העבודה הזרה עולה לנו ביוקר

פורסם בדה מרקר, 20.7.2016

מאת ופא טיארה ומיכל שורץ

העסקה פוגענית של עובדים זרים גורמת לאבטלה בקרב ישראלים שמוכנים לעבוד בחקלאות, ובעיקר בנשים ערביות

למאמר בדה מרקר

כרימה מכפר קרע בחממת הפלפלים. צילום: נועה קוזק
כרימה מכפר קרע בחממת הפלפלים. צילום: נועה קוזק

שיווק פירות וירקות מחקלאים ישירות לצרכנים בכיכרות הערים הוא הצעקה האחרונה. החקלאים מוחים על פערי התיווך האדירים שהופכים את הגידול לבלתי כלכלי ומעלים את מחירי התוצרת לשמים, וגם קונים את לבם של הצרכנים – שקונים בזול, מצילים חקלאים עבריים המטפחים את אדמת המולדת, וגם מתקוממים נגד המונופולים המושחתים.

הבעיה היא שהציבור הישראלי, שתומך בחקלאים המוחים נגד הקיפוח, לא שם לב שגם החקלאים מקפחים – הישראלים לא מתעניינים בשאלה מי עובד בשדות ובחממות. ענף החקלאות מופעל בידי 25 אלף פועלים תאילנדים ו-1,000 עובדים מסרי לנקה, שמוכנים לעבוד הרבה יותר משמונה שעות ביום תמורת שכר מינימום. עובדים זרים אלה מאיישים 60% ממקומות העבודה בחקלאות.

ואם לא די בכך, באחרונה פורסם כי תוכנית להכשרת סטודנטים ממדינות מתפתחות בשימוש בטכנולוגיות חקלאיות ישראליות חדישות משמשת בפועל ערוץ להבאת פועלים זרים לחקלאות. מספר הסטודנטים המגיעים במסגרת זו כבר מגיע ל-4,000, שהם 16% מכלל העובדים הזרים בחקלאות בישראל, והוא עולה כל שנה. מתברר כי מאז 2013, כשישראל חתמה עם ממשלת תאילנד על הסכם להגבלת הסכום שהעובדים משלמים לחברות כוח האדם, חברות אלו מצאו דרך להביא כוח אדם זול לחקלאות במסווה של השתלמות – ומספר הסטודנטים קפץ פי שלושה.

ההעסקה הפוגענית של עובדים זרים גורמת לאבטלה בקרב ישראלים שמוכנים לעבוד בחקלאות כדי להיחלץ ממעגל העוני, בעיקר נשים ערביות – שאינן יכולות להתחרות בעובדים זולים שזמינים 24 שעות ביממה, ולכן הן נשארות בבית. מתוך 422 אלף נשים ערביות בגילים 19–65 רק 33% מועסקות, לעומת 83% מהנשים היהודיות. הסיבה העיקרית לכך היא היעדר מקומות עבודה, שהיא בעיה כרונית ביישובים ערביים.

ככל שרמת ההשכלה של נשים ערביות נמוכה, כך יורדת השתתפותן בעבודה. רוב הנשים הערביות, 76%, הן בעלות השכלה של 12 שנות לימוד או פחות, ורק 28% מהן עובדות. זוהי השכבה שמחפשת באופן פעיל עבודה בתחום החקלאות. נשים אלו יכלו להיקלט בענף החקלאות ולצאת ממעגל העוני, כפי שפרויקט נשים וחקלאות של ארגון מען מוכיח כבר 11 שנה, וזה לא יעלה לממשלה אפילו שקל. אלא שבניגוד להמלצות כלכלנים של משרד האוצר ובנק ישראל, ממשלות ישראל עודדו את ענף החקלאות להיות תלוי בעובדים זרים – במקום לסבסד את ענף החקלאות כנהוג במערב, ולספק פרנסה לעובדים ישראלים.

כמו החקלאים, כך גם נשים ערביות צריכות להתפרנס בכבוד. החקלאות יכולה וחייבת לתרום את תרומתה לכך, כי התמכרות של החקלאים והממשלות לכוח העבודה הזול פוגעת גם בענף החקלאות, שלא עובר מודרניזציה וייעול, ובעיקר בכלכלה הישראלית. ארגון המדינות המפותחות כבר מזמן הצביע על השיעור הנמוך של תעסוקת נשים ערביות כגורם המעקב את צמיחת הכלכלה הישראלית. הממשלה עצמה קיבלה החלטות להוריד בהדרגה את מספר העובדים הזרים, ולהעלות את שיעור התעסוקה של נשים ערביות ל-41% עד 2020 – אבל בפועל מדיניותה מעודדת אבטלה.

לא צריך להיות כלכלן כדי להבין שתוספת של 30 אלף נשים עובדות בחקלאות בשכר מינימום תעלה את התוצר הלאומי, תוריד את שיעור נתמכי הקצבאות, תצמצם את הפערים ותזניק את המשק הישראלי כולו קדימה. אבל בממשלה כמו בממשלה, דיבורים והחלטות לחוד, ומעשים לחוד.

צילום: נועה קוזק

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות