בצל משבר הקורונה: עשרות אלפי עובדים פלסטינים ילונו במקומות העבודה בישראל אבל רבים יותר יישארו ללא עבודה וללא מקור פרנסה

סגר הדרגתי על הגדה המערבית מוטל בהדרגה החל מיום ד' 18.3. מטרת הסגר, שהוטל עקב סכנת התפשטות וירוס הקורונה, לעצור כל תנועה של תושבים פלסטינים לתוך ישראל ובחזרה למשך התקופה הקרובה. בהכרזה על הסגר הבהיר משרד הביטחון כי הכוונה לאפשר לכ-50 אלף עובדים פלסטינים לשהות באופן רצוף בתוך שטח ישראל ובאזורי התעשייה בהתנחלויות, מבלי שיוכלו לחזור לבתיהם במשך חודש. ההסדר הושג בתאום בין הרשויות הישראליות והרשות הפלסטינית. במקביל להודעת שר הביטחון, בנט, על הסגר, הודיע גם רה"מ הפלסטיני, מוחמד שתייה, שהרשות מצידה תמנע חזרת העובדים מישראל. וכך, החל מיום א' 22.3, תתאפשר כניסה של עובדים פלסטינים למקומות העבודה בישראל, אך ורק לתקופה של חודש או יותר.

כניסת מספר כה גדול של עובדים פלסטינים, והסדרה חוקית של שהייתם בתחומי ישראל, הינם צעד חסר תקדים, שבא לשרת שלוש מטרות: ראשית מניעת תנועה הלוך ושוב של עשרות אלפי אנשים בין מקומות מאוכלסים בישראל ובגדה המערבית. תנועה כזו היא בעלת פוטנציאל הרסני של הפצת המחלה בשני הכוונים. שנית, לאפשר המשך פעילות של מפעלים חיוניים כולל מפעלי מזון ושירותים, וכך להבטיח, לפחות חלקית, את המשך ההפעלה של ענף הבנייה, ולמנוע פגיעה אנושה בכלכלה. שלישית, להבטיח פרנסה לקבוצה משמעותית של עובדים פלסטינים, שיעבירו את משכורותיהם למשפחותיהם וימנעו קריסה כלכלית של החברה האזרחית בגדה המערבית.

העובדים הפלסטינים הנכללים בהסדר, יאלצו לשהות שבועות ארוכים מחוץ לביתם, בתנאים קשים פיזיים וחברתיים. הצו קובע שעל המעסיק מוטלת החובה לדאוג לעובד למקום מגורים ברמה נאותה, תוך הקפדה על הוראות משרד הבריאות ביחס למאבק בקורונה. אולם, אין ודאות שכלל המעסיקים ינהג בהתאם להוראות הצו. כבר פורסמו דווחים על עובדים, שהסדרי הלינה שהוצעו להם אינם ראויים, או שנדרשו לממן משכרם את עלות שהייתם בישראל.

הבעיה בהסדר החדש, שלמעשה אין לעובדים הפלסטינים ברירה. מי שלא יקבל על עצמו לעבוד בתנאי לינה, גם אם התנאים אינם אנושיים בעליל, ימצא עצמו מצטרף לקבוצה גדולה מאד – לפי הערכות עד 100 אלף איש – של עובדים פלסטינים שנשלחו לביתם עקב סגירת מקומות עבודה והטלת סגר על השטחים ואיבדו את מקור פרנסתם. מדובר בכעשרת אלפים עובדים מאזור בית לחם, הנתונה בעוצר כבר יותר משבועיים; אלפי עובדי מלונות ומסעדות שנסגרו; עובדים בחברות ומפעלים שצמצמו תפוקות, או הקפיאו את העבודה עקב המשבר; וכן עובדים, שמפאת מצבם האישי, מנועים מלעזוב את ביתם לתקופה ארוכה. בקבוצה זו נמנות גם נשים פלסטיניות המועסקות בחקלאות ובמפעלים, שבשל מגבלות תרבותיות, אינן יכולות להישאר ללון במקומות העבודה.

נוכח מציאות אכזרית זו, אין לעובדים שיכולים להמשיך בעבודתם, בחירה של ממש. עם זאת, אפשר גם לראות בנכונות לצאת לעבודה בכל מחיר, עמדה אמיצה, בוגרת ואחראית, שיש בה הקרבה אישית גדולה מצדם של העובדים. כמה מאות עובדים, שנדרשו להמשיך לעבוד בתנאי לינה, מאוגדים במסגרת ארגון העובדים מען, ופועלים בשיתוף מלא ובהתייעצות יומיומית עם הנהגת הארגון, כדי להבטיח את זכויותיהם ותנאי המגורים שלהם.

במקביל, משרד מען בירושלים המזרחית, מוצף בפניות של עובדים מודאגים שחוששים מהעתיד הבלתי ברור. בניגוד לעובדים בישראל, שיש להם זכות לקצבת אבטלה במצב של פיטורים או חל"ת, תושבי הרשות הפלסטינית אינם נהנים מרשת בטחון סוציאלית. ולכן, כאשר הם נשלחים הביתה, הם נותרים ללא מקור פרנסה. מען, פועל יחד עם ארגונים חברתיים נוספים, כדי להשיג פיצוי כספי לעובדים הפלסטינים שנותרו ללא הכנסה.

אנו, בארגון העובדים מען, מכירים היטב את הכוח המאורגן של העובדים הפלסטינים, ואת המסירות והנכונות שיש להם לפעול בשיתוף פעולה וסולידריות. אנחנו מאמינים שבפעולה משותפת, נוכל להבטיח את זכויות העובדים, ואף לצאת מהמשבר מחוזקים. ארגון העובדים מען מפרסם הודעות ומידע בשפה הערבית בדף הפייסבוק. הצוות שלנו עובד יומם ולילה, כדי לענות על מאות הפניות והשאלות שמגיעות אלינו בעקבות המצב החדש. כל פוסט שאנחנו מפרסמים זוכה לחשיפה של 50,000 עד 100,00 צפיות, ומביא פניות נוספות. אנחנו זקוקים למתנדבים/ות שיעזרו לנו להיענות לכל הפניות ולעמוד בעומס המשימות שהולך וגובר מיום ליום.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות