עובדים פלסטינים במישור אדומים פתחו בשביתה

מחר יום א' 5.12 תיפתח במפעל "טעמן" שביתה של כל עובדי הייצור.  העובדים הצטרפו ל"מען - ארגון עובדים" באוקטובר בתביעה לשפר את שכרם ואת  תנאי עבודתם. לאור סירוב הנהלת החברה להכיר בזכותם להתאגד ולנהל מו"מ על הסכם קיבוצי הכריז מען על סכסוך עבודה ושביתה.

מחר יום א' 5.12 תיפתח במפעל "טעמן" שביתה של כל עובדי הייצור.  העובדים הצטרפו ל"מען – ארגון עובדים" באוקטובר בתביעה לשפר את שכרם ואת  תנאי עבודתם. לאור סירוב הנהלת החברה להכיר בזכותם להתאגד ולנהל מו"מ על הסכם קיבוצי הכריז מען על סכסוך עבודה ושביתה.

 

הנכם מוזמנים למפגש סולידריות עם העובדים השובתים שיתקיים במישור אדומים ביום ב' 6.12 בשעה 10.30  

 

צילום: עובדי חברת "טעמן" מצביעים על קיום שביתה. קרדיט: מען – ארגון עובדים.

העובדים הפלסטינים במפעל המזון "טעמן" באיזור התעשיה מישור אדומים (שטח סי) יחלו מחר יום א' 5.12 בשביתה של שבוע. העובדים דורשים מהחברה להכיר במען כארגון יציג בחברה ולנהל איתו ועם הועד שבחרו מו"מ על הסכם קיבוצי.

 

המרכז הלוגיסטי של חברת טעמן באזור התעשיה מישור אדומים משתרע על 7000 מ"ר ומשם מופצות הסחורות שלה לארץ ולכ-30 ארצות ברחבי העולם. בעלי החברה הקימו בשנת 200 חברת בת שעוסקת ביזמות נדל"ן. בסוף שנת 2020 דווח שבעליה רכשו יחד עם רמי לוי את חברת התעופה ישראייר.

 

אלא שהצלחה מסחרית זו לא קיבלה ביטוי בכל הנוגע לשכר ולתנאי העבודה במפעל שלה. עובדי הייצור של המפעל, המאורגנים במען מאז ראשית אוקטובר, הם כולם תושבי הרשות הפלסטינים הפלסטינים. אלו טוענים שרובם המכריע מועסקים בשכר מינימום ללא כל תגמול על מקצועיות, תפקיד וותק. אין להם עד היום קרן פנסיה, וגם דרישותיהם לתשלום עבור ימי חג וחופשות נתקלות בבעיות, זאת למרות שחלקם מועסקים בחברה מעל עשר שנים.

 

העובדים דורשים כי החברה תכיר בהתארגנות ותפתח עימם במשא ומתן על מנת לחתום על הסכם קיבוצי. מאז ההכרזה על יציגות בחברה ביום 17.10, פניות חוזרות של מען נתקלו בסירוב של החברה להכיר במען כארגון יציג. לטענתה מספר העובדים שהצטרפו למען – 27 עובדי הייצור במפעל – אינו מהווה שליש של עובדי החברה ולכן אין למען מעמד של ארגון יציג.

 

עובדי הייצור טוענים כי מספר העובדים המאוגדים במען מהווים ללא כל ספק שליש מעובדי המפעל במישור אדומים. לאור זאת קיימת חובה חוקית של החברה להכיר בארגון ולפתוח במו"מ איתו.

 

כאמור, לאור סירוב החברה לפעול כפי שדורש החוק, החליט מען להכריז על סכסוך עבודה ושביתה. החלטה זו זכתה לתמיכה של כלל העובדים שנחושים בדעתם להשיג את זכויותיהם. הודעה רשמית על כך נשלחה כחוק לממונה על יחסי העבודה במשרד העבודה וכן להנהלת החברה ביום 18.11. בתום 15 ימי צינון שנדרשים בחוק תחל ביום א' 5.12 שביתה של שבוע ימים בחברה.

 

מען ארגון עובדים מיוצג במאבק זה על ידי עו"ד עירית אולמן מהקליניקה לזכויות עובדים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב בשיתוף עם עו"ד איה ברטנשטין, היועצת המשפטית של מען.

 

הציבור מוזמן למפגש סולידריות עם העובדים השובתים שיערך ביום ב' 6.12.21 בשעה 10.30 באזור מישור אדומים.

להצטרפות למפגש ולפרטים נוספים: יואב גל טמיר, דובר מען, 7859475-050

 

עוד

פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות