עתירה לבג"צ: משטרת ישראל ומשרד העבודה מפרים את החוק בפיקוח וחקירת תאונות עבודה בענף הבניין

היום הוגשה עתירה על ידי הארגונים: "קו לעובד" ו"ארגון העובדים מען" נגד משטרת ישראל, משרד העבודה והרווחה, המשרד לביטחון פנים ומשרד האוצר.

העתירה עוסקת בתחום תאונות העבודה בענף הבניה, ובכשלים הרב-מערכתיים בטיפול בתאונות אלו, המתבטאים במיעוט החקירות הפליליות על ידי משטרת ישראל, באי בירור נסיבות התרחשותן על ידי מינהל הבטיחות במשרד העבודה ובאי פיקוח על תנאי הבטיחות באתרי הבניה בהם התרחשו, תוך סיכון חיי העובדים הממשיכים לעבוד באותם אתרים.

בישראל נהרגים היום פי 2.2 עובדים לעומת האיחוד האירופי. נכון להיום רק ב-22% מתאונות העבודה בבניין בהן מקבלת משטרת ישראל תלונה/קריאה נפתחים תיקי חקירה פלילית. כמחצית בלבד מתאונות העבודה הקטלניות בענף הבניין נחקרות על-ידי המשטרה בחקירה פלילית. בין השנים 2010-2015 נהרגו בענף הבניין 192 עובדים ב-191 תאונות קטלניות. אך משטרת ישראל פתחה באותן שנים, רק 95 תיקי חקירה פלילית בחשד לגרימת מוות ברשלנות באתרי בנייה. מתוך תיקי החקירה הפלילית מחצית לא מבשילים לכתבי אישום. באף תאונת עבודה קטלנית ו/או קשה מאלו שהתרחשו בענף הבניה בשנת 2016, לא הוגש כתב אישום; כ-76% מתאונות העבודה בענף הבניין לשנת 2016, אליהן נקראה משטרת ישראל, לא נחקרו בחקירה פלילית; מהמעט שבחקירה פלילית כ-20% כבר נגנז ללא הגשת כתב אישום.

גם משרד העבודה נכשל בטיפול בתאונות העבודה בבניין, ומפר את חובותיו בבירור תאונות אלו ובפיקוח על מקומות בהם התרחשו. משרד העבודה אינו מברר מלבד חלק מזערי מתאונות העבודה המתרחשות בענף, ומספרם של כתבי האישום המוגשים על ידו בשל עבירות על הוראות הבטיחות הוא שולי ביותר. כך מצא "קו לעובד" כי מנהל הבטיחות לא מבקר כמעט באף אתר בו התרחשה תאונה שגרמה לפציעה בינונית, למרות שתאונות מסוג זה מהוות שני שליש מהתאונות המדווחות על ידי מד"א (תאונות קלות לא מדווחות כלל על ידי מד"א).

במנהל הבטיחות במשרד העבודה כ-22 מפקחים בלבד, האחראים על 13-15 אלף אתרי בנייה. המחסור במפקחים מביא לנהלים המצמצמים את היקף התאונות המחייבות בירור וחקירה. לפי נהלי המנהל רק תאונות עבודה קטלניות ו/או קשות יזכו לבירור. אתרים בהם נפצע עובד באורח בינוני לא יזכו לבירור. הגדרה לתאונה קשה מתבססת על רשימה מצומצמת של סוגי פגיעות שאינם מהווים אינדיקציה לחומרת הליקוי הבטיחותי שגרם לאותן פגיעות. המדד המקובל לפי ארגון העבודה העולמי, כמו גם האיחוד האירופי וארגון ה-OECD, הוא מפקח עבודה אחד לכל 10,000 עובדים. קרי, בישראל נדרשים לכל הפחות 370 מפקחי עבודה!

"פיקוח על אתרי בניה בהם התרחשו תאונות עבודה, הוא דבר אלמנטרי", כתבו העותרים, "לשם בחינת תנאי הבטיחות באתר הבניה והבטחת בטיחות העובדים בו מכאן ואילך; לצורך למידה והפקת לקחים שיתרמו לצמצום התאונות בעתיד ולצורך מיצוי הדין במקרים של תאונות שלא נחקרות על ידי המשטרה ובהן התקיימו הפרות לדיני הבטיחות בעבודה".

העתירה לבג"צ אותה הגישה עו"ד גדיר ניקולא, מ"קו לעובד", דורשת מספר סעדים ובהם: הקמתה לאלתר של יחידה משטרתית ארצית לחקירת תאונות עבודה בבניין בשילוב חוקרים מטעם מנהל הבטיחות במשרד העבודה, כפי שהוחלט אך בפועל הרשויות השונות נמנעות מלעשות זאת מטעמים תקציביים. פתיחת חקירה פלילית בכל תאונות העבודה בבניין הגורמת למוות או פציעה בינונית או קשה, ופיקוח מצד מנהל הבטיחות על כל אתר בניה בו התרחשה תאונה כאמור. הגדלת היקף התקנים במשרד העבודה עבוד מפקחים וחוקרים במנהל הבטיחות וקביעת קריטריונים שקופים וקבועים על פיהם יוקצו התקנים הנדרשים עבור מפקחים וחוקרים במנהל הבטיחות.

עוד

פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות