קידום הכלכלה דורש צמצום העובדים הזרים

בנט מתעלם מכך שישנם עשרות אלפי מקומות עבודה בענפי החקלאות והסיעוד, שיכלו לקלוט נשים ערביות חסרות השכלה גבוהה, אבל דווקא בהם הממשלה מתירה ייבוא מאורגן של עובדים זרים וזולים, המועסקים בתנאי ניצול.

תגובה למאמרו של שר הכלכלה, חה"כ נפתלי בנט "כך נקדם את הכלכלה הישראלית" (דה מרקר דעות 18.2.14)

Naftali_Bennettכמו רבים לפניו, גם שר הכלכלה נפתלי בנט מתמודד עם שיעור השתתפות הנמוך של גברים חרדים ונשים ערביות בכוח העבודה. לטענתו, הוא פועל להקל על הנטל של "האלונקה הלאומית", כאשר פחות ופחות אזרחים ישראלים נושאים את העומס. "אצל גברים חרדים", הוא אומר, "הדבר נובע מהסירוב לשרת בצבא… אצל נשים ערביות הדבר נובע מחוסר החינוך ומהתרבות הדורשת מהן להישאר בבית."

ואכן שיעור התעסוקה של נשים ערביות הוא בהחלט א-נורמלי ונע סביב ה-25%. לטענת בנט, "המטרה שלי היא להכפיל אותו בחמש השנים הבאות. אנו מקימים 21 מרכזי תעסוקה שבהם נשים ערביות ביותר מ–60 ערים וכפרים יוכלו לקבל הכשרה מקצועית, הלוואות לעסקים קטנים וליווי עסקי."

הבעיה היא, שגם אם שתכניות אלו תתממשנה כולן, אין בהן פתרון לבעית הבעיות של מאות אלפי עובדים ועובדות בישראל – העדר מקומות עבודה. שר הכלכלה וממשלתו אינם משקיעים בפיתוח מקומות תעסוקה, ומפריטים כל מה שזז, בעוד שהמגזר העסקי לא יוצר מקומות עבודה בשל המיתון העולמי. ישנן אלפי נשים ערביות עם תארים אקדמאיים שנתקלות בשוק עבודה קפוא, ועדין לא דברנו על דעות קדומות של מעסיקים, המונעות השתלבות שוויונית של נשים ערביות במקומות העבודה. כאשר מדובר בנשים ערביות חסרות השכלה אקדמאית, הבעיה רק מחריפה.

בנט מתעלם מכך שישנם עשרות אלפי מקומות עבודה בענפי החקלאות והסיעוד, שיכלו לקלוט נשים ערביות חסרות השכלה גבוהה, אבל דווקא בהם הממשלה מתירה ייבוא מאורגן של עובדים זרים וזולים, המועסקים בתנאי ניצול. בענף החקלאות מועסקים כיום 25,000 עובדים זרים ששכרם נמוך ב-40% מזה של עובדים ישראלים, שאינם יכולים להתחרות עם זכרם הזול. רק לאחרונה אישרה הממשלה להגדיל את מכסת העובדים הזרים בחקלאות. זאת לדרישת הלובי החקלאי וחברות כוח האדם, ובניגוד להמלצות כל הדרגים המקצועיים. דו"ח של המשנה לנגיד בנק ישראל, פרופ' צבי אקשטיין, משנת 2007 ממליץ שהממשלה תצמצם עד שנת 2014 את מכסת העובדים הזרים בחקלאות ל-5000 בלבד.

agricultur (1)אולם דוח זה נשאר בגדר המלצה בלבד. בשנת 1995 הועסקו 50,600 ישראלים בחקלאות לעומת 13,000 עובדים זרים. בשנת 2009 גדל מספר העובדים הזרים ל-25,000 ומספר הישראלים ירד לכ-40,000. בעוד בנט מתגאה באומץ ליבו להתמודד עם המפלגות החרדיות בכל הקשור ל"שוויון בנטל", נשאלת השאלה, איפה אומץ הלב כאשר צריך להתמודד עם הלובי של התאחדות החקלאים, התאחדות הקבלנים

וחברות כוח האדם? זוהי העדפה פוליטית ברורה של קבוצת אינטרסים צרה בעלת כוח פוליטי, תוך סגירת דלת בפני עשרות אלפי נשים ערביות.

אם הממשלה תמשיך להתעלם מהעדר מקומות העבודה, יש חשש שכל המאמצים שנעשים בכוון של שילוב המגזר הערבי בשוק העבודה יכשלו, דבר שיחזיר אותנו לנקודת האפס – "ניסינו והשקענו מיליונים, הקמנו מרכזי הכוון, אך הערבים לא זזים". עד שלא תתקבל החלטה נחרצת וברורה לתת קדימות לנשים הערביות ולא ללובי החקלאי, תעסוקת הנשים הערביות תמשיך לדשדש.

*הכותב הוא רכז ארצי בתחום החקלאות בארגון העובדים מען

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

ללא עבודה, ללא משכורת, ללא פיצויים

למעלה מ-100,000 עובדים פלסטינים אינם משתכרים למחייתם למעלה מחודש ימים, בגלל המלחמה והסגר, זולת אלפים בודדים של עובדים במקומות עבודה חיוניים והתנחלויות. נוכח מצוקתם הגוברת, פנינו יחד עם קו לעובד והקליניקה לזכויות עובדים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א לרשות האוכלוסין ולמת"ש, וביקשנו לאפשר להם למשוך סכום חד פעמי מקרן הפנסיה שלהם.

המשך
פרסומים

מען – ארגון עובדים פנה לשר הרווחה, ח"כ יעקב מרגי, וקרא לו לשים קץ לפעולות המשמעתיות נגד עו"ד ענבל חרמוני, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים.

לכבוד שר הרווחה חה"כ יעקב מרגי לכב' מ"מ מנכ"ל משרד הרווחה מר ינון אהרוני במייל –  mankal@molsa.gov.il   א.נ.,                                                                                       

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו במען בדרישה להעסקה ישירה וחתימה על הסכם קיבוצי

כמחצית מעובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו בשבוע שעבר במען – איגוד עובדים. רובם תושבי/ות הרשות הפלסטינית, המועסקים בבית החולים למעלה

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות