המאבק בקורונה ובמשבר הכלכלי מחייב שותפות ישראלית-פלסטינית

מגפת הקורונה משולה לרעידת אדמה עולמית שמזעזעת את הפוליטיקה, הכלכלה והחברה. המוסכמות ששלטו בחיינו לפני הקורונה מתגלות כבלתי מתאימות. המגפה והמשבר הכלכלי הנגזר ממנה, משנים את פני המציאות גם עבור ישראלים ופלסטינים. האופן בו ראו רבים במשך עשרות שנים את הדרך לשלום, מחייבת שינוי יסודי. המשבר החריף מחייב גם את מען – ארגון עובדים לגבש ולנסח מחדש את החזון שלו וזאת בהיותו ארגון הרואה עצמו כבן ברית ושותף לכל תנועה וארגון מתקדמים בפלסטין ובישראל, במאמץ לבנות חברה משותפת שתתבסס על כלכלה ירוקה ומתקדמת ותבטיח חיים של כבוד ושוויון לכל.

מען מצטרף ליזמה של איגודים מקצועיים ותנועות חברתיות בעולם שיזמו TUED (איגודים מקצועיים למען דמוקרטיה באנרגיה) לפתוח דיון על אופיו של המשטר הפוליטי והכלכלי הנדרש ליום שאחרי הקורונה. מען מאמץ את העקרונות של תנועת "חיי שחורים נחשבים" בארה"ב, ושל צעירי האביב הערבי, שהחלו את המצעד לחופש ודמוקרטיה בשנת 2011, ומאבקם נמשך עד היום בלבנון, סודן, אלג'יר, עירק ומצרים.

מען מתווה דרך לבניית איגוד עובדים בעל פרספקטיבה חברתית ופוליטית, הרואה בישראל ופלסטין יחידה גאוגרפית, פוליטית, כלכלית ובריאותית אחת. אין כל דרך להילחם במגיפה בישראל בשעה שהיא מתפשטת בשטחים הפלסטינים, וההיפך. המשבר הכלכלי מצביע על הקשר ההדוק בין שתי החברות, שחיות במעטפת כלכלית אחת, עם מטבע אחד ומשטר מס ומכס אחד.

משבר עולמי חסר תקדים בחריפותו

 • מדינת ישראל, המתגאה בהיותה אומת "סטארט אפ" מצטיינת, התגלתה נוכח מגפת הקורונה כמדינה שאינה מסוגלת להגן על חיי תושביה. מאז שממשלות ישראל אימצו את הקפיטליזם הניאו ליברלי באמצע שנות ה-80 במאה שעברה, ראינו הזנחה פושעת של שירותי הבריאות, החינוך, התשתיות, התחבורה והרווחה, והעדפת בעלי ההון.
 • חוסר התכנון והעדר כל מחשבה לטווח ארוך בישראל, התבטאו בהסתמכות מוחלטת על מקורות אנרגיה פוסיליים, מגמה שהתעצמה עם גילוי הגז. ישראל מפגרת אחרי רוב מדינות ה-OECD במעבר לאנרגיות מתחדשות. היא לא התמודדה עם המשמעויות של משבר האקלים, ולא התאימה את עצמה למהפכה התעשייתית הרביעית. ההזנחה והייבוש של הרפואה הציבורית הינם רק קצה הקרחון של מחדל היסטורי של המנהיגות הישראלית.
 • בתקופת הקורונה הרקיעו שעורי האבטלה אל מעל 25% מכוח העבודה. יותר ממיליון עובדים נפלטו ממקומות עבודתם, בנוסף למאות אלפי עצמאים ובעלי עסקים קטנים שנותרו ללא פרנסה או סיוע. הממשלה המנופחת של נתניהו וגנץ ממשיכה לקצץ את התקציבים של שירותי הממשלה לאזרחיה.
 • משבר הקורונה חשף את הרשות הפלסטינית כגוף חסר אונים, שאינו מסוגל להגן על האזרחים ורווחתם. שלטון הפת"ח בגדה המערבית ושלטון חמאס ברצועת עזה, כפופים לחלוטין לישראל, וחסרים את הבסיס הנחוץ כדי לבנות משטר פוליטי וכלכלי עצמאי.
 • לדוגמא, התוצר הלאומי הגולמי לנפש בישראל הוא יותר מ-40,000$ , לעומת התל"ג הפלסטיני לנפש שאינו עולה על 4,000$. הרשות הפלסטיניות תלויה בישראל בכל מה שנוגע לתשתיות, מטבע, מעטפת מכס וקשרי חוץ.
 • העובדים הפלסטיניים, הרוב המכריע של תושבי הגדה המערבית ועזה, נותרו בתקופת הקורונה במצב בלתי נסבל. הרשות הפלסטינית, מחוסרת כל מקורות הכנסה עצמיים, הותירה מאות אלפים סגורים בבתיהם ללא פיצוי או סיוע. בנוסף, המערכת הרפואית בשטחים תלויה לגמרי בסיוע לוגיסטי ישראלי. דווקא 150 אלף העובדים הפלסטינים המועסקים בישראל, שהכנסתם מהווה 13% מהתוצר הלאומי הפלסטיני, הואשמו על ידי הרשויות כמי שמפיצים את המגיפה בשטחי הרשות.
 • גם אם לא היה מנוס מהטלת סגרים ומניעת פעילות ותנועה של תושבים בשלב הראשון של המגפה, בטווח הבינוני והארוך, עצירת הכלכלה והפעילות האזרחית, היא מתכון להרס מוחלט. הן בישראל והן בפלסטין, ההתפרצות המחודשת של המגיפה בראשית יולי 2020 חשפה את הצורך הדחוף בתכנון משותף, וביצירת תשתיות פרנסה ובריאות של כלל התושבים, שיותאמו למשבר מתמשך.


נגד משטר האפרטהייד הישראלי ונגד דיכוי החרויות על ידי הרשות הפלסטינית

 • האלטרנטיבה למשטר אפרטהייד ישראלי, שממסד את האפליה של הפלסטינים, הוא משטר שמתבסס על שוויון ערך האדם, על שותפות ישראלית פלסטינית, ועל הבטחת בטחון כלכלי וכבוד אנושי, ללא אפליה על בסיס לאום, דת או מגדר לכולם. כדי להשיג את השינוי מהפכני הזה, על הישראלים והפלסטינים להיאבק נגד ההסתגרות, ולהגן על חופש המחשבה והביטוי.
  "If you want to sell your mobile home fast and efficiently, consider the services of https://www.mobile-home-buyers.com/west-virginia/sell-my-mobile-home-morgantown-wv/."
 • ההסתה נגד מערכות המשפט והתקשורת, והגזענות המאפיינת את ממשלו של בנימין נתניהו, היא תמונת ראי של המתרחש בארה"ב. שם מנהל הנשיא דונלד טראמפ מסע שלוח רסן נגד מתנגדיו, המוגדרים כבוגדים וטרוריסטים. נתניהו הוא חלק ממחנה הימין העולמי הכולל את בוריס ג'ונסון, פוטין, ארדואן, אורבן ואחרים. תכנית הסיפוח שלו בגדה המערבית מבטאת את האופי של מנהיגותו ההרפתקנית וההרסנית. מטרתו לחסל כל אופוזיציה למדיניותו, על ידי פופוליזם ודה-לגיטימציה של המפלגות הערביות בפרלמנט הישראלי. בעודו נאשם בפלילים הוא מנהל מסע הסתה נגד הפרקליטות, המשטרה, בתי המשפט והתקשורת.

 • הפת"ח בגדה וחמאס בעזה שולטים על האוכלוסייה באמצעות דיכוי וסתימת פיות של מתנגדים ומניעת דיון חופשי בציבור ובתקשורת. פעילי תנועת "בידנא נעיש" (רוצים לחיות) בעזה, עונו בכלא לאחר שארגנו הפגנות לא אלימות נגד שלטון חמאס. פעילי "אל-חראכ אלפלסטיני אל מווחד" (התנועה הפלסטינית המאוחדת) בגדה, נעצרו בגלל התנגדותם למדיניות הרשות בנושאי הביטוח הסוציאלי והשחיתות. שני המשטרים, בעזה ובגדה, נהנים מכך שלא התקיימו בחירות דמוקרטיות כבר 14 שנה, והם שומרים על חלוקת השליטה ביניהם בקפדנות.

פרדיגמה כלכלית פוליטית חדשה המבוססת על שותפות ישראלית-פלסטינית

 • עקרונות הכלכלה הירוקה והשוויונית, מחייבים ניסוח מחודש של הפרדיגמות הפוליטיות והחברתיות כך שיבטיחו קיום בכבוד ובטחון לכ-15 מיליון ישראלים ופלסטינים שחיים בין הים לירדן. מען – ארגון עובדים, מאגד בשורותיו עובדים ישראלים ופלסטינים, ומחויב לקידום הדיון והמאבק ליישום הפרדיגמה החדשה, המבוססת על שוויון ושותפות, שתחליף את התפיסה הישנה המבוססת על היפרדות, שהפסיקה להיות רלבנטית.

 • הכלכלה העולמית עוברת שינויים בעקבות המהפכה הטכנולוגית. שינויים אלה מחייבים שינוי במחשבה ובדרכי הפעולה של ארגוני עובדים. מהפכת המידע, הבינה המלאכותית והרובוטיקה, מובילה להיעלמותם של מקומות עבודה רבים בתעשייה המסורתית. על השוק העולמי השתלטו חברות מבוססות פלטפורמות מידע, כמו פייסבוק, מיקרוסופט, אפל, אמזון וגוגל, שמשתמשות במעמדן המונופוליסטי כדי לכפות את האינטרסים שלהן על המדינות וקובעות למעשה את כללי הכלכלה העולמית, תוך התעלמות מהפרלמנטים ונבחרי הציבור.


 • הגלובליזציה ומהפכת המידע החלישו מאד את כוחה של תנועת הפועלים. איגודי העובדים, שהיוו את הבסיס החברתי של תנועות השמאל במשך 150 שנה, איבדו מכוחם.  מיליוני עובדים איבדו את מקומות עבודתם וחשים שהכלכלה הניאו-לברלית דרסה אותם. על רקע זה עלתה תמיכה של שכבות רחבות בתפישות לאומניות וגזעניות. בארה"ב זה התבטא בתמיכה בטראמפ, ובאנגליה – בתמיכת חלק ממעמד העובדים הבריטי בברקזיט.

 • נתניהו שאב את כוחו מעליית הימין הפופוליסטי  בעולם. אולם משבר הקורונה חשף את כישלונה של התפישה שזרם זה מייצג. המאובנות של נתניהו הן בצד המדיני והן בצד  הכלכלי צועקת לשמים. הימין בישראל מסרב להכיר בזכויות הפלסטינים, מנהל מלחמה חסרת שחר נגד אירן, וממשיך להשקיע משאבי ענק בבניית צבא אדיר שרק מנציח את הסכסוך. בו בזמן ממשיכים נתניהו ותומכיו לדבוק בקפיטליזם הניאו ליברלי, שמתברר היום כפושט רגל.

 • האתגר הגדול הניצב מול ממשלות העולם, כולל ממשלת ישראל, הוא יצירת מקומות עבודה ברי קיימא. במקום הזרמת כספים לבורסה וריפוד המונופולים במענקים והלוואות ללא ריבית, נדרשת השקעה מסיבית בתשתיות תחבורה ותקשורת, בחידוש ובניה של בתי ספר ובתי חולים, יצירת פתרונות אנושיים לאוכלוסייה ההולכת וגדלה של קשישים, ובטיפול בנכים ונפגעי נפש. במקביל נדרשת בניית מערכת של הכשרה מקצועית במימון הממשלה, שתיצור מסלול השתלבות בכלכלה החדשה, ותבטיח למיליוני צעירים עתיד משמעותי. 

 • נדרש מעבר חד מהסתמכות על אנרגיה פוסילית (מאובנת) של גז ונפט לאנרגיות מתחדשות, במיוחד אנרגיה סולארית, שהופכת צרכנים ליצרנים. המעבר למקורות אנרגיה מתחדשת, יביא לעליה דרמטית בפריון ויעצור את הרס הסביבה. כל עיכוב בתהליך, גורם לנזק סביבתי עצום, ומונע את התקדמות התעשייה והכלכלה. ההססנות והדשדוש במקום, הביאו לכך שישראל מפגרת אחרי מרבית המדינות המפותחות בשעורי ההסתמכות על אנרגיה חלופית (המהווה כיום רק 7% מהאנרגיה של ישראל).

 • מגפת הקורונה היא קריאת השכמה לכל מי שחרד לגורל האנושות. היא הוכיחה ששימוש בלתי מרוסן במשאבי טבע, והרס שטחי הבר, מזרזים העברה של וירוסים מבעלי חיים לבני אדם. ההתחממות הגלובלית היא סכנה מוחשית ביותר הניצבת מול האנושות. אנו חייבים לשנות את אורח חיינו, ולהפסיק את הצריכה הבזבזנית, שמסכנת את כדור הארץ.

 • משטר דמוקרטי שיבטיח את זכויות האזרחים ללא אפליה, מעמיד את הסכסוך הישראלי פלסטיני באור שונה מזה שאליו היינו רגילים. הוא מחייב שילוב של שתי החברות, הישראלית והפלסטינית. הימין רוצה להנציח את משטר האפרטהייד והכיבוש ולשלול מהפלסטינים את זכותם הדמוקרטית הבסיסית לחופש ושוויון. אחד השיאים של המתקפה על מוסדות דמוקרטיים בישראל הייתה חקיקת חוק הלאום בשנת 2018, חוק שהפך ערבים לאזרחים מדרגה שניה. 

 • 27 שנה אחרי שנחתם הסכם אוסלו, הגיעה העת להבין את הכשל הבסיסי שהיה טמון בו ובהקמה של הרשות הפלסטינית. במקום לייצר סיכוי להסדר שלום הביא ההסכם לקבורתה את התקווה הפלסטינית לעצמאות. הרשות הפלסטינית של פת"ח ושלטון חמאס בעזה, נכשלו בהקמת היסודות למדינה עצמאית ודמוקרטית. הם בנו ישויות מדיניות חסרות סמכויות, שמדכאות את מתנגדיהן, ומאופיינות בשחיתות ובהעדר יוזמה כלכלית.

 • מען – ארגון עובדים מצטרף לכל אותם פלסטינים וישראלים, שקוראים לבנות חברה משותפת, נקייה מהקצנה לאומנית ודתית, הן בצד הישראלי והן בצד הפלסטיני. זוהי מדינה שראוי לחיות בה וראוי להלחם עבורה.

מען – ארגון עובדים ע"ר

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות