ככה לא בונים: הממשלה משקיעה מיליארדים בתשתיות – ללא פיקוח

פורסם בדה מרקר, ב-27.10

למאמר בדה מרקר

בשנים האחרונות לא ננקטה ענישה נגד אף קבלן שסרח, ומועצת הקבלנים אף דנה בצעדים להקטנת הפיקוח

בחברת האחים שגראווי טוענים שפשיטת הרגל אינה נובעת מפרויקט בעייתי אחד, אלא משיטת העבודה בענף: מחיר הפרויקטים לביצוע אינו ניתן לשינוי, והחברה נאלצה לספוג התייקרויות של חומרי הבנייה ושכר הפועלים. לאלה מתווספים שינויים בתוכניות, עיכוב בתשלומים וגרירת הפסדים מפרויקטים קודמים. מנהל החברה, כאמל שגראווי, שצוטט אחרי קריסת המרפסות של גינדי בחדרה לפני שנתיים, אמר: "מחיר הברזל עלה, וחברות הביצוע חנוקות. אני שומע כל הזמן שיש קבלנים שמחפשים לחסוך בברזל ומחפשים קונסטרוקטורים שיאפשרו זאת".

הודאה כזו של קבלן מוביל היתה אמורה להדליק נורות אדומות, אלא שדבר לא נעשה. ההמלצות החשובות של ועדת זיילר, שהוקמה בעקבות אסון ורסאי, שוכבות על המדף. יש יסוד לחשש שגם האסון ברמת החייל יישכח בלי שיוסקו מסקנות.

אף גורם אחראי במשרדי הממשלה לא נזעק ונראה כי המגמה היא להפחתת פיקוח ורגולציה. רשם הקבלנים מאשר כי בשנים האחרונות לא ננקטו צעדי ענישה נגד אף קבלן שסרח, ומועצת הקבלנים, שבראשה עומד מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, דנה בצעדים "להקלת הנטל הרגולטורי" — שפירושה התרת הרסן והקטנת הפיקוח.

בשטח חוסכים לא רק בברזל, אלא בעיקר בהקפדה על הוראות הבטיחות. החוק קובע ניתוק קשר בין היזם לבין העובדים שעולים על הפיגומים. יתרה מכך, לא רק שליזם אין אחריות פלילית על תאונות חמורות, אלא שגם מנהלי חברת הביצוע והמהנדס פטורים מאחריות. אנשי מקצוע, ובראשם יו"ר איגוד המהנדסים לבנייה ולתשתיות דני מריאן, טוענים כי אם תורחב האחריות הפלילית, שכיום מוטלת אך ורק על מנהל העבודה באתר, הדבר יגרום לשיפור דרמטי בתחום הבטיחות.

חלק מהעובדים שנפצעו באתר של חברת דניה סיבוס ברמת החייל הועסקו על ידי קבלן מאום־אל־פחם, שמצדו הפעיל איש קשר מהכפר ברטעה. עד היום, יותר מחודש אחרי האסון, משפחות הפצועים אינן יודעות מי המעסיק שלהם. דניה סיבוס לא הכירה את העובדים, לא הכשירה אותם לעבודה וספק אם יכלה לוודא שהם בעלי הסמכה מתאימה.

כל זה קורה כאשר ענף הנדל"ן בישראל נמצא בהתרחבות כבר יותר מעשור וחברות הייזום והתשתיות מדווחות על גידול ברווחים. הממשלה משקיעה מליארדים בפרויקטים של תשתיות — אך נמנעת מלעשות שימוש במנופי ההשפעה ולכפות סטנדרטים של בטיחות. גשרים ובניינים מודרניים נבנים באתרים שמתאימים למאה ה–19. נדרשת כאן פעולה מערכתית הכוללת הטלת האחריות על שדרת הניהול ולא רק על הש"ג (מנהל העבודה), הגברת הפיקוח, ושימת קץ לשיטה הקלוקלת של קבלנות המשנה שהורגת את עובדי הבניין.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות