ביום ד' שביתה במפעל ג'אנה משקאות בנצרת עלית

העובדים: "אנחנו עובדים בסדנת יזע של המאה ה-19"

חברי ועד עובדי ג'אנה ואסף אדיב (שני משמאל) בפגישה מספטמבר 2016
עובדים, חברי ועד עובדי ג'אנה ואסף אדיב (שני משמאל) בפגישה מה-30.9.2016

מחר, יום ד' 7.12, יפתחו 25 עובדי מפעל המזון ג'אנה תעשית משקאות בע"מ בנצרת עלית בשביתה במחאה על תנאי העבודה שלהם, שאינם עומדים בשום תקן חוקי או בטיחותי. ארגון העובדים מען המייצג את העובדים, הודיע על השביתה לממונה על יחסי עבודה במחוז חיפה, עו"ד נאווה לוי 15 יום קודם לתאריך השביתה. העובדים, רובם נשים תושבות נצרת עלית,  יקיימו משמרת שביתה בפתח המפעל מחר ב- 08:00.

מה הביא את העובדים לשבות? לפני מספר חודשים התמוטטה תקרת אגף הטרופית, בפעם השניה, ורק במקרה לא נפגע אף עובד; מערכת החשמל בלתי תקינה ומסוכנת; הלנת קבועה של השכר; אי תשלום פנסיה לעובדים חדשים; סביבת עבודה מזוהמת שאינה מתאימה למפעל מזון; העדר כסאות לישיבה; זלזול בהוראות ההגיינה; קיני צרעות בכניסה למפעל היוצרות מפגע בריאותי ומהוות איום מתמיד על העובדים; מנהלים המעשנים באין מפריע על רצפת הייצור; ובעיקר יחס משפיל ומעליב, בייחוד לנשים.

ביולי השנה תם התוקף של הסכם קיבוצי שנחתם לפני 3 שנים עם ארגון העובדים מען וקבע הסדרי עבודה תקינים. אלא שבמשך אותן 3 שנים המפעל לא קיים את התחייבויותיו בהסכם הקבוצי, כמו תשלום לא יאוחר מה-9 לחודש, והבטחת תנאי בטיחות נוחות והגיינה. עם תום תוקפו של ההסכם הקודם פנה ארגון מען למפעל לדון על הסכם חדש אלא שמאז יולי סרבה הנהלת החברה לקבוע מועד לחידוש המו"מ ואף נמנעה מלענות לטלפונים ומיילים. רק לאחר איום בסכסוך עבודה התקיימה ישיבה בין מען להנהלה ב-19.10 שבה הבטיח מנהל המפעל, דוד ג'אנה למלא את התחייבויותיו, ושוב לא עמד במילתו. שכר אוקטובר למשל שולם בצ'קים דחויים ל-25.11, מה שמהווה הלנת שכר ופגיעה בבטחון התעסוקתי של העובדים, ודמי הבראה לשנת 2016 עדין לא שולמו.

מאז יולי פועלת ההנהלה לחסל את ועד העובדים. כדי להתנקם באנשי הוועד, הורידה הנהלת המפעל את שכרם של עובדים ותיקים שקבלו יותר משכר המינימום, כולל אנשי הוועד. זה קרה ביולי, כאשר שכר המינימום עלה. לאחרונה קוצצו שעות העבודה של אחת מחברות הוועד באופן שעולה ממנו אפליה פסולה ונסיון להפעיל לחץ אסור. עובדי מפעל ג'אנה נחושים בדעתם לשים קץ למצב במפעל, שתנאי העבודה וההעסקה בו דומים לסדנת יזע של המאה ה-19, ולהפוך אותו למקום עבודה מכבד ובטוח.

עוד

כלכלה ירוקה

אחוות-נשים בראשות המלכה הדבורה ופועלותיה

הכל התחיל בשיחת טלפון. חבר משותף הציע שנדבר… ששני הפרויקטים הקהילתיים שלנו יכולים להועיל אחד לשני. וכך התחילה ידידות שממש שינתה את חיי. אביב וסרמן, מייסד "סורגות קהילה", המליץ לי בחום לדבר עם הנא תאופיק מאום אל פחם.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות