משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית. 'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

אוכלוסיית ירושלים המזרחית סובלת מאפליה והזנחה חמורים באופן מבני. מדדי העוני בעשור הקודם בקרב תושבי ירושלים הפלסטינים נשקו ל-80%. תוכנית החומש לירושלים המזרחית היתה משב רוח רענן והביאה הקלה מסוימת – אולם על רקע המלחמה והקיצוצים בתקציב החומש נדמה שאנו צוללים למשבר חסר תקדים.
תוכנית החומש לירושלים המזרחית שהשיקה הממשלה בשנת 2018 היתה תוכנית פורצת דרך. היתה זו התוכנית הראשונה שמוכוונת כלפי ירושלים המזרחית מאז סיפוחה בשנת 1967, ופעם ראשונה בה הודיעה הממשלה על כוונה לצמצם את הפערים הכלכליים-חברתיים בין ירושלים המזרחית והמערבית. בפרט התוכנית נועדה לשים דגש על קידום תעסוקת נשים אשר רק 21% מהן משתתפות בשוק העבודה (בכלל גילאי העבודה 15+).

כתוצאה מיישום תוכנית החומש, נרשם שיפור בתחומים חשובים: גידול משמעותי במספר הסטודנטים הפלסטינים באוניברסיטה העברית ובמכללות  במערב העיר; קידום בנייה של בתי ספר וגנים ועוד. אך המצוקה הקשה נותרה בעינה והתוכנית היתה בבחינת התחלה של תהליך ארוך של תיקון.

אלא שעם כניסתה לתפקיד של ממשלת ההפיכה המשטרית בינואר 2023, חידושה של תוכנית החומש הוטל בספק. ולמרות שתוכנית חדשה אושרה באוגוסט 2023, הביצוע שלה והעברת התקציבים סובלים מדחיות חוזרות ומסמוס.
וכעת, על רקע המלחמה, היא מקבלת מכה נוספת לנוכח החלטת הממשלה על קיצוץ בשיעור 14% מתקציב התכנית. יתר על כן, הקפאת התקציבים ואי הבהירות לגבי יישום התכנית הביאו בשבוע הראשון של מרץ להפסקת ההתקשרות עם 7 חוקרים ומנהלים שאיישו את מנהלת הפרוייקט. גם אם יש כוונה לחדש את יישום התוכנית בשלב כלשהו, ברור שהפסקת העסקתם של הממונים עליה תגרום לה נזק כבד שקשה לראות כיצד יהיה ניתן להשתקם ממנו.
הפגיעה בתוכנית החומש מתרחשת על רקע המלחמה והפגיעה הכלכלית הקשה שחווה ישראל.
בירושלים המזרחית המצב חריף עוד יותר – מפרוץ המלחמה סניף 'מען –ארגון עובדים' בירושלים עוסק בפניות של תושבי ירושלים המזרחית המתמודדים עם גל פיטורים והוצאה לחל"ת – גם בשל צמצום פעילות של עסקים וגם בשל תופעה של רדיפה לאומנית וסירוב של מעסיקים להעסיק עובדים ערבים.
לכך מתווסף חשש של עובדים להגיע לעבודה בשל חרדה לביטחון האישי, וקושי להגיע לעבודה בשל הגבלות על חופש התנועה המוטלות על ידי המשטרה וסגירה שרירותית של המעברים בין השכונות שמעבר לגדר ההפרדה לבין העיר.
שקלול הנתונים של הנרשמים לחיפוש עבודה בשירות התעסוקה, יחד עם שנתון ירושלים האחרון, משקף את התמונה הקשה. בשנת 2022 עמד כוח העבודה הפלסטיני בעיר על 96,200 איש (מהם 73,600 גברים ו-22,600 נשים). מאז פרוץ המלחמה חל גידול מצטבר של 7,338 עובדות ועובדים שנרשמים באופן קבוע בלשכת התעסוקה כחסרי עבודה (1,442 נשים ו-5,896 גברים.)  מדובר ב-7.6% מכוח העבודה הפלסטיני בירושלים. זאת לצד שיעור גבוה אף הוא בירושלים המערבית: אובדן עבודה של כ4% מכוח העבודה.
פגיעה חריפה כל כך בכוח העבודה עתידה להחריף את המצוקה הכלכלית, החברתית וגם הביטחונית בירושלים שנים קדימה. אם הממשלה תתמיד במדיניות של פגיעה דווקא בתוכניות החומש לחברה הערבית ובפרט בתוכנית החומש לירושלים המזרחית.
היום, ערב הרמדאן, במקום שהשמחה תשרה על העיר והחודש הקדוש יקדם את הפעילות הכלכלית בירושלים, המשבר הכלכלי בולט בחריפותו והעתיד נדמה שחור מתמיד.

'מען – ארגון עובדים' מפעיל מרכז למיצוי זכויות בירושלים המזרחית מאז יולי 2000. במשך יותר משני עשורים מסייעים פעילי מען לאלפי תושבים – עם דגש על נשים תושבות ירושלים המזרחית-  להתמודד עם קשיים בירוקרטיים במיצוי זכויות מול לשכת התעסוקה והביטוח הלאומי וגם מול מעסיקים פוגעניים. בנוסף שותף משרד מען בפרויקטים של קידום נשים, לימוד השפה העברית והקניית מיומנויות להשתלבות בשוק העבודה לנשים מירושלים המזרחית.

פעילי מען, יחד עם ארגונים אחרים כמו כולנה ומרכז רוסינג, הובילו את החמ"ל של ירושלים המזרחית מאוקטובר והלאה, סייעו לעובדים לשמור על מקום עבודתם בתוך העיר, עזרו למשפחות נזקקות לקבל מצרכים בסיסיים ולהשיג זכאות לתוויי המזון הממשלתיים ועוד.
כדי להמנע מהחמרת המשבר הכלכלי, על עיריית ירושלים לפעול באופן אחראי: להגביר את התעסוקה של תושבי ירושלים המזרחית, למנוע אפליה ורדיפה כנגד פלסטינים תושבי העיר, לפעול לפתרון קבע שיאפשר חופש תנועה בין השכונות שמעבר לגדר לתוך ירושלים, ולהיאבק על העברת כלל הכספים שהבטיחה תוכנית החומש לתוכניות לשיפור המצב הכלכלי-חברתי.

 

  • ארז וגנר הוא רכז סניף מען ארגון עובדים בירושלים

עוד

פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות