ארגון העובדים מען הגיש היום ערעור לבית הדין הארצי לעבודה נגד סירובו של בית הדין האזורי בירושלים להחזיר לעבודה את יו"ר ועד העובדים במוסך צרפתי, וכנגד קביעתו התמוהה לפיה סירוב המעסיק לנהל מו"מ נעשה בתום לב

ארגון העובדים מען מגיש היום ערעור לבית הדין הארצי לעבודה

ארגון העובדים מען מגיש היום ערעור לבית הדין הארצי לעבודה על פסק הדין של בית הדין האזורי לעבודה בירושלים מה- 28.12.14 בעניין התאגדות עובדים פלסטינים במוסך צרפתי. הערעור, שהוגש על ידי עורכי הדין אמיר בשה ומורן סבוראי ממשרד עו"ד בני כהן, ועו"ד איה ברטנשטין, היועמ"ש של מען,  מצביע על שורה של ליקויים חמורים שנפלו בפסק הדין בכל הקשור לפיטוריו של יו"ר ועד העובדים וכן בכל הנוגע להתנהלות המעסיק ביחס לארגון העובדים מען שהוא הארגון היציג במוסך צרפתי. בין השאר מצביע הערעור על הנקודות הבאות:

א. בית הדין התעלם מכך שבמסגרת הניסיון לפטר את מנהיג העובדים במוסך, חאתם אבו זיאדה, ביולי השנה, המעביד שינה את התירוצים לפיטורים לפחות שלוש פעמים בתוך מספר ימים. לבסוף העליל המעביד על יו"ר הוועד כי גרם כביכול לחבלה מכוונת ברכב צבאי, ואף הגיש תלונת שווא במשטרת מעלה אדומים נגדו, דבר שגרם לשלילה אוטומטית של רשיון הכניסה של יו"ר הוועד לאזור התעשיה של מישור אדומים, ומנע ממנו לעבוד. למרות כל אלה, ולמרות שהתלונה נסגרה, אימץ בית הדין את גרסת המעסיק רצופת הסתירות.

ב. בית הדין התעלם מהקשר הברור בין הנסיון העיקש לפטר את יו"ר ועד העובדים ובין הפעילות נגד ארגון העובדים היציג, מהנסיונות "לשכנע" עובדים לוותר על חברות בארגון, שבירת שביתה באמצעות גיוס עובדים חילופיים, ונסיון הקמה של ועד עובדים אלטרנטיבי מטעם המעסיק. למרות כל אלה, בית הדין אף נמנע מלחייב את המעסיק בפיצוי כספי הקבוע בחוק (עד 200 אלף ₪) .

ג. בית הדין קבע, בניגוד לדינים הנוגעים להתארגנות עובדים, כי על אף שצרפתי הפר את החוק, הוא עשה זאת בתום לב, מאחר והוא זיהה את הפעולה של מען כפעילות פוליטית שנובעת מהתנגדות לכיבוש ולא כפעילות איגוד מקצועית לגיטימית. זוהי טענה מופרכת וחסרת כל בסיס חוקי, המערערת את היסוד החוקי לקיומו של ארגון עובדים יציג, ומתירה לכל מעסיק לפגוע בהתאגדות עובדים בעילה שארגון העובדים אינו פועל בהתאם למנדט שלו אלא על פי אג'נדה אחרת.

ד. כל קביעותיו אלה של בית הדין נראות תמוהות במיוחד משום שהן עומדות בסתירה להכרה של בית הדין במען כארגון העובדים היציג במוסך, וכן בסתירה לקביעת בית הדין כי ללא התאגדות העובדים במען, היו נותרים תנאי ההעסקה של העובדים מתחת למינימום הקבוע בחוק, שכן שיפור זה לאחר שנים ארוכות של תנאים מתחת למינימום לא הגיע ביוזמת בעלי המוסך אלא רק לאחר התערבות מען.

חאתם אבו זיאדה
חאתם אבו זיאדה – ראש ועד עובדי מוסך צרפתי

חשיבותו של ערעור זה נובעת הן מכך שמדובר במאבק לגיטימי של עובדים שמעסיקם רמס את החוק ברגל גסה וחובה על בית הדין לתת סעד להתארגנות כדי למנוע זאת. בנוסף מדובר במאבק חשוב, בין השאר בגלל היותו הנסיון הראשון עד כה של עובדים פלסטינים לממש את זכותם להתאגד לפי חוק ההסכמים הקיבוציים ולנהל מו"מ לקראת הסכם קיבוצי מפעלי תחת גגו של ארגון עובדים ישראלי.

צילום: שי וגנר

לפרטים נוספים: מיכל שורץ, דוברת מען, 050-4330067

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות