שני הפנים האפלים של החקלאות בישראל

כרימה יחיא מכפר קרע בחממת פלפלים. צילום: נועה קוזק

מדי תקופה מתפרסמות עדויות על הצד האפל של החקלאות בישראל, הקשור לתלות המחפירה של החקלאות בעובדים תאילנדים זולים. כמה זולים? חשבון פשוט מראה שעלות עובדים תאילנדים לחקלאי היא כמחצית מעלות ההעסקה החוקית של עובדים מקומיים. שכרו של התאילנדי נע בין 13 ל- 16ש' לשעה, ושכר המינימום מגיע לכמעט 26 ש' לשעה; התאילנדי אינו נהנה מזכויות סוציאליות ועלות החזקתו נמוכה, בעוד שעלות הזכויות הסוציאליות של עובד ישראלי למעביד מהווה תוספת של שליש על שכר המינימום; העובד התאילנדי זמין לעבודה 24 שעות ביממה, בעוד שלכל עובד ישראלי יש משפחה שמחכה בבית.

לשעבוד אין קווים אדומים כאשר מדובר בעובדים תאילנדים. אם ירצה המעביד הוא יפקיע את דרכונו של עובד, יפקיע את שכרו בעילות שונות, יעביד אותו 16 שעות ליום, או יהפוך עובדת תאילנדית לשפחת מין. זה לא חוקי, זה נוגד את זכויות מהגרי עבודה כפי שהוגדרו באמנות בינלאומיות וזה לא אנושי, אבל הרשויות מעלימות עין, כי למי זה משנה?

ובכן, זה משנה לאלפי נשים ערביות חסרות מקצוע, שזקוקות לעבודה בחקלאות כדי להביא פת לחם הביתה. בישראל מועסקים לפחות 25,000 עובדים תאילנדים התופסים כ- 60% ממקומות העבודה בחקלאות ואת רוב העבודות הקבועות בענף. לכן מחפשות עבודה ערביות חסרות מקצוע נאלצות להקלט בעבודות עונתיות זמניות, לעבוד אצל קבלני משנה בשכר ויחס משפילים, או להשאר בבית; במצב שאין הצע של עבודות הוגנות בכפרים ערבים, אין פלא שרוב הנשים הערביות (67%) נשארות בבית.

המצב הזה אינו גזירה משמים, כפי שמראה סיפורה של כרימה יחיא, בת 53 אם לששה ילדים וסבתא, שמצאה עבודה קבועה וחוקית בחקלאות עם זכויות סוציאליות מלאות בעזרת תוכנית השמה, והיא שמחה בחלקה. כרימה החלה לעבוד ב- 2005 באמצעות פרויקט השמה בחקלאות לאחר שבעלה חלה, ומאז היא המפרנסת העיקרית בבית. היא התחילה לעבוד בגלל הפרנסה ונשארה בגלל העניין. היא יצאה מהבידוד בבית והכירה עולם חדש; היא החלה לצפות בחדשות בשביל תחזית מזג האוויר אך פיתחה עניין באקטואליה; לאחרונה מצאה עבודה נוספת בסוכנות נסיעות, ולמדה להשתמש במחשב ולהזמין חבילות תיור. "אמנם לא למדתי, אך זה לא עוצר אותי מלהתקדם. כשאני שומעת שמרחמים על אשה שנאלצת לעבוד, אני אומרת לעצמי – מסכנה מי שלא עובדת."

אלא שלהפוך עובדת חקלאות לשמחה בחלקה עולה כפול מהעסקת תאילנדי, ולכן נשים ערביות כמו כרימה שמצאו עבודה קבועה וחוקית הן זן נדיר. לעומת זאת להעסיק מהגרי עבודה זולים וחסרי ישע זה משתלם מאוד, במיוחד לחברות כח אדם המייבאות אותם. הפן השני של 25,000 תאילנדים מנוצלים וחסרי זכויות הוא 25,000 אלף נשים ערביות מובטלות שהופכות לנטל על הכלכלה הישראלית במקום לתרום לה. שוק העבודה בחקלאות הוא פוגעני, כאוטי, והמדיניות המאפשרת יבוא עובדים זרים במקום שיש עובדים מקומיים המוכנים לעבוד בחקלאות נגועה בשיקולים בלתי כלכליים.

כדי לחפות על השערוריה, מרבים להאשים את המסורת האסלאמית ואת מבנה החברה הפטריאכלית בהשתתפות הנמוכה של נשים ערביות בשוק העבודה, או לחלופין טוענים שהתאילנדים עובדים יותר טוב. לו היתה העלות של העובד התאילנדי שווה לזו של העובדת הערבייה והייתה נוצרת תחרות הוגנת, כל חקלאי היה חופשי לבחור לו את עובדיו בשכר חוקי, ויכולנו להיווכח האם יש אמת בטענות אלו. אלא שאינטרסים פוליטיים הנוגעים ללובי חקלאי חוצה מפלגות ורב עצמה בכנסת הם הערובה לכך שהתאילנדים ימשיכו לעבוד בשדות, חברות כח האדם תמשכנה לגזור קופון על כל פועל זר, הנשים הערביות תתבוססנה בעוניין, והחקלאות בישראל תמשיך להתמכר לכח העבודה הזול.

ראיינה: ופא טיארה

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות