עובדים פלסטינים במישור אדומים פתחו בשביתה

מחר יום א' 5.12 תיפתח במפעל "טעמן" שביתה של כל עובדי הייצור.  העובדים הצטרפו ל"מען - ארגון עובדים" באוקטובר בתביעה לשפר את שכרם ואת  תנאי עבודתם. לאור סירוב הנהלת החברה להכיר בזכותם להתאגד ולנהל מו"מ על הסכם קיבוצי הכריז מען על סכסוך עבודה ושביתה.

מחר יום א' 5.12 תיפתח במפעל "טעמן" שביתה של כל עובדי הייצור.  העובדים הצטרפו ל"מען – ארגון עובדים" באוקטובר בתביעה לשפר את שכרם ואת  תנאי עבודתם. לאור סירוב הנהלת החברה להכיר בזכותם להתאגד ולנהל מו"מ על הסכם קיבוצי הכריז מען על סכסוך עבודה ושביתה.

 

הנכם מוזמנים למפגש סולידריות עם העובדים השובתים שיתקיים במישור אדומים ביום ב' 6.12 בשעה 10.30  

 

צילום: עובדי חברת "טעמן" מצביעים על קיום שביתה. קרדיט: מען – ארגון עובדים.

העובדים הפלסטינים במפעל המזון "טעמן" באיזור התעשיה מישור אדומים (שטח סי) יחלו מחר יום א' 5.12 בשביתה של שבוע. העובדים דורשים מהחברה להכיר במען כארגון יציג בחברה ולנהל איתו ועם הועד שבחרו מו"מ על הסכם קיבוצי.

 

המרכז הלוגיסטי של חברת טעמן באזור התעשיה מישור אדומים משתרע על 7000 מ"ר ומשם מופצות הסחורות שלה לארץ ולכ-30 ארצות ברחבי העולם. בעלי החברה הקימו בשנת 200 חברת בת שעוסקת ביזמות נדל"ן. בסוף שנת 2020 דווח שבעליה רכשו יחד עם רמי לוי את חברת התעופה ישראייר.

 

אלא שהצלחה מסחרית זו לא קיבלה ביטוי בכל הנוגע לשכר ולתנאי העבודה במפעל שלה. עובדי הייצור של המפעל, המאורגנים במען מאז ראשית אוקטובר, הם כולם תושבי הרשות הפלסטינים הפלסטינים. אלו טוענים שרובם המכריע מועסקים בשכר מינימום ללא כל תגמול על מקצועיות, תפקיד וותק. אין להם עד היום קרן פנסיה, וגם דרישותיהם לתשלום עבור ימי חג וחופשות נתקלות בבעיות, זאת למרות שחלקם מועסקים בחברה מעל עשר שנים.

 

העובדים דורשים כי החברה תכיר בהתארגנות ותפתח עימם במשא ומתן על מנת לחתום על הסכם קיבוצי. מאז ההכרזה על יציגות בחברה ביום 17.10, פניות חוזרות של מען נתקלו בסירוב של החברה להכיר במען כארגון יציג. לטענתה מספר העובדים שהצטרפו למען – 27 עובדי הייצור במפעל – אינו מהווה שליש של עובדי החברה ולכן אין למען מעמד של ארגון יציג.

 

עובדי הייצור טוענים כי מספר העובדים המאוגדים במען מהווים ללא כל ספק שליש מעובדי המפעל במישור אדומים. לאור זאת קיימת חובה חוקית של החברה להכיר בארגון ולפתוח במו"מ איתו.

 

כאמור, לאור סירוב החברה לפעול כפי שדורש החוק, החליט מען להכריז על סכסוך עבודה ושביתה. החלטה זו זכתה לתמיכה של כלל העובדים שנחושים בדעתם להשיג את זכויותיהם. הודעה רשמית על כך נשלחה כחוק לממונה על יחסי העבודה במשרד העבודה וכן להנהלת החברה ביום 18.11. בתום 15 ימי צינון שנדרשים בחוק תחל ביום א' 5.12 שביתה של שבוע ימים בחברה.

 

מען ארגון עובדים מיוצג במאבק זה על ידי עו"ד עירית אולמן מהקליניקה לזכויות עובדים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב בשיתוף עם עו"ד איה ברטנשטין, היועצת המשפטית של מען.

 

הציבור מוזמן למפגש סולידריות עם העובדים השובתים שיערך ביום ב' 6.12.21 בשעה 10.30 באזור מישור אדומים.

להצטרפות למפגש ולפרטים נוספים: יואב גל טמיר, דובר מען, 7859475-050

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות