ארגון העובדים מען מזהיר כי ביטול התושבות של תושבי ירושלים המזרחית המתגוררים מעבר לגדר במחנה שועפט וכפר עקב, הינו מתכון לאסון לתושבי ירושלים – ערבים ויהודים כאחד

בתוך 4 שנים מהקמת הגדר זינק אחוז העוני בירושלים המזרחית ביותר מעשרה אחוזים, מ- 68% ב- 2006 ל- 78.8% ב- 2010.

שרותי הרווחה בעיר, ובעיקר המוסד לביטוח לאומי ושרות התעסוקה, מערימים קשיים רבים מול דורשי קצבאות פלסטינים הזכאים להן על פי חוק.

ישראל כבר סגרה את עזה. שלילת התושבות תיצור עוד גטו דמוי עזה בלב ירושלים ואחד נוסף בצפון ירושלים.

jlem wallsכאשר נתניהו העלה בישיבת הקבינט המדיני-בטחוני את נושא שלילת התושבות הישראלית מתושבי מחנה הפליטים שועפט ושכונת  כפר עקב שנשארו מעבר לגדר ההפרדה, הוא ציין "אין שם אכיפה, אין חובות, יש רק זכויות." מדובר בשכונות המונות כיום בין 80 ל- 100 אלף תושבים.

אולם התמונה האמיתית שמכירים פעילי הסניף הירושלמי של ארגון העובדים מען העובדים עם תושבי השכונות שנותרו מעבר לגדר ההפרדה, שונה לחלוטין. אין בהן אכיפה ואין זכויות, אך חובות יש ויש. תושבים משלמים את חובותיהם פן תשלל מהם התושבות, אך הם סובלים מהעדר תשתיות תקינות של מים, חשמל, פינוי אשפה, מוסדות חינוך, שרותי בריאות ותכנון עירוני. במקום מתקיימת בנייה פרועה ללא פיקוח הנדסי ועירוני, מה שהופך את השכונות למסוכנות למגורים.

לעומת זאת, שרותי הרווחה בעיר, ובעיקר המוסד לביטוח לאומי ושרות התעסוקה, מערימים קשיים רבים מול דורשי קצבאות פלסטינים הזכאים להן על פי חוק. בשנת 2013 למשל, רק 2.7% מקצבאות הבטחת ההכנסה המשולמות בישראל הופנו אל תושבי ירושלים המזרחית למרות ש- 13% מהעניים בישראל הם פלסטינים תושבי ירושלים המזרחית.

העוני בירושלים הפך לקיצוני כתוצאה ישירה מבניית גדר ההפרדה, שבנייתה הושלמה ב- 2006. היא ניתקה את מחנה הפליטים שועפט שהוקף בחומה, ואת שכונת כפר עקב שמחסום קלנדיה מנתק אותו מירושלים, למרות שהן עדין מוגדרות כחלק מירושלים. מחסום קלנדיה הידוע לשמצה ומחסום מחנה שועפט מגבילים את חופש התנועה של התושבים, ובמיוחד את הכניסה לבירה. בתוך 4 שנים מהקמת הגדר זינק אחוז העוני בירושלים המזרחית ביותר מעשרה אחוזים, מ- 68% ב- 2006 ל- 78.8% ב- 2010. העניים ביותר מתגוררים מעבר לגדר על סף אסון הומניטארי וחיים חסרי תקווה.

במקביל, צמצום האוכלוסיה הפלסטינית בעיר הוכרז כיעד של תוכנית המתאר העירונית "ירושלים 2000". ברוח זו החליטה העירייה לא לאשר בנייה נוספת בשכונות הפלסטיניות עד שנת 2030, למרות שבשנת 2013 נמדד מחסור של יותר מ- 10,000 יחידות דיור לפלסטינים בירושלים. כך הפכו השכונות הירושלמיות מעבר לגדר לגן עדן לקבלנים שניצלו את העדר הפיקוח ההנדסי והתכנוני לבניית רבי קומות המזדקרים לעיתים ליותר מ- 15 קומות ללא תשתית מים וחשמל, וללא פיקוח הנדסי. מלכודות מוות אלו הן הפתרון היחידי לתושבים המרוששים, והן צומחות בקצב מבהיל. בכל שנה עוברים אליהם  כ- 2,000 פלסטינים (על פי אומדנים רשמיים בשנתוני ירושלים המפורסמים על ידי  מכון ירושלים לחקר ישראל) והופכים את השכונות האלו לגיהינום ליושביהן ולמקור של אלימות קשה.

אם ישראל תשלול את התושבות של תושבי מחנה שועפט וכפר עקב, הם ינותקו מצינור החמצן היחיד שמאפשר להם להתקיים – עבודה בישראל וקצבאות זעומות. ישראל כבר סגרה את עזה. שלילת התושבות תיצור עוד גטו דמוי עזה בלב ירושלים ואחד נוסף בצפון ירושלים. צעד חד צדדי של שלילת תושבות אינו פתרון לבעיות הקיימות אלא רק יחריף אותם. הפתרון טמון בהסדר מדיני המקובל על הצדדים.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות