ארגון העובדים מען הגיש היום ערעור לבית הדין הארצי לעבודה נגד סירובו של בית הדין האזורי בירושלים להחזיר לעבודה את יו"ר ועד העובדים במוסך צרפתי, וכנגד קביעתו התמוהה לפיה סירוב המעסיק לנהל מו"מ נעשה בתום לב

ארגון העובדים מען מגיש היום ערעור לבית הדין הארצי לעבודה

ארגון העובדים מען מגיש היום ערעור לבית הדין הארצי לעבודה על פסק הדין של בית הדין האזורי לעבודה בירושלים מה- 28.12.14 בעניין התאגדות עובדים פלסטינים במוסך צרפתי. הערעור, שהוגש על ידי עורכי הדין אמיר בשה ומורן סבוראי ממשרד עו"ד בני כהן, ועו"ד איה ברטנשטין, היועמ"ש של מען,  מצביע על שורה של ליקויים חמורים שנפלו בפסק הדין בכל הקשור לפיטוריו של יו"ר ועד העובדים וכן בכל הנוגע להתנהלות המעסיק ביחס לארגון העובדים מען שהוא הארגון היציג במוסך צרפתי. בין השאר מצביע הערעור על הנקודות הבאות:

א. בית הדין התעלם מכך שבמסגרת הניסיון לפטר את מנהיג העובדים במוסך, חאתם אבו זיאדה, ביולי השנה, המעביד שינה את התירוצים לפיטורים לפחות שלוש פעמים בתוך מספר ימים. לבסוף העליל המעביד על יו"ר הוועד כי גרם כביכול לחבלה מכוונת ברכב צבאי, ואף הגיש תלונת שווא במשטרת מעלה אדומים נגדו, דבר שגרם לשלילה אוטומטית של רשיון הכניסה של יו"ר הוועד לאזור התעשיה של מישור אדומים, ומנע ממנו לעבוד. למרות כל אלה, ולמרות שהתלונה נסגרה, אימץ בית הדין את גרסת המעסיק רצופת הסתירות.

ב. בית הדין התעלם מהקשר הברור בין הנסיון העיקש לפטר את יו"ר ועד העובדים ובין הפעילות נגד ארגון העובדים היציג, מהנסיונות "לשכנע" עובדים לוותר על חברות בארגון, שבירת שביתה באמצעות גיוס עובדים חילופיים, ונסיון הקמה של ועד עובדים אלטרנטיבי מטעם המעסיק. למרות כל אלה, בית הדין אף נמנע מלחייב את המעסיק בפיצוי כספי הקבוע בחוק (עד 200 אלף ₪) .

ג. בית הדין קבע, בניגוד לדינים הנוגעים להתארגנות עובדים, כי על אף שצרפתי הפר את החוק, הוא עשה זאת בתום לב, מאחר והוא זיהה את הפעולה של מען כפעילות פוליטית שנובעת מהתנגדות לכיבוש ולא כפעילות איגוד מקצועית לגיטימית. זוהי טענה מופרכת וחסרת כל בסיס חוקי, המערערת את היסוד החוקי לקיומו של ארגון עובדים יציג, ומתירה לכל מעסיק לפגוע בהתאגדות עובדים בעילה שארגון העובדים אינו פועל בהתאם למנדט שלו אלא על פי אג'נדה אחרת.

ד. כל קביעותיו אלה של בית הדין נראות תמוהות במיוחד משום שהן עומדות בסתירה להכרה של בית הדין במען כארגון העובדים היציג במוסך, וכן בסתירה לקביעת בית הדין כי ללא התאגדות העובדים במען, היו נותרים תנאי ההעסקה של העובדים מתחת למינימום הקבוע בחוק, שכן שיפור זה לאחר שנים ארוכות של תנאים מתחת למינימום לא הגיע ביוזמת בעלי המוסך אלא רק לאחר התערבות מען.

חאתם אבו זיאדה
חאתם אבו זיאדה – ראש ועד עובדי מוסך צרפתי

חשיבותו של ערעור זה נובעת הן מכך שמדובר במאבק לגיטימי של עובדים שמעסיקם רמס את החוק ברגל גסה וחובה על בית הדין לתת סעד להתארגנות כדי למנוע זאת. בנוסף מדובר במאבק חשוב, בין השאר בגלל היותו הנסיון הראשון עד כה של עובדים פלסטינים לממש את זכותם להתאגד לפי חוק ההסכמים הקיבוציים ולנהל מו"מ לקראת הסכם קיבוצי מפעלי תחת גגו של ארגון עובדים ישראלי.

צילום: שי וגנר

לפרטים נוספים: מיכל שורץ, דוברת מען, 050-4330067

עוד

פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות