לא רק אייפונים, גם חלומות וערכים

הייתי בטוחה שפעולת הנוער המיועדת לתלמידי כיתה י' בבית ספר טרה סנטה ביפו לא תעבוד הפעם, כי היא הולכת לנגוע בדבר שנראה לי מובן מאליו, ממש אקסיומה: כוחו של הפרט לעומת כוחה של הקבוצה. זה כבר הוכח בעבר והופנם, ויש בלי סוף פתגמים על חשיבות שיתוף הפעולה כגון "יד אחת לא מוחאת כפיים", ופתגמים וסיפורים אחרים ששיננו בהיותנו ילדים. על כל פנים נתתי צ'אנס לפעולה הזאת של "הנוער למען שינוי חברתי" של ארגון העובדים מען, כי נזכרתי שבכל זאת מדובר בנוער של ימינו שהראש שלהם תקוע עמוק בתוך האייפונים והמחשבים, ומנותקים מסביבתם, והדגש בימינו עבר לפתגמים אחרים שמפארים את הפרט ומטפחים את האינדיבידואל, כגון, אדם לאדם זאב, ואם אין אני לי מי לי, ובערבית אומרים "כול וואחד יא רב נפסי" (כל אחד אומר- אלוהים, קודם אני) וכיו"ב.

הייתי בטוחה שפעולת הנוער המיועדת לתלמידי כיתה י' בבית ספר טרה סנטה ביפו לא תעבוד הפעם, כי היא הולכת לנגוע בדבר שנראה לי מובן מאליו, ממש אקסיומה: כוחו של הפרט לעומת כוחה של הקבוצה. זה כבר הוכח בעבר והופנם, ויש בלי סוף פתגמים על חשיבות שיתוף הפעולה כגון "יד אחת לא מוחאת כפיים", ופתגמים וסיפורים אחרים ששיננו בהיותנו ילדים. על כל פנים נתתי צ'אנס לפעולה הזאת של "הנוער למען שינוי חברתי" של ארגון העובדים מען, כי נזכרתי שבכל זאת מדובר בנוער של ימינו שהראש שלהם תקוע עמוק בתוך האייפונים והמחשבים, ומנותקים מסביבתם, והדגש בימינו עבר לפתגמים אחרים שמפארים את הפרט ומטפחים את האינדיבידואל, כגון, אדם לאדם זאב, ואם אין אני לי מי לי, ובערבית אומרים "כול וואחד יא רב נפסי" (כל אחד אומר- אלוהים, קודם אני) וכיו"ב.

עם חבילה גדולה של בלונים וקופסת סיכות, הכרזתי על תחילת המשחק. כל אחת ואחד מהתלמידים לקח בלון, התבקש לכתוב עליו את שמו, ומשימתו היתה להגן על הבלון מהאיש עם הסיכה. הפעולה היתה אמורה להיגמר צ'יק צ'ק, אך העובדה שמי שקיבלה את התפקיד היתה בחורה, הכי לא תוקפנית שבעולם, הסיפור נמשך ונמשך. כדי לזרז את העניינים הצעתי לה שתקח לה "משת"פ" (בחור) שיעזור לה לסיים את מלאכתה.

בתמונה: מוחמד למטה, לידו ג'מילה ואמאני
בתמונה: מוחמד למטה, לידו ג'מילה ואמאני

תוך כדי הפעולה התלמידים התרוצצו כמו משוגעים בניסיון להגן על הבלון, חלקם אפילו ממש טיפסו על הקירות, היו שביאושם ברחו מהכיתה, וכאלה שהתחבאו מתחת לשולחנות. ורק בחור אחד עמד לו בשקט, בלי בלון בידו. זהו מוחמד, בחור כלבבי, עצבני ופיקח. ואני אמרתי לעצמי, אין סיכוי שהוא איבד את הבלון. ברוגע ושקט גילה לי שהוא החביא את הבלון בתוך הארון שבפינת החדר, והוא נצמד לארון להגן על "בלונו". הפעולה הסתיימה מבלי שמישהו אפילו שם לב אליו או ניסה להתקרב אליו.

בשלב השני, ה16 תלמידים התחלקו לארבע קבוצות, כשלכל קבוצה בלון אחד. הפעם בחרתי במוחמד. והוא ניגש למלאכה בכל הרצינות. בזמן שהקבוצות התארגנו להם ואף בחרו להם טקטיקות של הגנה, הוא פנה לארון שלו והקיף אותו בערימה גדולה של כסאות. ואז פנה לעבודה. לא היתה עבודה קלה, אך הצליח בשלוש מתוך ארבע הקבוצות. היה ממש כייף לעין לראות את שיתוף הפעולה שהיה חצי ספונטני בין התלמידים, במהירות רבה התגבשו סביב הבלון שלהם ועשו ככל יכולתם להגן עליו.

לבסוף כל הכיתה התבקשה להיות קבוצה אחת עם בלון אחד, ומוחמד היה אמור לפוצץ להם את הבלון, אך ממש לא היה לו סיכוי. אחרי שתי דקות הודעתי על סוף המשחק, והתיישבנו לדיון.

מה היה לנו כאן? איך הרגשתם בפעולה? איפה היה לכם קל יותר או קשה יותר להגן על הבלון שלכם? בסקר מהיר של התשובות, יצא שהרוב היה בעמדה שעדיף הקבוצה. אך כמה חבר'ה ציינו שהיה עדיף להם כשפעלו לבד. "אין כמו לסמוך על עצמך", "מספיק שאחד מהקבוצה העיף את הבלון, התנהג בצורה לא אחראית, סיכן את הבלון וכולנו איבדנו אותו", "קשה לתאם עם כולם מה צריך לעשות", מוחמד פתח בכך שהוא לא היה צריך את הקבוצה, הוא פשוט פעל בשכל, שמר על הבלון שלו ולא סיכן אותו. הוא גם אמר, שכקבוצות הם לא פעלו נכון, הם יכלו לשים את הבלון בארון, ולשמור עליו כולם, ולכן הוא שם את ערימת הכסאות שם כדי שלא יעשו זאת. אך מסתבר שאיש לא חשב על הטקטיקה הזאת, גם לא אני. אמרתי: אך כשהבלון שלך בארון, הוא חנוק, הוא למעשה קבור, הוא יכול להרקיב שם בפנים. ענה: אבל כך הוא יהיה מוגן, אני לא רציתי לסכן אותו. ג'מילה קפצה, עדיף שהבלון יראה את האור, וללכת עם האמת שלך נגד כל הסיכויים. אך מוחמד התעקש שכך היא יכולה לאבד גם את עצמה וגם את האמת שלה.

אמאני, אמרה, שהבלון בשבילה הוא כמו חלום, צריך לטפח אותו, אסור לקבור אותו, חשוב להלחם עליו מול כל העולם. כי זאת הזכות שלנו ואסור לוותר. מעניין היה לראות שדווקא הבחורות היו לוחמניות, והבחור היה מגונן. אמרתי, נראה ששתי העמדות נכונות, השאלה באיזו סיטואציה, ועכשיו נסו לדמיין שהבלון הוא הילד שלכם, והוא בסכנה, פעם אחת אתם לבד ופעם אתם עם קבוצה, באיזו טקטיקה הייתם בוחרים? האם הייתם מסכנים אותו בשני המקרים? מוחמד בשלו, וג'מילה מתעקשת שעדיף ללכת עד הסוף ויהיה מה שיהיה, היתר עוד חושבים מה לעשות. הפעם כרימה אומרת, כשאנחנו קבוצה אין צורך לשים אותו בארון, כי אז אנחנו משמשים כמו ארון אנושי שמגן עליו.

שימו לב שכאשר מוחמד היה לבד, הוא פעל נכון, הוא לא רצה לסכן את הבלון-החלום-הילד שלו, ונאלץ "לדחות", להדחיק, או אולי אפילו לקבור אותו כדי להגן עליו, מתוך חשש לחייו. אך כאשר הוא בקבוצה רמת הסיכון אליה נחשף חלומו היא נמוכה הרבה יותר, ויש לו מעטה הגנה משמעותי יותר, וכך הוא יכול לשלוף את החלום אל האור, ולהגשים אותו.

לג'מילה שעוד לא נרגעה מהעניין שהיה נכון לשים את הילד בארון כשאתה לבד, ולכל הקבוצה, סיפרתי על הסצנה מהסרט "החיים יפים" כאשר האב, שפעל לבד, בסביבה פאשיסטית נאלץ להחביא את הילד שלו בארון, וכך הוא הציל את חייו. ג'מילה אומרת ומה זה יעזור לו לחיות בלי אמא ואבא, לבד בעולם, עניתי, אבל הוא זכה לחיות, ועצם החיים הם ערך עליון שהיה שווה את המאבק.

הדיון ארך 7 דקות, המשמעותיות ביותר בשבילי מזה זמן רב. היה מרגש לשמוע מהנוער דיבורים על חלומות ועל זכויות, עד דרכי הגנה והתמודדות להגשמתם. לא רק אייפונים יש להם בראש, יש עוד מקום לחלומות וערכים.

איסים esim חבילות גלישה

עוד

כלכלה ירוקה

אחוות-נשים בראשות המלכה הדבורה ופועלותיה

הכל התחיל בשיחת טלפון. חבר משותף הציע שנדבר… ששני הפרויקטים הקהילתיים שלנו יכולים להועיל אחד לשני. וכך התחילה ידידות שממש שינתה את חיי. אביב וסרמן, מייסד "סורגות קהילה", המליץ לי בחום לדבר עם הנא תאופיק מאום אל פחם.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות