האסיפה הכללית ה- 17 של ארגון העובדים מען: שותפות יהודית ערבית שוויונית ששוברת גבולות וחומות

אסף אדיב, מנכ"ל מען

באסיפה הכללית של ארגון העובדים מען שהתכנסה בשבת ה- 10.6 בתל אביב, בלטו בנוכחותם נציגי עובדים ומורים שמאוגדים במען, וביניהם נציגי הועדים של העובדים הפלסטינים המועסקים במישור אדומים במוסך צרפתי ונגרית חיי אדם, נציגי המורים במכללת מוסררה, במרכז המוסיקה ראש העין, ונציג התאגדות חדשה של מורי ועובדי עמותת יד ביד (בתי הספר הדו לשוניים) שהצטרפו לאחרונה למען. השתתפו גם נציגי סניפי מען בירושלים המזרחית ובבאקה אל-גרביה, ופעילים בתחומים השונים שמען פועל בהם, כמו פרוייקט נשים ועבודה, והמאבק בתאונות העבודה בבנין.

יוסי מר חיים, נציג הועד במכללת מוסררה

הכינוס קרא לעובדים יהודים וערבים, כולל לעובדים פלסטינים המועסקים בישראל ובאזורי ההתנחלויות (שטח סי),  להצטרף למען, בהיותו האיגוד היחיד שפותח את שעריו בפני עובדים ועובדות ללא הבדל לאומי, דתי, גזעי או מגדרי, ויש לו עמדה ברורה נגד הכיבוש ובעד שוויון מלא בין ישראלים לפלסטינים. מען מציב אלטרנטיבה להסתגרות ולניתוק השוררים היום בין יהודים לערבים ובין ישראלים לפלסטינים, כאשר צד אחד מסתגר מאחוריו לאומנות גזענית ציונית, וצד אחר מסתגר מאחורי לאומנית דתית אסלאמית, מאחר ושניהם ממיטים אסון על עמיהם.

חאתם אבו זיאדה, ראש ועד העובדים במוסך צרפתי, מישור אדומים

האסיפה נפתחה בדו"ח מקיף של מנכ"ל מען אסף אדיב על פעילות האיגוד: "כאשר אתם מצטרפים למען אתם מבטיחים לעצמכם כוח שיתמוך ויסייע בהשגת זכויותיכם מהמעסיק, אבל באותו זמן אתם עושים צעד שיש בו משום השתתפות פעילה בבנייה תנועה חברתית שעומדת בראש המאבק בעוולות חברתיות ופוליטיות, כוח שנלחם נגד הגזענות ונגד הכיבוש. באופן כזה אתם הופכים להיות שותפים בבניית העתיד המשותף של שני העמים בארץ".

ארז וגנר, מנהל סניף מען בירושלים המזרחית

בין הדוברים באסיפה היו פעיל מען וחבר ועד העובדים במכללת מוסררה, יוסי מר חיים; יו"ר ועד העובדים של מוסך צרפתי חאתם אבו זיאדה, מנהל משרד מען במזרח ירושלים ארז וגנר, וופא טיארה רכזת עבודת נשים בסניף באקה אלגרביה. לאחריהם הוגשו דוחות ארגוניים: חברת הועד המנהל ציפורה פרידמן הגישה דו"ח כספי, ויו"ר ועדת הביקורת אורית סודרי הגישה את דו"ח ועדת הביקורת. שני הדוחות בנוסף לדו"ח שהגיש אסף אדיב אומצו על ידי הנציגים בהצבעה עם תום הדיונים.

לסיום בחרה האסיפה ועד מנהל בראשותה של חנאן מנאדרה זועבי, ובו חברים אסמא אגבארייה-זחאלקה, גיא אלוני, מונא אבו עסבה, עידו מהל, יוסי מר חיים וציפורה פרידמן. כמו כן אשרו המשתתפים את הרכב הועד הארצי של מען, המנהל את האגף האיגוד מקצועי בראשות אסף אדיב, ובו חברים ארז וגנר, ופא טיארה ויואב טמיר.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות