3 חודשים קשים במקומות העבודה – 25 עובדים נהרגו בתאונות מתחילת השנה

ארגוני העובדים והאיגודים המקצועיים ברחבי העולם מציינים היום ה-28 באפריל, את יום הזכרון לעובדים שנהרגו ונפגעו בתאונות עבודה. יום זה הפך בשנים האחרונות ליום של מאבק נגד תאונות העבודה וקידום נושא הבטיחות.

ארגוני העובדים והאיגודים המקצועיים ברחבי העולם מציינים היום ה-28 באפריל, את יום הזכרון לעובדים שנהרגו ונפגעו בתאונות עבודה. יום זה הפך בשנים האחרונות ליום של מאבק נגד תאונות העבודה וקידום נושא הבטיחות.

בשעה שמאבקי העובדים המאורגנים תופס מקום מרכזי בזירה החברתית בסין, מצרים, בריטניה, בנגלדש ומקומות רבים נוספים שבהם תובעים העובדים את זכותם למקום עבודה בטוח ושכר הוגן, אנו עדים בישראל לנסיגה מסוכנת בתחום זה של בטיחות בעבודה וכתוצאה עליה מדאיגה במספר תאונות העבודה הקטלניות.

מסטטיסטיקה שעורכים גורמים מקצועיים העוקבים אחרי הנעשה בענף הבנייה ובתעשיה בכלל מסתבר כי בשלושת החודשים הראשונים של שנת 2014 נהרגו 25 עובדים בתאונות. אם קצב התאונות ימשיך בכל השנה יגיע מספר ההרוגים השנתי ל-100, הגבוה בשעור של 67% מהממוצע הרב שנתי (כ-60 הרוגים בשנה).

ענף הבניין הוא המסוכן ביותר מבין ענפי התעשיה. למרות שמספר המועסקים בענף הוא 213 אלף (כ-6% מכלל המועסקים במשק) מספר העובדים בבניין שנהרגים מהווה מחצית ההרוגים במשק. היות ורוב העובדים בענף הם עובדים ערבים וזרים – שמופלים לרעה בישראל בתחומים רבים – סובל ענף זה מיחס של הזנחה והעדר תשומת לב מספקת.

ארגון העובדים מען רואה בתאונות העבודה המרובות ובקרבנותיהם תוצאה ישירה של יחס בלתי אנושי זה. אנו דוחים את הגישה הרואה בתאונות אלו כגזירת גורל. הרוב המוחלט של התאונות ניתנות למניעה. מותם של עשרות עובדים כל שנה הוא טרגדיה אנושית ופשע כלפי עובדים אלו ובני משפחותיהם – שרובם המכריע מגיע משכבות חברתיות עניות באזורי הפריפריה.

ענף הבנייה שהפך בשנים האחרונות למקום בו נעלמה לחלוטין העבודה המאורגנת וחוסלו כל המסגרות של הכשרת עובדים מייצר מדי שנה מאות נכים ועשרות הרוגים. זוהי מציאות שחובה לשים לה קץ. ענף הבניין הוא ענף כלכלי מרכזי שממנו מפיקים הקבלנים רווחים נאים – אין כל סיבה שהוא יהפוך לגיהנום עבור העובדים.

הגיע השעה שעובדי הבניין יתבעו את זכותם לתנאי עבודה הוגנים ומקום עבודה בטוח. ארגון העובדים מען מהווה כתובת לכל עובד בניין שרוצה לקדם מטרות אלו.

פרטים אסף אדיב 050-4330034

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות