עובדים פלסטינים מועסקים בלי תלוש שכר ומקבלים 140 ₪ ביום. עכשיו הנגריה שבה עבדו במישור אדומים מפטרת אותם ומביאה במקומם עובדי קבלן רק בגלל שדרשו את זכויותיהם

7 מעובדי נגריית "חיי אדם בע"מ" ממישור אדומים פוטרו בשבועיים האחרונים בצעד של ענישה והפחדה וזאת אחרי שעובדי הנגריה פנו למען ולעורכי דין במטרה לאלץ את מעסיקם לכבד את זכויותיהם החוקיות. בפרסומות של נגריית "חיי אדם" מופיעה הסיסמא "חיפשתם איכות ? רהיטי חיי אדם". בחיים זה נראה אחרת. מנהלי הנגרייה החלו בשבועות האחרונים במסע מכוון של פיטורי עובדים ותיקים והחלפתם בחדשים. הפיטורים נעשים בהודעה טלפונית תוך התעלמות מחובתו של מעסיק בעת פיטורים לזמן את העובד לשימוע ולהציג בפניו את הנימוקים לפיטורים. הפיטורים של העובדים הותיקים באים במקביל לשילובם בעבודה של עובדים שמועסקים על ידי קבלן וככל הנראה מועסקים בתנאי שכר ירודים עוד יותר. שמות כל העובדים שפוטרו נמצאים ברשימת העובדים שהועברה בראשית מרץ במכתב למעסיק עם תביעה לשיפור שכר והענקת תנאים סוציאלייים. אין כל ספק שמדובר בצעד נקמני שתכליתו לכפות על העובדים תנאי עבודה פוגעניים ולהניא אותם מתבוע את זכויותיהם.

כ-20 עובדי הנגריה סובלים מזה שנים רבות משכר נמוך. חלקם מועסקים בשכר של 140 ₪ ליום של 9 שעות בלי תשלום על נסיעות, העדר מוחלט של זכויות סוציאליות, תשלום במזומן ללא תלוש שכר והתעלמות מוחלטת של המעסיק מחובתו לבטח אותם נגד תאונות עבודה ובביטוח פנסיוני. בחודש נובמבר 2016 הם פנו לארגון העובדים מען בבקשה שיסייע להם להסדיר את תנאי העבודה ולחייב את מעסיקם לכבד את זכויותיהם החוקיות.

עוה"ד מוחמד דחלה ואחמד עדווי שפועלים יחד עם ארגון העובדים מען בייצוג העובדים שלחו ביום 12.3.17 מכתב התראה בשם 19 עובדים ובו תבעו מנגרית "חיי אדם בע"מ" לכבד את זכויותיהם החוקיות של העובדים. למרות שעברו יותר משלושה שבועות מאז המכתב נשלח, לא התקבלה תגובה מהמעסיק, שרק החריף את היחס לעובדים. לאור מצב זה ולאור הפיטורים השרירותיים של העובדים מתכוונים ארגון העובדים מען ומשרד עו"ד דחלה להגיש בהקדם תביעות לפיצוי העובדים על הפרת חוק מתמשכת  בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים.

עובדי נגריית "חיי אדם" נחושים בדעתם לעצור את שיטת ההעסקה הפוגענית שלה היו נתונים מזה שנים. לטענת העובדים אין להם מה להפסיד. הם דורשים ובצדק רב ששלטונות החוק יתערבו להבטיח שמעסיק אינו מפר את החוק בריש גלי.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות