שתיקת ארגוני העובדים על גירוש הפליטים בלתי נסלחת!

מבצע הגירוש של הפליטים מאריתריאה וסודן שעומד להתחיל באפריל עורר תגובה ציבורית של עשרות אלפי אזרחים התובעים לבטל את ההחלטה. נגד הגירוש התארגנו בשבועות האחרונים עצומות והפגנות רבות. בין המשתפים במחאה הציבורית המרשימה למעלה מ-1,100 אנשי רפואה, מאות אנשי חינוך, אנשי רוח וציבור, והציבור הרחב. את הקמפיין נגד הגירוש מובילים ארגוני הסיוע ושורה של ארגונים אזרחיים, שמאשימים את הממשלה בהפרה בוטה של החוק הבינלאומי, ובמיוחד של אמנת האו"ם לזכויות הפליטים משנת 1951, שישראל היתה אחת הראשונות לאמצה.

אלא שקריאת המצפון הזו לא הצליחה להזיז את ארגוני העובדים ולהביא אותם לתמיכה במאבק נגד הגירוש. הרופאים בעלי המצפון אינם מצליחים לשכנע את מנהיגי ההסתדרות הרפואית, המורים והמחנכים נכשלים בגיוס ארגון המורים העל-יסודיים והסתדרות המורים למאבק. גם ארגוני העובדים הכלליים, ובמיוחד ההסתדרות החדשה וכוח לעובדים, ממלאים את פיהם מים נוכח הגירוש.

הטענה שעל ארגוני העובדים להמנע משאלות פוליטיות המפלגות את ציבור העובדים החברים בו, ושיש להשאיר את הוויכוחים הפוליטיים למפלגות, היא שגויה. מראשיתם הוקמו ארגוני עובדים בעולם כארגונים חברתיים המשויכים למפלגות פוליטיות. בארץ המצב אינו שונה. ההסתדרות הוקמה על-ידי מפלגת הפועלים ההיסטורית מפא"י ומזוהה כיום עם האגף השמרני במפלגת העבודה, ההסתדרות הלאומית הוקמה על ידי תנועת החרות שהפכה לבסיס של הליכוד, ואילו ארגון כח לעובדים הוקם על ידי פעילים המזוהים עם אגף סוציאל-דמוקרטי במפלגת העבודה ומרצ.

שתיקתה של ההסתדרות החדשה אינה מפתיעה. היא מוכרת ככוח בירוקרטי ושמרני, היתה לה הגמוניה בזירה המקצועית במשך עשרות שנים, ואיש אינו מצפה היא תוביל מאבקים חברתיים מתקדמים. אין זה סוד שראשי ההסתדרות בעשור האחרון הפכו למתווכים בין מפלגת העבודה ובין נתניהו. יו"ר ההסתדרות הקודם, עופר עיני, הוביל בשנת 2009  קו של שיתוף פעולה עם הליכוד ונתניהו, והיה השושבין של כניסת מפלגת העבודה בראשות ברק לממשלתו השניה של נתניהו. היו"ר הנוכחי, אבי ניסנקורן, הצטרף פומבית לפני כשנתיים למפלגת העבודה ותווך בין הרצוג לנתניהו כשהוא משתמש ביחסים המיוחדים שלו עם שר האוצר הנוכחי משה כחלון. לקראת הבחירות לראשות ההסתדרות בשנת 2017 צירף ניסנקורן את תומכיו של כחלון לרשימתו ושריין להם מקומות ותקציבים.

כך תרמה ההסתדרות להתחזקות הימין והמתנחלים, והכשירה את הקרקע לקואליציה הקיצונית והגזענית הנוכחית ששומרת על שלטונה באמצעות ליבוי לאומנות יהודית והסתה נגד אזרחי ישראל הערבים. הסימביוזה ההדוקה שנוצרה בעשור האחרון בין ההסתדרות ובין נתניהו מסבירה את השתיקה של ההסתדרות נוכח גירוש הפליטים. על אף שההסתדרות מאגדת בשורותיה כ- 3,000 פליטים שעובדים בבתי המלון באילת ובים המלח ומשלמים לה דמי חבר, ועל אף שבעלי המלונות והמסעדות מעוניינים  להמשיך להעסיק את הפליטים, את ההסתדרות זה לא מעניין. מי שמחק מהלקסיקון את המושג סולידריות כשמדובר בעובדים פלסטינים, לא יתקשה להפנות מבטו כאשר מגרשים כמה עשרות אלפי פליטים.

מאידך תמוהה השתיקה הרועמת של ארגון כח לעובדים. ארגון זה הוקם לפני כעשור והתיימר לייצג תנועה איגוד מקצועית דמוקרטית ודינמית שתהווה אלטרנטיבה להסתדרות  שהסתאבה. כוח לעובדים לא הסתיר את העובדה שהמודל לפיו הוא בונה עצמו הוא הסוציאל-דמוקרטיה השוודית, וראשיו הזדהו פומבית עם אגפים חברתיים במפלגת העבודה ובמרצ. חבר מנהיגות הארגון, עו"ד איתי סבירסקי, אף התמודד בבחירות האחרונות על מקום ברשימת מרצ לכנסת, והמזכיר הארגוני של כח לעובדים, דר' עמי וטורי, תמך בעמיר פרץ בבחירות הפנימיות במפלגת העבודה בשנת 2017.

למרות שכח לעובדים כותב במצעו כי "בכל העולם, איגודי עובדים חזקים הם המפתח למדיניות של צדק חברתי", הארגון ממלא את פיו מים נוכח  עוולות פוליטיות בדיוק כמו ההסתדרות, ואינו מתייצב בחזית המאבק נגד הסחף הימני לאומני של ציבור העובדים. נראה שכוח לעובדים נמנע מלנקוט עמדה בנושא גירוש הפליטים מתוך הבנה שנקיטת עמדה עלולה להבריח ועדי עובדים שהצטרפו אליו. כך יוצא שההתהדרות בדמוקרטיה פנימית הופכת בפועל לכניעה בפני עמדות גזעניות וימניות, כאשר כוח לעובדים אינו נוקט עמדה ברורה נגד גירוש הפליטים או נגד הפיל שבחדר – הכיבוש.

ארגוני עובדים שמתיימרים לייצר חברה צודקת ושוויונית חוטאים לתפקידם כאשר הם מצמצמים את האג'נדה שלהם לנושאים "פועליים" או "חברתיים" צרים. מול הגל העכור של שנאת זרים, גזענות ולאומנות חשוכה שממשלת הימין הקיצוני מובילה, נדרש אומץ  לב ציבורי והתייצבות אזרחית גם בנושאים של מלחמה, שלום, כיבוש ושוויון, וגם ביחס למבחן החשוב שעניינו זכויות אדם כמו הגירוש של הפליטים. ארגונים שנכשלים במבחן זה תורמים להדרדרות החברה הישראלית לתהום האטימות וההתבהמות. אם ארגוני עובדים בישראל חפצי חיים, עליהם לבחור במאבק למען חברה ליברלית פתוחה המוכנה לשלב בין בני אדם בעלי שפות, לאומים, גזעים ומגדרים שונים.

אנו חיים היום במציאות קוטבית שמחייבת אותנו לבחור צד. על רקע המשבר הגלובאלי וגלי ההגירה שפוקדים את אירופה אנו עדים לעליית כוחות של ימין פשיסטי חדש. ממשלת הימין בישראל מזהה עצמה ומשתפת פעולה עם כוחות אפלים אלו בראשות נשיא ארה"ב טראמפ וממשלות הימין של מזרח אירופה. נוכח גלי הלאומנות והגזענות המתגברים, איגודי עובדים שעושים חישובים טקטיים של שמירה על אחדות פנימית, או נמנעים מלהצטייר כ"שמאלנים", הופכים לבלתי רלבנטיים. אירגון עובדים שפועל כקבוצת כוח סגורה הדואגת לחבריה בלבד, משמיט את הקרקע תחת רגליו ומאבד את ההצדקה לקיומו.

איגודי העובדים אינם יכולים לשתוק עכשיו. מן ראוי שישמיעו קול צלול וברור נגד הגירוש.

לעמדה של ארגון העובדים מען בנוגע לגירוש הפליטים, ללחוץ כאן

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות