הסחר הלא חוקי בהיתרים של עובדים פלסטינים עולה לדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת

נציג 'מען – ארגון עובדים' השתתף ביום ב' 3.7 בישיבה משותפת של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת והועדה לעניין עובדים זרים. הישיבה שהוקדשה לנושא הסחר בהיתרים של עובדים פלסטינים על כל ההיבטים של תופעה זו.

בדיון השתתפו נציגי מדור התשלומים (מת"ש) בראשות עו"ד ענבל משש, נציגי תיאום פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) בראשות אל"מ אלעד גורן, וכן נציגי משרד העבודה, המשטרה, רשות המסים, התאחדות הקבלנים, ההסתדרות, קו לעובד ומען.

את הדיון ניהל יו"ר ועדת החוץ והביטחון, חה"כ יולי אדלשטיין, בשותפות עם יו"ר הוועדה לעובדים זרים, חה"כ אליהו רביבו (ליכוד). בנוסף השתתף חה"כ רם בן ברק שכיהן בכנסת הקודמת כיו"ר ועדת החוץ והביטחון.

עו"ד ענבל משש דיווחה על הפעולות שנוקט משרדה נגד מעסיקים עבריינים שמוכרים היתרי עבודה בניגוד לחוק. אחריה הציג אל"מ אלעד גורן ממתפ"ש את הפעילות המשותפת של כלל הגורמים העוסקים בדבר, כולל המינהל האזרחי, משרד הפנים, המשטרה, רשות המסים ומשרד העבודה.

מה שעלה בבירור הוא שישנה הסכמה מקיר לקיר של גורמי הממסד הביטחוני והכלכלי לגבי הצורך לאפשר המשך כניסת העובדים לישראל ואף להגדיל את מספרם. הדוברים השונים ציינו כי כניסת העובדים לישראל היא בעלת ערך חיובי הן בצד הכלכלי – לישראל ולחברה הפלסטינית – והן בצד הביטחוני והמדיני, כגורם הממתן מתחים.

מהדו"חות שהוצגו בפני הוועדה, ובעיקר מדבריהם של עו"ד משש ואל"מ גורן האמונים על ניהול הממשק למתן היתרים – הן למעסיקים ישראלים (באחריות מת"ש) והן לעובדים פלסטינים (באחריות מתפ"ש) – עולה כי בשנת 2022 נפתחו כ-80 חקירות נגד מעסיקים שעברו לכאורה על החוק וכי כנגד 25 מהם אף הוצאו צווים שמונעים מהם לקבל היתרים לעובדים. עוד 50 מעסיקים נענשו בצעדים חלקיים יותר.

אל"מ גורן דיווח גם על ניסיון של תאום פעולות הממשלה בשטחים לפעול יחד עם הרשות הפלסטינית נגד מתווכים פלסטינים שמוכרים את ההיתרים במשרדים גלויים וידועים בערים הפלסטיניות. לפי הדיווח שלו, הרשות סגרה חמישה משרדים כאלו (מהדיווח לא היה ברור אם ננקטו צעדי ענישה נגד המתווכים). יתר על כן, אל"מ גורן ציין כי בשל הקשיים בתפקוד הרשות הפלסטינית הופסקה המערכה נגד המתווכים בחודשים האחרונים.

הצעדים שדווח עליהם של פתיחת חקירות נגד עשרות מעסיקים ושלילת זכותם להעסיק עובדים פלסטינים, הם צעדים ראויים לציון המהווים שינוי לטובה לעומת חוסר מעש מוחלט שהיה בתחום במשך שנים. יחד עם זאת, אף אחד מהדוברים הרשמיים לא הציג תמונת מצב מספרית לגבי הסחר בהיתרים בשנה האחרונה, ואף לא צוינה מגמה של עלייה או ירידה במספר ההיתרים.

מנכ"ל מען, אסף אדיב, הציג בפני הוועדה את המספרים שפורסמו לאחרונה על ידי ד"ר חגי אטקס ממחלקת המחקר של בנק ישראל, ולפיהם ישנם 58 אלף עובדים פלסטינים שנאלצים לקנות היתרים דרך מתווכים. מדובר בנתונים הנחשבים למהימנים שכן הם נאספים על בסיס מידע שמתפרסם גם בצד הישראלי וגם בצד הפלסטיני.

מנכ"ל מען ציין כי לפי נתונים אלה, כל הצעדים שנעשו עד כה לא הובילו לירידה בסחר העברייני בהיתרים וכי הדרך היחידה לעצור תופעה פסולה זו היא על ידי אימוץ המודל של "גרין קארד" לעובדים הפלסטינים. מודל זה שהוצע על ידי מען בשיתוף עם ארגון LEAP בראשות פרופ' קנת מן, הינו חלופה מעשית, המעבירה את הבעלות על ההיתר לעובד, וכך שומטת את הקרקע תחת השליטה של המעסיקים בהיתרים – השליטה שמאפשרת להם למכור אותו, ולכן תגדע באיבו את הסחר בהיתרים.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות