מען עתר לביה"ד לעבודה – בדרישה לעצור את הפגיעה בהתארגנות של עובדי תמר טוב הפלסטינים

ביום ג' 26.1 הגיש מען ארגון עובדים בקשת צד בסכסוך קיבוצי בעקבות סירוב תמר טוב להכיר בהתארגנות של 75 עובדים פלסטינים שמועסקים בבית אריזה לתמרים בשכר של 12 ₪ בשעה וללא תלושים. הארגון דורש שהחברה תפתח במו"מ קיבוצי, ותעצור את הפגיעה בעובדים המאוגדים.

 

מאות עובדים ועובדות תושבי הרשות הפלסטינית, מועסקים בבית האריזה לתמרים "תמר טוב" הממוקם בבקעת הירדן בגדה המערבית. החברה מייצרת אלפי טונות של תמרים לשוק המקומי ולייצוא. כמעט מחצית מייצוא תמר מג'הול שמייצאת ישראל לעולם מגיע מבתי האריזה באזור בקעת הירדן שבגדה המערבית. את הטיפול במטעי תמר, השינוע והאריזה של התמרים המבוקשים ברחבי העולם עושים העובדים הפלסטינים. התוצרת שיוצאת מבית האריזה תמר טוב לעולם מחייבת אישורים של "הדקלאים", שותפות של ייצרני ויצואני תמרים בישראל. פעילות כלכלית נרחבת ורווחית זו של חברת "תמר טוב" נעשתה עד כה בלי שאף אחד העלה את שאלת תנאי השכר של העובדים הפלסטינים.

עתה, אחרי שנים של שתיקה ועבודה ללא זכויות ובתנאי ניצול קיצוניים החליטו העובדים לעשות מעשה. בחודש דצמבר האחרון הם פנו להתאגד במסגרת מען ארגון עובדים כדי לדרוש את זכויותיהם. רוב העובדים והעובדות הם תושבי הכפרים הפלסטינים שפזורים לאורך כביש 90 שהסכימו בלית ברירה ומחוסר מקורות תעסוקה אחרים לעבוד בשכר של 12 ₪ לשעה ללא תלושים וללא תנאים סוציאליים.

מרגע שהעובדים הצטרפו למען באמצע חודש דצמבר 2020, החלה מסכת של לחצים ואיומים עליהם לסגת מההתארגנות ולבטל את חתימתם על טפסי ההצטרפות לארגון: המעסיק ניסה לפטר עובדים, להוציא את חברי הוועד לחופשות כפויות, ועוד – ניסיונות שכשלו לאחר התערבות הארגון.

כעת החברה מאיימת על עובדיה שמי שלא יבטל חברות בארגון לא יחזור לעבוד בעונת התמרים הבאה.

אחרי יותר מחודש וחצי של המתנה ובמקביל ללחצים ואיומים אלו הודיע המעסיק לארגון בסוף ינואר כי הוא מסרב להכיר בהתאגדות העובדים תוך שהוא מעלה טענות מן היקב ומן הגורן בנוגע לטפסי ההצטרפות, ואף מודה בעקיפין בהחתמת עובדים על טפסי ביטול חברות – דבר המהווה הפרה חד משמעית של פסיקת בתי הדין לעבודה.

בבקשה שהגיש מען לביה"ד הארגון דורש שבית הדין יורה לחברה להפסיק את צעדי הענישה שהיא נוקטת נגד העובדים, ויחייב אותה לנהל מו"מ קיבוצי עם העובדים.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות