האקדמיה לאמנות בצלאל מחליפה חברות ניקיון, עובדת הקבלן רחמה נג'אג'רה משלמת את החשבון

בחודש אפריל הפסיקה האקדמיה לאמנות "בצלאל" בירושלים את התקשרותה עם "לינור שירותי ניקיון ואחזקה", ועברה לחברת "טווס שירותי ניקיון ושמירה". בתום ההליך מצאה את עצמה רחמה נג'אג'רה אחרי 8 שנות עבודה בנקיון בבצלאל, ללא עבודה, ללא מכתב פיטורים או פיצויי פיטורים, וללא הודעה מוקדמת, תוך פגיעה קשה בזכאותה לדמי אבטלה. עשרות סטודנטים חתמו בימים האחרונים על עצומה להחזרתה של נג'אג'רה לעבודה.

בחודש אפריל הפסיקה האקדמיה לאמנות "בצלאל" בירושלים את התקשרותה עם "לינור שירותי ניקיון ואחזקה", ועברה לחברת "טווס שירותי ניקיון ושמירה". בתום ההליך מצאה את עצמה רחמה נג'אג'רה אחרי 8 שנות עבודה בנקיון בבצלאל, ללא עבודה, ללא מכתב פיטורים או פיצויי פיטורים, וללא הודעה מוקדמת, תוך פגיעה קשה בזכאותה לדמי אבטלה. עשרות סטודנטים חתמו בימים האחרונים על עצומה להחזרתה של נג'אג'רה לעבודה.

כיצד זה קרה? בעקבות אבדן המכרז, ב- 28 לאפריל זימנה חברת קלינור את 6 עובדי הניקיון בבצלאל למשרדיה והציעה להם את האפשרות של המשך עבודה בבצלאל. כל העובדים, כולל נג'אג'רה, ביקשו להמשיך לעבוד בבצלאל. מנהלי קלינור החתימו את העובדים ביניהם נג'אג'רה, על מסמך בעברית (שאת תוכנו היא לא הבינה) והסבירו לה בעל פה כי המסמך מעביר אותה מחברת קלינור לחברת הנקיון החדשה שתפסה את מקומה בבצלאל.

למחרת, במהלך יום העבודה, הוזמנו העובדים לשיחות עם מנהל העבודה החדש של חברת טווס, ערן. הוא הודיע לנג'אגרה, כי חברת טווס מסרבת להעסיקה ושלח אותה הביתה. ההודעה הותירה את נג'אג'רה, אלמנה בת 50, המומה. היא חשה ברע באופן מיידי ולא הצליחה לקום מהכיסא במשך מספר שעות, ולטענתה איש לא הציע לה טיפול רפואי. לבסוף הבחין בה עובד מצוות הנגרייה בבצלאל והסיע אותה לביתה. מיום פיטוריה פנתה נג'אג'רה מספר פעמים לחברת קלינור, לחברת טווס ולבצלאל, ודרשה שימשיכו להעסיקה בבצלאל או בכל אתר אחר, אך לשווא.

בעקבות פניית ארגון העובדים מען לשלושת הגורמים, התקבלו תגובותיהם: חברת טווס טענה שנג'אג'רה לא התקבלה לעבודה אצלה; חברת קלינור שלחה את נג'אג'רה לעבודה בביקור חולים, שם טענו כי אין להם צורך בעובדת ושלחו אותה הביתה. קלינור טענה שנג'אג'רה אינה מעוניינת לעבוד, ולאחר מכן טענה כי חתימתה של נג'אג'רה על המסמך כמוה כהודעת התפטרות, ולכן מסרבת קלינור עד היום לשלם לנג'אג'רה פיצויי פיטורים על עבודתה במשך 8 שנים. לבסוף הסכימה קלינור לשלם לנג'אג'רה פיצוי בגובה משכורת של חודש אחד (במקום 8 חודשים – פיצויי הפיטורים להם היא זכאית, כמו גם הודעה מוקדמת). האקדמיה לאמנות בצלאל טענה כי חברת קלינור היא המעסיקה שלה ואחראית עליה. האחראי על הניקיון מטעם בצלאל אף פנה אל נג'אג'רה ולחץ עליה לקבל את הפשרה המבישה שהציעה קלינור. רק 3 חודשים לאחר הפיטורים, ובעקבות פניה נוספת של מען, דרשה בצלאל מחברת קלינור הבהרות נוספות. נג'אג'רה עדיין לא מועסקת על ידי אף לא אחד מגורמים אלה עד היום, וטרם קיבלה כל פיצוי.

ארגון העובדים מען רואה בפרוצדורה זו מעשה רמיה. ברור שנג'אג'רה לא התפטרה והיא מעוניינת להמשיך לעבוד. אין כל סיבה, שלאחר שמונה שנות עבודה, העובדת תיוותר ללא עבודה, ללא נימוק אמיתי, וללא זכויות ופיצויים. ברור גם ששלושת הגורמים מתנערים מאחריות, שלא נעשה הליך תקין של פיטורים, וכאן עולה שאלת האחריות של המעסיק בפועל, בצלאל, למה שמתרחש בחצר האחורית שלו, חוקית ומוסרית. קל וחומר כשמדובר במוסד ציבורי.

הפרשה עוררה מחאה של סטודנטים ומרצים כנגד צורת ההעסקה הפוגענית והפגיעה בזכויותיה של העובדת. עשרות סטודנטים חתמו בימים האחרונים על עצומה תחת הכותרת 'להחזיר את רחמה לבצלאל'. יש לציין כי אין זו הפעם הראשונה שבצלאל פוגע בזכויות עובדים. לאחרונה פיטר בצלאל את כל מורי היחידה הבין מחלקתית למרות החלטת הסנט נגד הפיטורים. בית המשפט פסק נגד בצלאל וביטל את הפיטורים של מורי היחידה הבין מחלקתית.

ארגון העובדים מען מצרף את קולו לדרישת הסטודנטים ודורש מהאקדמיה לאמנות בצלאל להמשיך להעסיק את הגברת נג'אג'רה, וכן לדאוג שתזכה לפיצוי על עוגמת הנפש הרבה שנגרמה לה, ותקבל את כל הזכויות להן היא זכאית, לרבות פיצויי פיטורים.

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות