העבודה הזרה עולה לנו ביוקר

פורסם בדה מרקר, 20.7.2016

מאת ופא טיארה ומיכל שורץ

העסקה פוגענית של עובדים זרים גורמת לאבטלה בקרב ישראלים שמוכנים לעבוד בחקלאות, ובעיקר בנשים ערביות

למאמר בדה מרקר

כרימה מכפר קרע בחממת הפלפלים. צילום: נועה קוזק
כרימה מכפר קרע בחממת הפלפלים. צילום: נועה קוזק

שיווק פירות וירקות מחקלאים ישירות לצרכנים בכיכרות הערים הוא הצעקה האחרונה. החקלאים מוחים על פערי התיווך האדירים שהופכים את הגידול לבלתי כלכלי ומעלים את מחירי התוצרת לשמים, וגם קונים את לבם של הצרכנים – שקונים בזול, מצילים חקלאים עבריים המטפחים את אדמת המולדת, וגם מתקוממים נגד המונופולים המושחתים.

הבעיה היא שהציבור הישראלי, שתומך בחקלאים המוחים נגד הקיפוח, לא שם לב שגם החקלאים מקפחים – הישראלים לא מתעניינים בשאלה מי עובד בשדות ובחממות. ענף החקלאות מופעל בידי 25 אלף פועלים תאילנדים ו-1,000 עובדים מסרי לנקה, שמוכנים לעבוד הרבה יותר משמונה שעות ביום תמורת שכר מינימום. עובדים זרים אלה מאיישים 60% ממקומות העבודה בחקלאות.

ואם לא די בכך, באחרונה פורסם כי תוכנית להכשרת סטודנטים ממדינות מתפתחות בשימוש בטכנולוגיות חקלאיות ישראליות חדישות משמשת בפועל ערוץ להבאת פועלים זרים לחקלאות. מספר הסטודנטים המגיעים במסגרת זו כבר מגיע ל-4,000, שהם 16% מכלל העובדים הזרים בחקלאות בישראל, והוא עולה כל שנה. מתברר כי מאז 2013, כשישראל חתמה עם ממשלת תאילנד על הסכם להגבלת הסכום שהעובדים משלמים לחברות כוח האדם, חברות אלו מצאו דרך להביא כוח אדם זול לחקלאות במסווה של השתלמות – ומספר הסטודנטים קפץ פי שלושה.

ההעסקה הפוגענית של עובדים זרים גורמת לאבטלה בקרב ישראלים שמוכנים לעבוד בחקלאות כדי להיחלץ ממעגל העוני, בעיקר נשים ערביות – שאינן יכולות להתחרות בעובדים זולים שזמינים 24 שעות ביממה, ולכן הן נשארות בבית. מתוך 422 אלף נשים ערביות בגילים 19–65 רק 33% מועסקות, לעומת 83% מהנשים היהודיות. הסיבה העיקרית לכך היא היעדר מקומות עבודה, שהיא בעיה כרונית ביישובים ערביים.

ככל שרמת ההשכלה של נשים ערביות נמוכה, כך יורדת השתתפותן בעבודה. רוב הנשים הערביות, 76%, הן בעלות השכלה של 12 שנות לימוד או פחות, ורק 28% מהן עובדות. זוהי השכבה שמחפשת באופן פעיל עבודה בתחום החקלאות. נשים אלו יכלו להיקלט בענף החקלאות ולצאת ממעגל העוני, כפי שפרויקט נשים וחקלאות של ארגון מען מוכיח כבר 11 שנה, וזה לא יעלה לממשלה אפילו שקל. אלא שבניגוד להמלצות כלכלנים של משרד האוצר ובנק ישראל, ממשלות ישראל עודדו את ענף החקלאות להיות תלוי בעובדים זרים – במקום לסבסד את ענף החקלאות כנהוג במערב, ולספק פרנסה לעובדים ישראלים.

כמו החקלאים, כך גם נשים ערביות צריכות להתפרנס בכבוד. החקלאות יכולה וחייבת לתרום את תרומתה לכך, כי התמכרות של החקלאים והממשלות לכוח העבודה הזול פוגעת גם בענף החקלאות, שלא עובר מודרניזציה וייעול, ובעיקר בכלכלה הישראלית. ארגון המדינות המפותחות כבר מזמן הצביע על השיעור הנמוך של תעסוקת נשים ערביות כגורם המעקב את צמיחת הכלכלה הישראלית. הממשלה עצמה קיבלה החלטות להוריד בהדרגה את מספר העובדים הזרים, ולהעלות את שיעור התעסוקה של נשים ערביות ל-41% עד 2020 – אבל בפועל מדיניותה מעודדת אבטלה.

לא צריך להיות כלכלן כדי להבין שתוספת של 30 אלף נשים עובדות בחקלאות בשכר מינימום תעלה את התוצר הלאומי, תוריד את שיעור נתמכי הקצבאות, תצמצם את הפערים ותזניק את המשק הישראלי כולו קדימה. אבל בממשלה כמו בממשלה, דיבורים והחלטות לחוד, ומעשים לחוד.

צילום: נועה קוזק

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות