עובדים פלסטינים מועסקים בלי תלוש שכר ומקבלים 140 ₪ ביום. עכשיו הנגריה שבה עבדו במישור אדומים מפטרת אותם ומביאה במקומם עובדי קבלן רק בגלל שדרשו את זכויותיהם

7 מעובדי נגריית "חיי אדם בע"מ" ממישור אדומים פוטרו בשבועיים האחרונים בצעד של ענישה והפחדה וזאת אחרי שעובדי הנגריה פנו למען ולעורכי דין במטרה לאלץ את מעסיקם לכבד את זכויותיהם החוקיות. בפרסומות של נגריית "חיי אדם" מופיעה הסיסמא "חיפשתם איכות ? רהיטי חיי אדם". בחיים זה נראה אחרת. מנהלי הנגרייה החלו בשבועות האחרונים במסע מכוון של פיטורי עובדים ותיקים והחלפתם בחדשים. הפיטורים נעשים בהודעה טלפונית תוך התעלמות מחובתו של מעסיק בעת פיטורים לזמן את העובד לשימוע ולהציג בפניו את הנימוקים לפיטורים. הפיטורים של העובדים הותיקים באים במקביל לשילובם בעבודה של עובדים שמועסקים על ידי קבלן וככל הנראה מועסקים בתנאי שכר ירודים עוד יותר. שמות כל העובדים שפוטרו נמצאים ברשימת העובדים שהועברה בראשית מרץ במכתב למעסיק עם תביעה לשיפור שכר והענקת תנאים סוציאלייים. אין כל ספק שמדובר בצעד נקמני שתכליתו לכפות על העובדים תנאי עבודה פוגעניים ולהניא אותם מתבוע את זכויותיהם.

כ-20 עובדי הנגריה סובלים מזה שנים רבות משכר נמוך. חלקם מועסקים בשכר של 140 ₪ ליום של 9 שעות בלי תשלום על נסיעות, העדר מוחלט של זכויות סוציאליות, תשלום במזומן ללא תלוש שכר והתעלמות מוחלטת של המעסיק מחובתו לבטח אותם נגד תאונות עבודה ובביטוח פנסיוני. בחודש נובמבר 2016 הם פנו לארגון העובדים מען בבקשה שיסייע להם להסדיר את תנאי העבודה ולחייב את מעסיקם לכבד את זכויותיהם החוקיות.

עוה"ד מוחמד דחלה ואחמד עדווי שפועלים יחד עם ארגון העובדים מען בייצוג העובדים שלחו ביום 12.3.17 מכתב התראה בשם 19 עובדים ובו תבעו מנגרית "חיי אדם בע"מ" לכבד את זכויותיהם החוקיות של העובדים. למרות שעברו יותר משלושה שבועות מאז המכתב נשלח, לא התקבלה תגובה מהמעסיק, שרק החריף את היחס לעובדים. לאור מצב זה ולאור הפיטורים השרירותיים של העובדים מתכוונים ארגון העובדים מען ומשרד עו"ד דחלה להגיש בהקדם תביעות לפיצוי העובדים על הפרת חוק מתמשכת  בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים.

עובדי נגריית "חיי אדם" נחושים בדעתם לעצור את שיטת ההעסקה הפוגענית שלה היו נתונים מזה שנים. לטענת העובדים אין להם מה להפסיד. הם דורשים ובצדק רב ששלטונות החוק יתערבו להבטיח שמעסיק אינו מפר את החוק בריש גלי.

עוד

פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות