מורי המוזיקה שווים יותר

כדי שההישגים בראש העין יהפכו לסטנדרט מחייב, שיבטיח תנאי עבודה ושכר הוגנים למורי המוזיקה בכל הארץ נדרשת התגייסות המורים והרמת קול צעקה ציבורית. מורי ומורות המוזיקה, התובעים שכר הוגן, נאבקים לקיום בכבוד ומקביל מקדמים עתיד שבו יהיו זכאים כל הילדים להוראת מוזיקה איכותית.

מוסיקאים ישראלים מופיעים על במות בעולם כולו. במוזיקה קלאסית, בג'אז, בשירה, בנגינה ובניצוח יש כאן אוצר בלום של כישרונות בולטים. העניין הוא שרובם אינו מתפרנס מיצירה או נגינה בקונצרטים. לפי מרכז המידע והמחקר של הכנסת, ב־85 אחוז מבתי הספר היסודיים בישראל ישנה תכנית ללימודי מוזיקה, שבה משתתפים עשרות אלפי תלמידים. זאת, נוסף על 184 קונסרבטוריונים שבהם לומדים אלפי נערות ונערים מחוץ למסגרת הלימודים הפורמלית.

את הפרויקט המופלא הזה, שמעניק לתלמידים חוויה חינוכית ותרבותית משמעותית, מובילים יותר  מעשרת אלפים מורים למוזיקה המועסקים, ברובם המכריע, בתנאים עלובים ומשפילים ובלי שהוגדרו תנאי עבודתם בהסכם מחייב. הוראת המוזיקה אינה נמצאת בראש סדר העדיפויות של הרשויות; משרד החינוך מתקצב את הקונסרבטוריונים בסכום מגוחך בן 11 מיליון שקל בשנה והרשויות המקומיות מוסיפות כפי יכולתן: העשירות שבהן נותנות יותר והעניות, המצויות בפריפריה, אינן נותנות דבר. התוצאה ברורה: עלות הוראת המוזיקה נופלת על ההורים וכך נוצרת אפליה מעמדית ברורה, עת שכבות כלכליות חזקות יכולות לאפשר לילדיהן ללמוד מוזיקה, בעוד ילדים למשפחות בני העשירונים הנמוכים יכולים רק לחלום על כלי נגינה או על השתתפות בתזמורת.

מטבעם, מורי המוזיקה הם אנשי תרבות שאינם ערוכים לנהל מלחמות על שכר ותנאים; אין בידם כל אמצעי לחץ, שכן שביתה של מורי מוזיקה לא תפגע בכלכלה. לכן, עם השתלטות הכלכלה הניאו־ליברלית של השוק החופשי, נוצרה שחיקה גדולה במעמדם ובשכרם. זאת, כיוון שלפי העיקרון שמקדש את הרווחים הכלכליים, המוזיקה אינה מביאה כסף. הקבוצה האיכותית של מורים יוצאי ברית המועצות שהיו מוכנים לעבוד בכל שכר מגיעה היום לגיל פנסיה ואין בנמצא מורים שיהיו מוכנים לעבוד בתנאי ניצול הקיימים.

לפני שלוש שנים, נשברה החוליה הראשונה במעגל הסגור הזה בידי מורי מוזיקה בראש העין, שניהלו מאבק מול העיריה בתביעה לתנאי שכר ועבודה הוגנים. לאחר מו"מ ארוך אותו ניהלו המורים במסגרת ארגון העובדים מען, שכלל סכסוכי עבודה בצד שביתות ועריכת קונצרט מחאה ברחבת העירייה, הושג הסכם קיבוצי תקדימי שבמרכזו סולם שכר שמתגמל מורים לפי ותק, תואר אקדמי או הישגים אמנותיים. שכרם של אחדים מהמורים הוותיקים עלה באלפי שקלים. בנוסף, ההסכם הבטיח רציפות העסקה וכן תגמול מוסדר על ניהול תזמורות והרכבים.

פורום דוסטרובסקי לחקר החינוך המוזיקה והמחול, ובו קבוצה גדולה של אמנים ומרצים בכירים בתחומים אלו, הציג באחרונה קריאה להעלאת מקצוע המוזיקה למעמד לימודי הליבה. ראש הפורום, פרופ' ינעם ליף, הסביר בראיון ל"הארץ" (7.8.17), כי "הכנסת המוזיקה לחינוך הפורמלי אינה קשורה רק ביתרונות שהיא מקנה להתפתחות הילדים, אלא גם בצמצום הפערים החברתיים. אנחנו מאמינים שלכל ילד צריכה להיות הזכות ללמוד לנגן, ללא קשר ליכולות הכלכליות של המשפחה שלו".

קריאה זו, המשקפת תפיסה חברתית־תרבותית שוויונית, צריכה להיות מלווה בשיפור דרמטי במעמד המורים. כדי שההישגים בראש העין יהפכו לסטנדרט מחייב, שיבטיח תנאי עבודה ושכר הוגנים למורי המוזיקה בכל הארץ נדרשת התגייסות המורים והרמת קול צעקה ציבורית. מורי ומורות המוזיקה, התובעים שכר הוגן, נאבקים לקיום בכבוד ומקביל מקדמים עתיד שבו יהיו זכאים כל הילדים להוראת מוזיקה איכותית.

מאבק זה יכול לייצר דינמיקה שתהפוך על פניו את הפתגם "כאשר רועמים התותחים, המוזות שותקות". במקומו נראה שכאשר המוזות פורחות, יש פחות אלימות, שנאה והסתגרות. כשילדים יהודים וערבים ינגנו יחד – אף אם הוריהם ממוצא אחר, רוסי או אתיופי, מזרחי או אשכנזי, דרוזי, מוסלמי או נוצרי – נוכל לבנות כאן חברה סובלנית ותרבותית יותר.

נציגות המורים מופיעה בפני מליאת הנהלת עירית ראש העין

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות