ההסתדרות הפילה "חבילה" על ראש העובדים

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, חתם בראשית נובמבר על עסקת חבילה משולשת עם שר האוצר, אביגדור ליברמן ועם המעסיקים. עוד לפני החתימה התראיין יו"ר ההסתדרות באתר הבית של ההסתדרות, "דבר", לקראת ראש השנה והבטיח ש"אנחנו בדרך לשכר מינימום של 6,000 שקלים בחודש, בשורה גדולה לעובדים הצעירים".

בחינת פרטי העסקה מגלה את ההפך: לא רק שמדובר בהסכמות שמשרתות את הממשלה ואת המעסיקים, אלא שככל שהיא נוגעת בשכר המינימום יש בה פגיעה של ממש בזכות שמוקנית לעובדים על פי חוק, והכל בחסות וברשות ההסתדרות.

ראשית, בנוגע לסוגיית שכר המינימום – על פי ההסכם, שכר המינימום יעלה בהדרגה תוך 5 שנים ויגיע רק בשנת 2026 (!!) ל-6,000 ₪. ההעלאה הראשונה תצא לפועל בעוד חצי שנה (אפריל 2022), והיא תהיה בגובה של 100 ₪ בלבד לחודש (קרי, תוביל לשכר מינימום בגובה 5,400 ₪).

ראוי להזכיר כי על פי החוק שכר המינימום מוצמד לשיעור של 47.5% מהשכר הממוצע במשק, קרי עם עליית השכר הממוצע הוא היה אמור לעלות גם בלי הסכם. במאמר בגלובס קובע גיא בן סימון (3.11) עסקת "החבילה שנחתמה בין האוצר להסתדרות וארגוני המעסיקים עושה חסד עם המעסיקים, שכן שכר המינימום צפוי לעלות בשיעור נמוך יותר מקצב שחיקת השכר במשק כתוצאה מהאינפלציה".   

שנית – ההסתדרות הסכימה במסגרת העסקה להקפאת שכרם של עובדי המדינה במהלך שנת 2022, שפרושה מתן פטור לממשלה מהעלאת השכר האוטומטית לה זכאים העובדים מדי שנה. הערכות מדברות כאן על חסכון של מיליארדי שקלים לממשלה בתקציב השנה – בדיוק הסיוע שהממשלה היתה צריכה כדי להעביר תקציב.

שלישית – סוכם כי יתאפשר למעסיקים להתאים את דרך החישוב של שעות נוספות לפי מספר השעות החודשיות ולא כפי שזה קבוע היום – לפי מספר השעות ביום. הסיכום קבע כי התיקון יהיה תקף רק למי ששכרו מעל 8,000 ₪ לחודש, אבל ללא כל ספק מדובר בסעיף המקל מאוד על המעסיקים, שעד כה חויבו לשלם לעובדיהם על שעות נוספות בכל יום בו הועסקו מעבר לשעות העבודה הרגילות.

רביעית – תמורת כל הוויתורים האלה, הוסכם להוסיף יום אחד לחופשה השנתית לכל עובד חדש (מ-12 ימים בשנה ל-13 ימים). אך מדובר בלעג לרש לעומת ההקלות שהשיגו המעסיקים והממשלה.

עיתוי החתימה על עסקת החבילה אינו מקרי. העובדה שהחתימה נעשתה ימים ספורים לפני ההצבעה הגורלית על תקציב המדינה לשנים 2021-2022 שיקפה את התמיכה הפוליטית של ההסתדרות בממשלה. ממשלה שמסוגלת להביא את ההסתדרות להסכמה על הקפאת שכר ולהבטיח שקט תעשייתי למשך יותר משנה חיזקה בכך את מעמדה, וסייעה להעביר את התקציב שהיה חיוני לביסוס מעמדה כממשלה שקיימת על בסיס קואליציוני צר ביותר של חבר כנסת אחד בלבד.

על פי כתב דה מרקר, נתי טוקר, עסקת החבילה כללה סעיף חצי סודי, במסגרתו העניק האוצר ליו"ר ההסתדרות סכום של 400 מיליון שקלים כ"סכום פתוח" שיו"ר ההסתדרות רשאי להקצותו לכל מטרה. כך למשל יוכל בר דוד לעשות בסכום עתק זה שימוש לביסוס מעמדו בהסתדרות לקראת הבחירות לראשותה במאי 2022. כידוע, בר דוד נכנס לתפקידו כמחליף של קודמו, אבי ניסנקורן, ולא בבחירות דמוקרטיות. סדרה של צעדים אנטי דמוקרטים שביצע עוררו נגד בר דוד ביקורת פנימית. יו"ר ועד עובדי רשות האוכלוסין, שמתחה ביקורת על עסקת החבילה עליה חתם יו"ר ההסתדרות, הושעתה מתפקידה עקב הביקורת שהשמיעה.

במקום להילחם בממשלה ובמדיניות הכלכלית והחברתית הנאו-ליברלית שלה, בוחרת ההסתדרות בראשות בר דוד לצופף שורות ולהעניק לשר האוצר רשת ביטחון. במצב של משבר אקלימי, רפואי וחברתי עמוק, נדרש איגוד מקצועי להציג אלטרנטיבה חברתית מדינית, ולא להיגרר אחרי האג'נדה השמרנית של הממשלה. בתמיכתה בתקציב החדש, מגלה ההסתדרות שהיא רחוקה מרחק רב מהצרכים הבסיסיים של מיליוני עובדים עניים. עדות לכך היא ההסכמה לדחות את העלאת שכר המינימום, שהינה סטירת לחי ועלבון לאינטליגנציה למחצית מהעובדים במשק המועסקים בשכר מינימום. עובדים אלו לא ראו שינוי בשכרם מאז ההעלאה האחרונה בדצמבר 2017.  

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות