הגהנום הבירוקרטי בדרך ללידה במזרח ירושלים

כששואלים את גוגל איך להתכונן ללידה ראשונה התשובות מגוונות, אבל אף אחת מהן לא כוללת את הבירוקרטיה המתעמרת שאחלאם (שם בדוי), תושבת מזרח ירושלים, נאלצה לעבור, חודש לפני הלידה המיוחלת. והיא לא היחידה. זוהי דרך הייסורים שנאלצת לעבור כל אישה שנישאה לתושב גדה (גם) בבואה ללדת. אחלאם עובדת בשתי עבודות בירושלים, משלמת מיסים בישראל, ובהם גם דמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות. לקראת הלידה הצפויה, אחלאם עברה קורס הכנה ללידה, הגיעה לסיורי חדרי לידה והחליטה ללדת בבית החולים הדסה הר הצופים.

כששואלים את גוגל איך להתכונן ללידה ראשונה התשובות מגוונות, אבל אף אחת מהן לא כוללת את הבירוקרטיה המתעמרת שאחלאם (שם בדוי), תושבת מזרח ירושלים, נאלצה לעבור, חודש לפני הלידה המיוחלת. והיא לא היחידה. זוהי דרך הייסורים שנאלצת לעבור כל אישה שנישאה לתושב גדה (גם) בבואה ללדת.

אחלאם עובדת בשתי עבודות בירושלים, משלמת מיסים בישראל, ובהם גם דמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות. לקראת הלידה הצפויה, אחלאם עברה קורס הכנה ללידה, הגיעה לסיורי חדרי לידה והחליטה ללדת בבית החולים הדסה הר הצופים.

בחודש השמיני להריונה, כשהגיעה להירשם ללידה בבית החולים, התחוור לאחלאם שהיא צריכה להשאיר צ'ק ביטחון בסך כ- 16,000 ₪ לכיסוי הוצאות אשפוז במידה והמוסד לביטוח לאומי לא יממן אותן, וזאת כתנאי ללידה שם.

כך הסתבר לה לראשונה שבגלל שהתחתנה עם תושב גדה, המוסד לביטוח לאומי עורך בדיקה מקיפה במטרה לוודא שאכן מרכז חייה הוא בישראל, לפני שהוא מאשר דמי לידה ומימון הוצאות אשפוז. הליך הבדיקה, כך נאמר לה – לוקח כשלושה חודשים.

לכאורה מדובר בפרוצדורה אותה נדרשת לעבור כל אישה שבן זוגה אינו תושב ישראל. אלא שהמצב שונה עבור נשים פלסטיניות: ראשית, מדינת ישראל לא מאשרת איחוד משפחות לנשים פלסטיניות שהתחתנו עם תושב גדה. בן זוג של אישה ישראלית שאינו פלסטיני יכול לעבור לגור בישראל ולקבל תושבות – אז הפרוצדורה הזאת אינה נדרשת. האפשרות הזאת נמנעת ממי שנישאו לתושבי גדה, ואתה נמנעות שורה של זכויות המוקנות למשפחות אחרות. כך קורה שנשים רבות שמרכז חייהן בירושלים נאלצות להוכיח פעם אחר פעם – כל פעם למטרה אחרת – שהן אכן מתגוררות במקום בו הן מתגוררות. אמנם המוסד לביטוח לאומי יודע שאחלאם עובדת בישראל בשתי עבודות ומשלמת דמי ביטוח (שכן פרטים אלה מדווחים ישירות על ידי המעסיקים), אך בכך לא די.

בנוסף, כדי לבדוק את מרכז חייה של אישה ישראלית, הביטוח הלאומי יכול להפעיל חוקרים מטעמו שיגיעו לביתה לוודא היכן היא מתגוררת. במזרח ירושלים המוסד לביטוח לאומי לא ממהר לשלוח חוקרים, לעתים בטענה שמסוכן עבורם להסתובב בשכונות המזרחיות, והפרוצדורה יכולה לארוך זמן רב ביותר אחרי שהאישה כבר ילדה. במשך כל הזמן הזה האישה נאלצת לחיות במתח, לאחר שהפקידה צ'ק ביטחון בסכומים אסטרונומיים (במיוחד כאשר לוקחים בחשבון את תחולת העוני הגבוהה במזרח ירושלים).

אחלאם רצתה מאוד ללדת בהדסה הר הצופים. היא התרשמה לטובה מחדרי הלידה, ובנוסף, בדיקות מקדימות העלו חשש למום לבבי בעובר, והיא רצתה להעניק לו טיפול רפואי טוב. אך הדרישה להפקיד המחאה ובסכום כל כך גבוה הובילה אותה ללדת בבית החולים סנט ג'וזף, שם הסכימו לקבל סכום של 5,000 ₪ בלבד במזומן.

אחלאם הגיעה למשרד מען בירושלים המזרחית באמצע הגהנום הבירוקרטי אליו נקלעה. פניות של מען למוסד לביטוח לאומי הובילו לכך שתהליך הבירור הואץ: יום לפני הלידה הגיע חוקר מטעם המוסד לביטוח לאומי לביתה, וימים ספורים לאחר הלידה אושרה תושבותה ועמה זכותה למימון הוצאות אשפוז ודמי לידה, וכספה הושב לה.

יחד עם זאת, העובדה שאישה הכורעת ללדת נאלצת להתמודד עם העמדה בסימן שאלה של כל זכויותיה הרפואיות,  להתעלם משיקולים רפואיים של טובת התינוק ולבחור מקום לידה על סמך יכולת כלכלית בלבד, חמורה ביותר ומהווה אלימות בלתי נסבלת.

לצערנו, הבירוקרטיה הזאת פוגעת בחלשות ביותר: נשים פלסטיניות, שנתונות יותר למצב של נישואים לתושב חוץ בעל כורחן. ולמרות העובדה שמדובר בבעיה נפוצה, נראה שהמוסד לביטוח לאומי לא נוקט אמצעים מספקים ליידע את האוכלוסייה הרלוונטית בשפה הערבית על הפרוצדורה הנדרשת ועל משך הזמן שהיא לוקחת.

 

עוד

פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות