דיונים בבית הדין לעבודה בעקבות פיטורי 3 עובדים פלסטינים – פעילי התארגנות מרכזיים, על ידי מוסך צרפתי במישור אדומים

בימים ב' ו-ג' ידון בית הדין האזורי לעבודה בירושלים בבקשות שהגיש ארגון העובדים מען לבטל את פיטוריהם של שלושה פעילים מרכזיים של האיגוד במוסך צרפתי ולהחזירם לעבודה לאלתר.

בימים ב' ו-ג' (2 ו-3 במרץ) ידון בית הדין האזורי לעבודה בירושלים בבקשות שהגיש ארגון העובדים מען לבטל את פיטוריהם של שלושה פעילים מרכזיים של האיגוד במוסך צרפתי ולהחזירם לעבודה לאלתר. בנוסף, ב- 21.4 צפוי דיון גורלי בבית הדין הארצי לעבודה, בעקבות ניסיון של המוסך לערער על יציגות הארגון.

המאבק מול מוסך צרפתי הוא חוד החנית של המערכה על זכותו של ארגון העובדים מען לייצג עובדים פלסטינים במישור אדומים, אזור תעשייה של ההתנחלויות, ועל זכותם של עובדים פלסטינים באזור להתאגד. המעסיקים באזור נלחמים בכדי למנוע דריסת רגל של ארגון העובדים מען שתאפשר התאגדות של עובדיהם הפלסטינים. כך, לאחרונה הפעילה הנהלת מפעל מ.ש.אלומיניום, בעקבות שביתה בת שעתיים של העובדים, מערכת לחצים אדירה על העובדים לסגת מחברותם במען.  ראה מפעל מ.ש. אלומיניום

הדיון בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים:

הדיונים שיקיים שופט בית הדין האזורי אייל אברהמי בבקשות להחזיר את שלושת המפוטרים לעבודתם, מתרחשים על רקע מאבק מתמשך שמנהל מוסך צרפתי מאז יולי 2014 לסלק את מען מחצרו. המפוטרים הם יו"ר ועד העובדים, חאתם אבו זיאדה, שהנהלת צרפתי העלתה נגדו טענות ביטחוניות ופליליות מפוברקות, שהתמוטטו כולן (ראה להלן); נידאל רוסתום, פעיל התאגדות שפוטר לאחרונה בתירוץ של צמצומים; וחסן ג'לאייטה, חבר ועד עובדים שנעדר מהעבודה במשך 7 חודשים בשל מחלה, אולם לאחר שקיבל לאחרונה אישור מרופא תעסוקתי שהוא כשיר לעבודה, המוסך צרפתי מסרב לקבלו.

_DSC5371
חאתם אבו זיאדה. ראש ועד עובדי מוסך צרפתי

 

פיטורי שלושת העובדים, ששניים מהם חברי ועד נבחרים והשלישי פעיל מרכזי של מען, ממחישים את הכוחניות והאלימות שנוקט בהן מוסך צרפתי. למרות שפסק הדין של השופטת ש. ברוינר ישרזדה בבית הדין האזורי לעבודה מתאריך 28.12.2014 קבע מפורשות שמען הוא הארגון היציג במוסך, ועל כן חובה על המוסך לנהל איתו מו"מ על הסכם קיבוצי, מוסך צרפתי ערער על פסיקה זו לבית הדין הארצי לעבודה ובינתיים מתעלם מפסיקה זו, ופועל לפטר את פעילי מען בזה אחר זה.

התמוטטות מגדל הקלפים של האשמות כוזבות נגד יו"ר הועד:

מכתב הפיטורים של יו"ר הוועד ב- 8.2 היה בלתי מנומק, לאחר שבמשך יותר ממחצית השנה העלה מוסך צרפתי האשמות  שווא וטענות כוזבות נגדו, שכולן, אחת לאחת הופרכו:

  • תלונה שהגיש מנהל המוסך למשטרה נגד אבו זיאד יו"ר הוועד על חבלה ברכב צבאי נסגרה מחוסר ראיות בתאריך 12.2014 כאשר במקביל הודיעה פרקליטות המדינה בשם רשויות הביטחון שאין כל מניעה שיו"ר הוועד יחזור לעבודה.
  • בישיבת בית הדין ב-4.12 מול השופטת ש. ישרזדה שלפה הנהלת צרפתי "מסמך" חדש של קצין זוטר בחיל חימוש בצה"ל, שדרש להרחיק את יו"ר הוועד מתחומי המוסך כתנאי להמשך הטיפול של המוסך ברכבים צבאיים. מסמך זה הוצג על ידי צרפתי בשימוע לקראת פיטורים שנערך ליו"ר הוועד ב-26.1.15 כעדות חותכת לכך שהוא מהווה סכנה ביטחונית למרות ביטול התיק נגדו. אולם תגובת משרד הביטחון מבהירה כי מכתבו של קצין החימוש הסתמך כולו על דו"ח שהוא קיבל ממוסך צרפתי בעצמו, ובו נאמר שיו"ר הוועד אחראי על טיפול ברמה מקצועית נמוכה ברכב שנשלח למוסך.

מכאן שכל ההאשמה הביטחוניות הכוזבות נגד אבו זיאדה התפוגגו כלא היו, ומה שנשאר הוא תלונות שונות שמקור כולן בהנהלת המוסך בלבד.

לגבי פיטורי שני העובדים הנוספים:

  • את נידאל רוסתום, מכונאי בעל ותק של 25 שנה במקצוע, שעובד במוסך מעל שנתיים, פיטר צרפתי בטענות שווא של צמצומים בהיקף העבודה. בפועל המוסך לא עורך צמצומים של עובדים נוספים, ולו היה עושה זאת, היה מפטר עובד פחות מקצועי ופחות ותיק, לפי העיקרון של אחרון נכנס ראשון יוצא. LIFO (last in first out)
  • חסן ג'לאייטה, חבר ועד העובדים שעובד במוסך כבר 18 שנים, עבר אירוע מוחי ביוני 2014 והיה בחופשת מחלה. ג'לאיטה קיבל לאחרונה תעודה ממרפאה תעסוקתית ישראלית שהתירה לו לעבוד במוסך. למרות שהמעסיק בעצמו שלח אותו למרפאה התעסוקתית, עכשיו הוא מסרב לקבלו לעבודה ולמעשה פיטר אותו ללא הליך חוקי או בכלל.
_DSC6526
חסן ג'לאיטה. חבר ועד העובדים במוסך צרפתי

 

מערכה גורלית במעמדו של מען בבית הדין הארצי לעבודה:

בערעור שהגיש מוסך צרפתי על החלטת בית הדין האזורי לעבודה בירושלים, שקבע את מעמדו היציג של מען במוסך, טוען המוסך שארגון העובדים מען כלל איננו ארגון עובדים, אלא ארגון פוליטי המתנגד לכיבוש. ארגון העובדים מען מצהיר בריש גלי על התנגדותו לכיבוש ועל תמיכתו בפתרון מדיני המבוסס על כינון שתי מדינות עצמאיות. אך עד להשגת הפתרון המדיני, שלא נראה כיום באופק, אין בדעת מען לוותר על הזכויות של העובדים הפלסטינים שמועסקים מאז שנת 1967 בהתנחלויות בתנאי ניצול קיצוני.

במקביל הגיש מען ב-12.1 ערעור לבית הדין הארצי לעבודה נגד שורה של ליקויים שנפלו בפסק הדין של בית הדין האזורי בירושלים, ובמיוחד בכל הנוגע לפיטורי יו"ר הועד.

בתאריך 21.4.15 ידון יתקיים דיון גורלי בבית הדין הארצי לעבודה בכל הקשור למעמדו  של מען כארגון עובדים, ולקשר בין ארגוני עובדים ומפלגות פוליטיות. בדיון זה יצטרפו לייצוג המשפטי של מען, בנוסף ליועמ"ש של הארגון, עו"ד איה ברטנשטין,עו"ד מורן סבוראי ואמיר בשה ממשרד עורכי הדין בני כהן, מהמובילים בשנים האחרונות בתחום התארגנויות ראשוניות.

ארגון העובדים מען מודע לאתגר העומד בפניו, ומאמין שחובתו להוכיח לאויב ולידיד את זכותם של העובדים הפלסטינים באזורי ההתנחלויות להתאגד ולהבטיח לעצמם הגנה איגוד מקצועית ומשפטית כמו כל קבוצת עובדים אחרת ואת זכותו של מען לאגדם.

_DSC6512
נידאל רוסתום. חבר מען ופעיל איגוד מרכזי במוסך צרפתי

 

סולידריות בינלאומית:

באוגוסט 2014 יזם ארגון העובדים מען קמפיין סולידריות עם עובדי צרפתי שבמסגרתו ערכה רשת לייבורסטרט מערכה שכללה משלוח של 8400 הודעות מייל שנשלחו לבעלים של מוסך צרפתי ולמוסדות החוק בישראל. המיילים דרשו להחזיר את יו"ר הוועד לעבודה ולהכיר במען כארגון עובדים יציג במוסך צרפתי. מען ממשיך לפנות לאיגודי עובדים בעולם כדי לקבל כל סיוע במאבק למען זכותם של עובדים פלסטינים באזורי התנחלויות להתאגד.

עוד

פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות