הזכות הבסיסית שאין לעובדים הפלסטינים: חופש התנועה

אלפי פלסטינים, ברובם הגדול צעירים וצעירות, יצאו בסוף יוני ובראשית יולי להפגנות מחאה, חסרות תקדים בהיקפן ובעוצמתן, בערי הגדה המערבית. הסיסמאות התמקדו ברצח של פעיל האופוזיציה ניזאר בנאת על ידי כוחות הביטחון הפלסטינים ב- 24.6. אבל המחאה לא נעצרה בתביעה להעניש את האחראים לפשע, ובלטה בה הקריאה שמזוהה יותר מכל עם המהפכות של האביב הערבי "העם דורש הפלת המשטר" ו"אירחל" (לך). תביעות אלו הופנו לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, שנבחר לתפקידו בשנת 2005 ולאחרונה ביטל בחירות שהיו אמורות להתקיים ביולי השנה.

תנועת המחאה העממית הזו היא חסרת תקדים בהיקפה ובעומקה, ונראה שהיא מייצגת את הרוב המכריע של הציבור הפלסטיני שמאס בשלטון הרשות הכושל, המושחת והדכאני, ובשיתוף הפעולה שלה עם הכיבוש. המפגינים הדורשים דמוקרטיה וחופש דיבור, נתקלו בדיכוי ברוטלי הן מצד כוחות הביטחון של הרשות, כולל מעצרים וניסיון לבצע רצח אופי שכוון במיוחד נגד נשים פעילות, והן מצד פעילי פתח בבגדים אזרחיים, שלא מהססים לפגוע גם בעיתונאים.

הפגיעה בזכויות האדם הבסיסיות של הפלסטינים הינה מרכיב יסוד של הסדרי השלטון שנקבעו בשנות ה-90 בהסכמי אוסלו בכל הנוגע לעובדים פלסטינים המועסקים בישראל ובהתנחלויות. משטר התיאום הביטחוני, שהיה אבן היסוד של הסכם אוסלו, כלל בתוכו את משטר ההיתרים השרירותי שבאמצעותו שולטת ישראל, בשיתוף פעולה מלא של הרשות הפלסטינית, על תנועתם של התושבים הפלסטינים, ובכלל זה של העובדים.

בבסיס הדיל שנרקם באוסלו בין רשויות הביטחון הישראליות ובין הרשות הפלסטינית, נקבע כי כל מערך השליטה והאישורים לכניסה לישראל, כולל לצורך עבודה, יהיה בשליטה בלעדית של מערכת הביטחון הישראלית. בכפוף להחלטות אלו וכפועל יוצא שלהן, הומצא ושוכלל  משטר ההיתרים האימתני שאותו כופה ישראל על כל פלסטיני שנדרש להיכנס לישראל לצורכי טיפול רפואי, עבודה, פולחן דתי או ביקור משפחתי. חשוב להדגיש: משטר זה הינו חלק מרכזי של אותו "תיאום ביטחוני" ידוע לשמצה שמהווה את הבסיס לקיומה של הרשות הפלסטינית.

הסבל ממנו נאנקים העובדים במחסומים שעה שהם עוברים לתוך ישראל או לאזורי התעשייה בהתנחלויות, כולל עיכוב של שעות ללא צורך, השפלות, ובעיקר חשש מתמיד מחרב "המניעה" שתמיד עלולה ליפול על ראשם, לעתים בטענה על רקע ביטחוני ולעתים בשל הוראות המשטרה. העובד לעולם לא יודע מראש על הכוונה להטיל עליו מניעה. לא מועברת לו הודעה מסודרת מראש, ואין כל הליך שמאפשר לו להבין מה הסיבה למניעה ומאפשר לו להתנגד לה.

כאשר מדברים על כ-150 אלף עובדים פלסטינים שמועסקים אצל מעסיקים ישראלים, ברור שלא מדובר בתופעה זמנית קצרת מועד. מדובר על קבוצה גדולה מאוד מתוך תושבי הגדה המערבית שממלאים תפקיד חשוב בכלכלה הישראלית. ברור אמנם שהעובדים מקבלים על עצמם את הקשיים והעינויים האלו כדי להביא פרנסה למשפחותיהם.  אבל חשוב לשים לב לעובדה שהתרומה שלהם לכלכלה הפלסטינית, בסכום שמוערך ב-3 מליארד דולר בשנה (מתוך תוצר לאומי של כ-16 מליארד דולר), היא חיונית להפעלת הכלכלה, והיא מפרנסת באופן עקיף אלפי חנויות ומשרדי שירותים שמהם קונים העובדים ומשפחותיהם את צרכיהם.

מען-ארגון עובדים, שמייצג עובדים פלסטינים שמועסקים בישראל ובהתנחלויות ופועל בשטח מזה יותר מעשור, רואה במשטר ההיתרים אמצעי שליטה וניצול שאין לו כל הצדקה ביטחונית או אחרת. איך ניתן להצדיק את הנימוק הביטחוני שעה שהמדינה לא טורחת לסגור פרצות רבות וידועות בגדר ההפרדה דרכן נכנסים מדי יום עשרות אלפי פלסטינים ללא כל בדיקה או פיקוח? גם העובדה שכעשרים אלף עובדים פלסטינים מועסקים באמצעות ספסרי היתרים שאינם מעסיקיהם בפועל חושפת את השקר שבטיעון זה. עובדים אלו עוברים במעברי הגבול באמצעות היתרים בתוקף שנכתבו על שם מעסיק פיקטיבי, ואז עומדים בצמתים ומחכים למזלם שמעסיק ישראלי יאסוף אותם לעבודה יומית ששכר גבוה בצידה. למרות שיש בידם של עובדים אלו היתרים, אין כל דיווח של מעסיק על מקום המצאם ולא מתקיים שום פיקוח עליהם.

אנו טוענים כי משטר ההיתרים אינו צורך ביטחוני ישראלי, אלא כלי של משטר דיכוי שמטרתו מצד אחד לשלוט, להחליש ולהשתיק את העובדים הפלסטינים כך שלנצח יתפקדו ככוח עבודה מוחלש ורזרבי בשולי המשק הישראלי, ומצד שני טרדת הפרנסה המתמדת תמנע מהם כל חלום על חיים במדינה דמוקרטית המכבדת את זכויות האדם שלהם.

בהודעה שפרסמנו לאחרונה ברשתות החברתיות בשפה הערבית, קראנו לתנועת המחאה החשובה בגדה המערבית לאמץ את התביעה לביטול משטר ההיתרים. התביעה לביטול ההסדרים הפוגעניים האלו ולהבטחת חופש התנועה של כל הפלסטינים והישראלים כאחד, היא אבן יסוד בשמירה על כבוד האדם וזכויות האדם.

מען-ארגון עובדים תומך במאבק של הפעילים הפלסטינים שמעלים היום את הקריאה להפלת רשות אוסלו כחלק מהמאבק הכולל נגד הכיבוש הישראלי. המאבק נגד הכיבוש וההתנחלויות ונגד הדיכוי שמפעילה הרשות הפלסטינית הוא מאבק אחד, ומן הדין שמאבק זה יעלה על נס את התביעה לשים קץ להסדרי השליטה והדיכוי כנגד העובדים הפלסטינים. לא יהיה חופש לעם בלי החופש של העובדים לתנאי קיום בכבוד.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות