומה לשמאל, לתנועת המחאה, ולמאבק לשלום.

11210518_10152735935790780_8446329175724461803_n

הקהל והפנל היו יוצאי דופן בהרכבם ובחזון  שלהם. בלטו עובדי מוסך צרפתי מהגדה המערבית, ובראשם יו"ר הועד שפוטר ונאבק לשוב לעבודה חאתם אבו זיאדה; עובדות חקלאות מהישובים הערבים במשולש שמאוגדות במען; ועד המורים מהמרכז למוסיקה בראש העין המאוגד במען, אשר יוצג ע"י אורית גורי; ופעילים חברתיים ופוליטיים המזדהים עם דרכו של ארגון העובדים מען. בנוסף השתתפו בפנל דוברים של התאגדויות עובדים חדשות המאוגדים בהסתדרות, מוועד עובדי מקדונלדס וועד עובדי לאומי קארד. את הכינוס ברכה המרצה האלה חבאיב, היועצת למעמד האשה של אקדמית אל-קאסמי.

11067916_10152736163490780_2407061976192504213_n

וופא טיארה ומיכל שוורץ מהצוות המנהיג של מען הנחו את הכינוס. בדברי הברכה שלה אמרה ופא, שמען מצרף את כוחותיו לעובדים מכל העולם, ומדגיש את מחויבותו לעמים הערבים הנלחמים למען דמוקרטיה וצדק חברתי, ובמיוחד העם הסורי המנהל מאבק מול משטר דמים. שוורץ דברה על המציאות הכלכלית בישראל שדחקה את הרוב המכריע של העובדים, יהודים ובמיוחד ערבים, ועוד יותר את נשים הערביות, לשולים. "במציאות שבה כל תקציבי הרווחה מקוצצים ללא רחם, ורק התקציבים של משרד הבטחון ושל ההתנחלויות גדלים, אי אפשר להפריד בין צדק חברתי למאבק נגד הימין וההתנחלויות".

11204999_10152736163330780_3336262483852191350_n

ראשון הדוברים היה מנכ"ל מען אסף אדיב שהדגיש בדבריו את ייחודו של מען כארגון עובדים המתייצב לצידם של המדוכאים ביותר נגד כל סוגי האפליה והגזענות, ובונה חברה חדשה של עובדים יהודים וערבים. אדיב העלה על נס את מאבקם של עובדי מוסך צרפתי ומנהיגם חאתם אבו זיאדה, המהווים דוגמא לכך שגם בתנאים הקשים ביותר ניתן להתקומם נגד דיכוי ועוול ולעמוד על עקרונות. הוא ברך את הנציגים של איגודים חדשים שקמו לאחרונה במסגרת ההסתדרות, ואת שיתוף הפעולה אתם. "אין כאן תחרות על העובדים בין ארגונים, אלא מאמץ משותף שכל אחד תורם לו את חלקו".

רותי אמנו, דוברת קבוצת המדריכים מבית ביאליק בתל אביב שנאבקו נגד העסקה פוגענית והצליחו, ספרה על שנה של מאבק קשה, נוכח איומים, עונשים והבטחות. "הכל היה שווה את זה והייתי עושה הכל, שוב, בדיוק באותה הצורה! … אני יכולה לומר לכם אחר המאבק שלנו, ובאחד במאי, היום היחיד בשנה שעוצר רגע ומפנה זרקור אמיתי לאלו שבאמת צריכים – תלחמו, בכל הכוח".

אסמא אגבארייה-זחאלקה, מועמדת מפלגת דעם בבחירות לכנסת ה-19 ומהמנהיגות המרכזיות של מען, הלהיבה את הקהל כאשר דברה 10685365_10152735936435780_7660849551290902117_n (1)

על המאבק ההרואי של צעירים ופועלים בעולם הערבי למען חופש וצדק חברתי, והעמידה אותו על הרגלים כאשר דברה על הסולידריות עם העם הסורי, וקראה עם הקהל להפיל את הרוצח בשאר אסד.

גיבור הערב היה ללא ספק חאתם אבו זיאדה, יו"ר ועד עובדי צרפתי הנאבק ביחד עם מען נגד פיטוריו. אחרי יותר מ-9 חודשים מחוץ למקום העבודה עמד חאתם מול עשרות מחבריו שעשו את כל הדרך מיריחו, בית לחם, עיזרייה וחברון כדי לבטא את תמיכתם במען וביו"ר הועד שלהם. חאתם לא השאיר מקום לספק בנחישותו להמשיך במאבק לחזור לעבודתו ללא קשר לקשיים והמכשולים שיעמדו בפניו, וכן העלה על נס את עמדתה הבלתי מתפשרת של מען במאבקו, וקרא לכל העובדים להצטרף למען.

11010296_10153193041374627_1371367031051252804_n

ופיק אבו אל-היג'א, מועד עובדי מקדולנדז שהתארגן בהסתדרות הצעירים, סיפר על המאבק הקשה של העובדים בחברה נוכח סרוב ההנהלה להכיר בועד שלהם ולחתום על הסכם קיבוצי. יאסר אבו ערישה, מועד עובדי לאומי קארד, המאוגדים בהסתדרות, בישר על חתימה על הסכם קיבוצי ראשון עם החברה כתוצאה מהתארגנות של העובדים, וייחד את דבריו לצורך להאבק נגד ניצול נשים עובדות ביישובים הערבים. אורית גורי מועד המורים של המרכז למוסיקה בראש העין, דברה על החשיבות של ההסכם הקיבוצי שיחתם בקרוב עם המרכז, שיהיה הראשון של מורים במרכזים למוסיקה ולכן תקדים חשוב, והדגישה את שותפותה לחזון היהודי ערבי של מען. ראניה סלאח, ממשרד מען במזרח ירושלים, ספרה על עבודת ההתנדבות שלה בלשכת התעסוקה בירושלים המזרחית, לאחר שהיא בעצמה נפגעה מהדוחק והצפיפות במקום.

הילה להב (חליל), טל ברייט (הקשה) וישי בן אדר (קאנון) הלהיבו את הקהל בנעימות עממיות ערביות; מחמוד ג'בארין הפתיע כאשר שר שיר של בוב דילן; ולהקתו שלג'בארין, שכללה גם את שאם אבו מוך ואיה אבו ג'ווילה, הציגה מחזה קצר שהציג את האבטלה וניצול העובדים והעובדות מזוית מפתיעה.

מען חידש את מסורת האחד במאי

לפני עשר שנים, בשנת 2005, החליט ארגון העובדים מען לצעוד באחד במאי ברחובות תל אביב, אחרי שנים רבות שהשמאל נמנע מכך. יזמנו את חידוש האחד במאי בתל אביב כי הערכנו שהחברה הישראלית מתחילה להתעורר. לא טעינו. המודעות הגוברת של רבים לקפיטליזם שלוח הרסן שהורס כל חלקה טובה הגיעה אכן לשיאה בתנועת המחאה של 2011. ארגון העובדים מען היה שותף לתנועה חשובה זו וניסה בכל כוחו לקדמה ולתרום להצלחתה.

לצערנו הדבר לא צלח. התנועה הגדולה והמרשימה הזו, שהותירה חותם על החברה הישראלית, נעלמה כלא היתה, והבחירות האחרונות מחקו כל שריד לקיומה. הסיבה לכך היא כשל בסיסי שעמד בעוכריה של המחאה: חששה מפני אימוץ סיסמאות פוליטיות למען השלום והשוויון המלא של האזרחים הערבים, ולשים קץ לכיבוש של 5 מליון פלסטינים בגדה ובעזה ובירושלים המזרחית. זהו הלקח שתנועת הפועלים והשמאל צריכים לאמץ. זוהי הסיבה שמען עורך את אסיפת האחד במאי השנה בבאקה אל-גרביה ולא בשדרות רוטשילד בתל אביב.

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות