הרשויות מעלימות עין מסוחרי ההיתרים שעושקים את העובדים הפלסטינים

הסדרי הכניסה לישראל של עובדים פלסטינים המועסקים בענף הבניין עלו בשבוע שעבר שוב על שולחנה של ועדת הכנסת לעובדים זרים, זאת על רקע כשלים קשים שהמרכזי בהם הוא תופעת הסחר בהיתרים בקנה מידה רחב היקף – תופעה עבריינית שגורמת לנזק ופוגעת קשות בעובדים. כזכור הודיעו הרשויות על רפורמה במשטר ההיתרים הנוגע לעובדי הבניין במטרה להתמודד עם הכשלים שהתגלו.

הדיון בועדה שהתקיים ביום ג' 26.10 היה השני בנושא הרפורמה ויישומה. בדיון הראשון, לפני פחות מחודשיים, הודיעו נציגי המנהל האזרחי הממונה על משטר היתרי הכניסה של פלסטינים, כי לא חלה כל התקדמות במאבק  מול סוחרי ההיתרים, וכי גם הפעלת היישומון של מתאם הפעולות בשטחים "אלמונסק", שהיה אמור לאפשר קשר ישיר בין מעסיקים ועובדים, מוטלת בספק בשל קשיים טכניים.

הפעם באופן מפתיע טענו נציגות המנהל האזרחי כי היישומון החל לפעול כבר לפני שלושה חודשים. לטענתן היישומון יסייע ביצירת קשר ישיר בין עובדים וקבלנים – דבר שמייתר את תיווכם של גורמים שלישיים ("מאכערים"). אך למרות טענתן לפיה נרשמו אליו כבר 10 אלפים עובדים פלסטינים כמועמדים לעבודה, העידו מספר נציגי ארגונים שפעילים בשטח כי מדובר בדיווח שתקפותו מוטלת בספק. בהקשר זה תמוהה הסתירה בין הדיווח על כך שהיישומון החל לפעול ביולי ובין טענת נציגי המנהל בישיבה ספטמבר לפיה נתקל העניין בקשיים טכניים וכלל לא ברור מתי יעלה היישומון לאויר.

נציגי חמישה ארגונים שהשתתפו בדיון, בהם קו לעובד, האגודה לזכויות האזרח, מען-ארגון עובדים, ההסתדרות הלאומית וההסתדרות הכללית, ציינו כי אף עובד פלסטיני לא מכיר את היישומון. הדוברים הטילו ספק רב באמינות הדיווח על היישומון והאפשרות שלו לשנות את חוקי המשחק ולשפר את מצבם של העובדים. מנכ"ל מען הביא עדויות לפיהן עובדים נדרשים כיום לשלם עד 3,500 ש"ח דמי תיווך לעומת סכום מקסימאלי של 2,500 ש"ח עד החלת הרפורמה. לטענתו, הרפורמה הרעה את מצבם של העובדים ויצרה קשיים בירוקרטיים חדשים בפניהם.

יש לציין כי כיום מועסקים בהיתר בענף הבניין 65 אלף עובדים פלסטינים וכי בימים הקרובים תוגדל המכסה בעוד 9000 עובדים כאשר הכוונה להגיע תוך תקופה קצרה ל-80 אלף עובדים. מדובר במאות מיליוני ש"ח שמתגלגלים ככסף שחור שאינו מדווח בין מתווכים ומעסיקים ישראלים ופלסטינים. למרות זאת הנושא עלה רק כנושא צדדי בדיון, ותגובת הרשויות לימדה על אוזלת יד וחוסר עניין בתופעה. נציג רשות המסים טען שרק יום קודם נחשף למידע; נציגת רשות האוכלוסין הסבירה שמעסיק שסחר בהיתרים מוזמן לשימוע ורשיון ההעסקה שלו נשלל לשלוש שנים – טענה שזכתה לביקורת חריפה מצד עו"ד מיכל תגר מקו לעובד שציינה כי מבקשה לחופש המידע שהגישה עולה שמאז 2018 נשלל רשיונו של מעסיק אחד בלבד עקב סחר בהיתרים, זאת בשעה שבמעבר אייל ליד קלקיליה ישנה חנות שמוכרת היתרים ללא כל הפרעה.

מנכ"ל מען אסף אדיב קרא לשים קץ לתלות של עובדים פלסטינים בהיתר של מעסיקים, ולאפשר לכל עובד שיש לו כרטיס מגנטי להכנס ולחפש עבודה ולהתקשר עם מעסיק באופן חופשי.  

בסיום הישיבה קראה חה"כ מראענה להקמת ועדה משותפת של משרדי הממשלה והגורמים המעורבים בעניין שתפעל נגד תופעת מתווכי ההיתרים, אבל חשוב להדגיש שועדת העובדים הזרים הינה ועדה חסרת סמכויות מחייבות, ויש ספק רב שקריאה זו תוביל לצעדים בשטח.

השורה התחתונה היא שכל עוד פועלים מתווכי היתרים באופן חופשי ואין כל פעולת חקירה, העמדה לדין וענישה של עבריינים, אין כל סיכוי להביא לשינוי משמעותי בהסדרי ההעסקה ובמשטר ההיתרים שממנו סובלים העובדים הפלסטינים.

עוד

פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות