מוחמד אמארה, פצוע תאונת בניין, הופקר בשטח

מוחמד אמארה, נפצע קשה בתאונת עבודה, וישאר נכה לכל חייו. אף מעסיק לא לקח אחריות
מוחמד אמארה, נפצע קשה בתאונת עבודה, וישאר נכה לכל חייו. אף מעסיק לא לקח אחריות

יותר משנתיים עברו מאז שמוחמד אמארה, בן 48, נשוי ואב לחמישה ילדים, הפך נכה לצמיתות בעקבות פציעה באתר בנייה בחדרה שבו עבד. התאונה ארעה ב- 24.7.2014, אך אמארה חי אותה כאילו היתה רק אתמול. מהצילומים שהוא מראה לי ולפעיל החברתי חוסני טהא כאשר בקרנו אותו בביתו שבכפר כנא ב-22.9, עולה בברור שמדובר ברשלנות בבניית פיגום שגרמה לנפילתו מקומה 6. רואים בתמונות גם את פציעת הראש החמורה שבעטיה אושפז לתקופה ארוכה. ככל הידוע לו, עד היום איש לא הועמד לדין על התאונה הזאת.

אמארה מרגיש לכוד 3 פעמים: לא רק שהוא נפגע בתאונת עבודה קשה והפך לנכה; לא זו בלבד שאף אחד לא שילם מחיר על הפגיעה בבבריאותו, באיכות חייו ובפרנסתו; אלא שאין לו כתובת שהוא יכול לפנות אליה במצוקתו. אמנם הביטוח הלאומי הכיר בתאונת העבודה וקבע לו נכות זמנית, אך מעבר לקצבה הזעומה שהוא מקבל מהביטוח הלאומי, הוא אינו מקבל כל סיוע מהמעסיק או מקרן הפנסיה שהיתה אמורה להבטיח תוספת משמעותית להכנסת הבית בגלל אבדן כשר עבודה.

החור הגדול בפיגום שממנו נפל אמארה לנכות תמידית החור הגדול בפיגום שממנו נפל אמארה לנכות תמידיתאמארה אינו חוסך שבחים מהטיפול המסור והיחס האנושי שבו זכה בבית לוינשטיין ברעננה, אך הוא עדין סובל מכאבים. הוא יכול היה להשתלב בתכנית שיקום תעסוקתי במרכז השיקום של הביטוח הלאומי בנצרת, אלא שאין מי שיילווה אותו וייזהה את צרכיו ויכולותיו. בינתיים הוא סגור בביתו ואוסף חובות ותסכול.

אמארה עבד בחברת בנין גדולה, אך הועסק על ידי קבלן משנה מריינה, שקיבל בתורו את העבודה מקבלן הביצוע הראשי באתר, המתגורר ביפיע. אף אחד משלושת הגורמים אלו לא נמצא איתו בקשר ולא דאג לביטוח הפנסיוני שלו, למרות שלפי ההסכם הקיבוצי וצו ההרחבה בענף הבניין חובה על כל מעסיק לבטח את עובדיו, החל מיום העבודה הראשון, בביטוח פנסיוני הכולל ביטוח על אבדן כושר עבודה וביטוח שארים. עובד שבוטח ואיבד את כשר עבודתו עקב תאונה או מחלה, יכול לקבל גמלה לכל החיים בגובה 75%  מהשכר המבוטח, בתוספת הפרשה מתמשכת לקרן הפנסיה, וגימלה עבור ילדים מתחת לגיל 21. גם קצבה כזו אינה מפצה אדם צעיר שהפך לנכה ותלוי בשל רשלנות, אבל היא מבטיחות מינימום של רווחה וכי בני משפחתו לא יפגעו.

בבית החולים, 2014
בבית החולים, 2014

החוק קובע שמעסיק שלא ביטח את העובד, חייו לשלם לעובד את הגמלה שהוא היה אמור לקבל מקרן הפנסיה לו היה מבוטח. במקרה של מוחמד אמארה, רק נס משמים או תביעה משפטית תעניק לו את הזכות המינימאלית הזו, אך זהו תהליך ממושך מאוד.

מוחמד עוקב ברשת אחר המתרחש בענף הבניין, ושמח שסופסוף נושא תאונות העבודה מקבל כיסוי תקשורתי וציבורי רחב. הוא מוכן להשתתף בכל פעולה שתועיל לעובדים אחרים ותסייע להסברה נגד תאונות הנובעות מרשלנות שהוא אחד מקורבנותיהם. יצאתי מהביקור המתסכל והמעודד הזה בתחושה שאסור לנו לשכוח את העובדים שנפצעו. למענם ולמען כולנו.

 

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

ללא עבודה, ללא משכורת, ללא פיצויים

למעלה מ-100,000 עובדים פלסטינים אינם משתכרים למחייתם למעלה מחודש ימים, בגלל המלחמה והסגר, זולת אלפים בודדים של עובדים במקומות עבודה חיוניים והתנחלויות. נוכח מצוקתם הגוברת, פנינו יחד עם קו לעובד והקליניקה לזכויות עובדים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א לרשות האוכלוסין ולמת"ש, וביקשנו לאפשר להם למשוך סכום חד פעמי מקרן הפנסיה שלהם.

המשך
פרסומים

מען – ארגון עובדים פנה לשר הרווחה, ח"כ יעקב מרגי, וקרא לו לשים קץ לפעולות המשמעתיות נגד עו"ד ענבל חרמוני, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים.

לכבוד שר הרווחה חה"כ יעקב מרגי לכב' מ"מ מנכ"ל משרד הרווחה מר ינון אהרוני במייל –  mankal@molsa.gov.il   א.נ.,                                                                                       

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו במען בדרישה להעסקה ישירה וחתימה על הסכם קיבוצי

כמחצית מעובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו בשבוע שעבר במען – איגוד עובדים. רובם תושבי/ות הרשות הפלסטינית, המועסקים בבית החולים למעלה

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות