הרשויות מעלימות עין מסוחרי ההיתרים שעושקים את העובדים הפלסטינים

הסדרי הכניסה לישראל של עובדים פלסטינים המועסקים בענף הבניין עלו בשבוע שעבר שוב על שולחנה של ועדת הכנסת לעובדים זרים, זאת על רקע כשלים קשים שהמרכזי בהם הוא תופעת הסחר בהיתרים בקנה מידה רחב היקף – תופעה עבריינית שגורמת לנזק ופוגעת קשות בעובדים. כזכור הודיעו הרשויות על רפורמה במשטר ההיתרים הנוגע לעובדי הבניין במטרה להתמודד עם הכשלים שהתגלו.

הדיון בועדה שהתקיים ביום ג' 26.10 היה השני בנושא הרפורמה ויישומה. בדיון הראשון, לפני פחות מחודשיים, הודיעו נציגי המנהל האזרחי הממונה על משטר היתרי הכניסה של פלסטינים, כי לא חלה כל התקדמות במאבק  מול סוחרי ההיתרים, וכי גם הפעלת היישומון של מתאם הפעולות בשטחים "אלמונסק", שהיה אמור לאפשר קשר ישיר בין מעסיקים ועובדים, מוטלת בספק בשל קשיים טכניים.

הפעם באופן מפתיע טענו נציגות המנהל האזרחי כי היישומון החל לפעול כבר לפני שלושה חודשים. לטענתן היישומון יסייע ביצירת קשר ישיר בין עובדים וקבלנים – דבר שמייתר את תיווכם של גורמים שלישיים ("מאכערים"). אך למרות טענתן לפיה נרשמו אליו כבר 10 אלפים עובדים פלסטינים כמועמדים לעבודה, העידו מספר נציגי ארגונים שפעילים בשטח כי מדובר בדיווח שתקפותו מוטלת בספק. בהקשר זה תמוהה הסתירה בין הדיווח על כך שהיישומון החל לפעול ביולי ובין טענת נציגי המנהל בישיבה ספטמבר לפיה נתקל העניין בקשיים טכניים וכלל לא ברור מתי יעלה היישומון לאויר.

נציגי חמישה ארגונים שהשתתפו בדיון, בהם קו לעובד, האגודה לזכויות האזרח, מען-ארגון עובדים, ההסתדרות הלאומית וההסתדרות הכללית, ציינו כי אף עובד פלסטיני לא מכיר את היישומון. הדוברים הטילו ספק רב באמינות הדיווח על היישומון והאפשרות שלו לשנות את חוקי המשחק ולשפר את מצבם של העובדים. מנכ"ל מען הביא עדויות לפיהן עובדים נדרשים כיום לשלם עד 3,500 ש"ח דמי תיווך לעומת סכום מקסימאלי של 2,500 ש"ח עד החלת הרפורמה. לטענתו, הרפורמה הרעה את מצבם של העובדים ויצרה קשיים בירוקרטיים חדשים בפניהם.

יש לציין כי כיום מועסקים בהיתר בענף הבניין 65 אלף עובדים פלסטינים וכי בימים הקרובים תוגדל המכסה בעוד 9000 עובדים כאשר הכוונה להגיע תוך תקופה קצרה ל-80 אלף עובדים. מדובר במאות מיליוני ש"ח שמתגלגלים ככסף שחור שאינו מדווח בין מתווכים ומעסיקים ישראלים ופלסטינים. למרות זאת הנושא עלה רק כנושא צדדי בדיון, ותגובת הרשויות לימדה על אוזלת יד וחוסר עניין בתופעה. נציג רשות המסים טען שרק יום קודם נחשף למידע; נציגת רשות האוכלוסין הסבירה שמעסיק שסחר בהיתרים מוזמן לשימוע ורשיון ההעסקה שלו נשלל לשלוש שנים – טענה שזכתה לביקורת חריפה מצד עו"ד מיכל תגר מקו לעובד שציינה כי מבקשה לחופש המידע שהגישה עולה שמאז 2018 נשלל רשיונו של מעסיק אחד בלבד עקב סחר בהיתרים, זאת בשעה שבמעבר אייל ליד קלקיליה ישנה חנות שמוכרת היתרים ללא כל הפרעה.

מנכ"ל מען אסף אדיב קרא לשים קץ לתלות של עובדים פלסטינים בהיתר של מעסיקים, ולאפשר לכל עובד שיש לו כרטיס מגנטי להכנס ולחפש עבודה ולהתקשר עם מעסיק באופן חופשי.  

בסיום הישיבה קראה חה"כ מראענה להקמת ועדה משותפת של משרדי הממשלה והגורמים המעורבים בעניין שתפעל נגד תופעת מתווכי ההיתרים, אבל חשוב להדגיש שועדת העובדים הזרים הינה ועדה חסרת סמכויות מחייבות, ויש ספק רב שקריאה זו תוביל לצעדים בשטח.

השורה התחתונה היא שכל עוד פועלים מתווכי היתרים באופן חופשי ואין כל פעולת חקירה, העמדה לדין וענישה של עבריינים, אין כל סיכוי להביא לשינוי משמעותי בהסדרי ההעסקה ובמשטר ההיתרים שממנו סובלים העובדים הפלסטינים.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות