ארגון העובדים מען לבג"צ נגד הצבא: שימוש פסול במשטר ההיתרים בגדה המערבית פוגע בהתאגדות עובדים

בעתירה לבג"ץ שהגישו היום (יום ב' 15.9) עו"ד סמדר בן נתן ומיכל פומרנץ בשם ארגון העובדים מען וראש ועד העובדים במוסך צרפתי במישור אדומים - שהיתר העבודה שלו נשלל, תובעים העותרים מבית הדין הגבוה לצדק לתת צו על תנאי לביטול שלילת ההיתר.

בעתירה לבג"ץ שהגישו היום (יום ב' 15.9) עו"ד סמדר בן נתן ומיכל פומרנץ בשם ארגון העובדים מען וחאתם אבו זיאדה – ראש ועד העובדים במוסך צרפתי במישור אדומים – שהיתר העבודה שלו באזור תעשיה מישור אדומים נשלל, תובעים העותרים מבית הדין הגבוה לצדק לתת צו על תנאי לביטול שלילת ההיתר, ולאפשר לעותר לשוב לעבודתו. העתירה מוגשת נגד רשויות הצבא, המנהל האזרחי ומוסך צרפתי.

עניינה של העתירה הוא שימוש פסול במשטר ההיתרים בגדה המערבית לצורך פגיעה בהתאגדות עובדים במוסך צרפתי. מר דותן צרפתי, מבעלי חברת צרפתי, הגיש תלונת שווא במשטרה נגד העותר, בעקבות פעולתו כיו"ר ועד העובדים. הגשת התלונה ופתיחה בחקירה כנגד העותר הובילה לשלילת רישיון העבודה של העותר ע"י רשויות הצבא, ולפיטוריו הלכה למעשה ללא הליך תקין. כל מטרתה של הגשת התלונה על ידי צרפתי היא להוביל לפיטוריו של יו"ר ועד העובדים, להימנע מהכרעה של בית הדין לעבודה בעניין, ולשים קץ להתארגנות העובדים.

בג"ץ נדרש לקבוע דיון דחוף בעתירה, משום ששלילת היתר העבודה מיו"ר ועד העובדים במוסך מהווה פגיעה בלתי סבירה ובלתי מידתית בזכות העותר לפרנסה ולשמו הטוב. כמו כן היא מהווה פגיעה חמורה בחופש ההתארגנות של העותרים, והיא שולחת מסר לעובדים פלסטינים המועסקים אצל מעסיקים ישראלים, כי לא תינתן להם הגנה מפני משטר האימה המופעל כנגד התארגנות עובדים. יש לציין שחאתם אבו זיאדה עובד במפעל כבר 17 שנה, ומעולם לא הועלו נגדו בעבר האשמות בטחוניות.

ברור לחלוטין כי התלונה שעל בסיסה נשלל היתר העבודה של מנהיג עובדי מוסך צרפתי היתה תלונת שווא של גורם אינטרסנטי, ששינה את גרסתו שלוש פעמים בשבוע אחד. בתחילה טען צרפתי כי זימן את אבו זיאדה לשימוע בגלל ירידה בתפקודו והיעדרויות תכופות, ורק אחרי שבוע הוא נזכר כי אבו זיאדה מהווה "סיכון בטחוני", וטענה זו התבססה על השתתפותו בהפגנה.

צרפתי_2
עובדי מוסך צרפתי מצביעים למען שביתה, 22 יולי. צילום: ארגון העובדים מען.

רקע: מוסך צרפתי הנמצא באזור תעשיה מישור אדומים – אזור C, נמצא בפיקוח של המנהל האזרחי, שכן הוא מהווה התנחלות. התאגדות העובדים במסגרת ארגון העובדים מען החלה בקיץ 2013. עד להתארגנות העובדים במען הם לא זכו לקבל תלושי שכר, רובם הועסקו בפחות משכר המינימום וללא כל זכויות סוציאליות. לאחר שהועד הנבחר וארגון העובדים הכריזו על שביתה, הסכים מוסך צרפתי ביולי 2013 לפתוח במו"מ על הסכם קיבוצי. במשך כמעט כשנה התקיימו בין הצדדים שורת פגישות שבמהלכן הוסכם על שינויים משמעותיים בתנאי התעסוקה, אך בסוף יולי האחרון, תוך שימוש באוירה שנוצרה בתקופת המלחמה על עזה, החליטו מנהלי מוסך צרפתי לפטר את מנהיג העובדים ולסלק את ארגון העובדים משטחם.

משטר ההיתרים של המנהל האזרחי מהווה מכשיר רב עוצמה לשליטה בתושבי הגדה המערבית. עובדי המפעלים באזור התעשיה בהתנחלויות ועובדים המועסקים בתוך ישראל, חייבים לעבור בדיקה בטחונית קפדנית כדי להשיג את היתר העבודה וזה מתחדש מדי 4 חודשים. כל מידע ביטחוני שמגיע לרשויות על אזרח השטחים מביא ישירות לביטול ההיתר ושלילת מקור פרנסתו. בגלל המתיחות הבטחונית הקיימת קשה מאד לבתי הדין לבחון האם המידע שהגיע אמין או מופרך, והתוצאה היא שקשה לבטל החלטה על שלילת היתר גם כאשר אין לה בסיס, והיא פוגעת בעובד תקופה ארוכה.

חופש ההתאגדות, הכולל בתוכו את זכות ההתארגנות, הוכרה בפסיקות בג"צ כזכות יסוד חוקתית, ובשנת 2007 בג"צ קבע כי דיני העבודה הנהוגים בישראל יחולו על מעסיקים ישראל בגדה המערבית כלפי עובדיהם הפלסטינים (ראו פירוט בעתירה המצורפת.) מחובתו של הצבא לוודא שפסיקה זו לא תיוותר אות מתה.

 

לפרטים נוספים: מיכל שורץ 050-4330067

MORE...

תעשייה וענפים אחרים

עובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו במען בדרישה להעסקה ישירה וחתימה על הסכם קיבוצי

כמחצית מעובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו בשבוע שעבר במען – איגוד עובדים. רובם תושבי/ות הרשות הפלסטינית, המועסקים בבית החולים למעלה

READ MORE »

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות