ביום ד' שביתה במפעל ג'אנה משקאות בנצרת עלית

העובדים: "אנחנו עובדים בסדנת יזע של המאה ה-19"

חברי ועד עובדי ג'אנה ואסף אדיב (שני משמאל) בפגישה מספטמבר 2016
עובדים, חברי ועד עובדי ג'אנה ואסף אדיב (שני משמאל) בפגישה מה-30.9.2016

מחר, יום ד' 7.12, יפתחו 25 עובדי מפעל המזון ג'אנה תעשית משקאות בע"מ בנצרת עלית בשביתה במחאה על תנאי העבודה שלהם, שאינם עומדים בשום תקן חוקי או בטיחותי. ארגון העובדים מען המייצג את העובדים, הודיע על השביתה לממונה על יחסי עבודה במחוז חיפה, עו"ד נאווה לוי 15 יום קודם לתאריך השביתה. העובדים, רובם נשים תושבות נצרת עלית,  יקיימו משמרת שביתה בפתח המפעל מחר ב- 08:00.

מה הביא את העובדים לשבות? לפני מספר חודשים התמוטטה תקרת אגף הטרופית, בפעם השניה, ורק במקרה לא נפגע אף עובד; מערכת החשמל בלתי תקינה ומסוכנת; הלנת קבועה של השכר; אי תשלום פנסיה לעובדים חדשים; סביבת עבודה מזוהמת שאינה מתאימה למפעל מזון; העדר כסאות לישיבה; זלזול בהוראות ההגיינה; קיני צרעות בכניסה למפעל היוצרות מפגע בריאותי ומהוות איום מתמיד על העובדים; מנהלים המעשנים באין מפריע על רצפת הייצור; ובעיקר יחס משפיל ומעליב, בייחוד לנשים.

ביולי השנה תם התוקף של הסכם קיבוצי שנחתם לפני 3 שנים עם ארגון העובדים מען וקבע הסדרי עבודה תקינים. אלא שבמשך אותן 3 שנים המפעל לא קיים את התחייבויותיו בהסכם הקבוצי, כמו תשלום לא יאוחר מה-9 לחודש, והבטחת תנאי בטיחות נוחות והגיינה. עם תום תוקפו של ההסכם הקודם פנה ארגון מען למפעל לדון על הסכם חדש אלא שמאז יולי סרבה הנהלת החברה לקבוע מועד לחידוש המו"מ ואף נמנעה מלענות לטלפונים ומיילים. רק לאחר איום בסכסוך עבודה התקיימה ישיבה בין מען להנהלה ב-19.10 שבה הבטיח מנהל המפעל, דוד ג'אנה למלא את התחייבויותיו, ושוב לא עמד במילתו. שכר אוקטובר למשל שולם בצ'קים דחויים ל-25.11, מה שמהווה הלנת שכר ופגיעה בבטחון התעסוקתי של העובדים, ודמי הבראה לשנת 2016 עדין לא שולמו.

מאז יולי פועלת ההנהלה לחסל את ועד העובדים. כדי להתנקם באנשי הוועד, הורידה הנהלת המפעל את שכרם של עובדים ותיקים שקבלו יותר משכר המינימום, כולל אנשי הוועד. זה קרה ביולי, כאשר שכר המינימום עלה. לאחרונה קוצצו שעות העבודה של אחת מחברות הוועד באופן שעולה ממנו אפליה פסולה ונסיון להפעיל לחץ אסור. עובדי מפעל ג'אנה נחושים בדעתם לשים קץ למצב במפעל, שתנאי העבודה וההעסקה בו דומים לסדנת יזע של המאה ה-19, ולהפוך אותו למקום עבודה מכבד ובטוח.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות