שכר המינימום עלה – שכר הנהגים ירד

למרות ששכר המינימום עלה ביולי ב-250 ₪ והגיע ל-4,100 ₪ בחודש, שכרם של נהגי המשאיות דווקא נשחק, ובמקרים מסוימים אפילו ירד. הסיבה לכך, לטענת חברות תובלה שונות, היא המיתון שגרם להאטה בקצב העבודה.

heb_12_450_bלמרות ששכר המינימום עלה ביולי ב-250 ₪ והגיע ל-4,100 ₪ בחודש, שכרם של נהגי המשאיות דווקא נשחק, ובמקרים מסוימים אפילו ירד. הסיבה לכך, לטענת חברות תובלה שונות, היא המיתון שגרם להאטה בקצב העבודה.

לכאורה שכר הנהגים גבוה משכר המינימום, שכן רובם משתכרים 7,000-9,000 ₪ ברוטו לחודש. אלא שההסכם הקיבוצי בענף קובע כי שכר המינימום הוא שכר הבסיס של הנהג, אליו מתווספות תוספות שונות ופרמיה שהחברות לא מגלות לעובדיהן כיצד היא מחושבת. שיטת הפרמיה כידוע היא שמאלצת את הנהגים לעבוד לפחות 12 שעות, כדי להבטיח את גובה שכרם.

העלאת שכר המינימום היתה אמורה להעלות את שכר הבסיס של הנהג ובכך את שכרו הכולל, אולם חלק מחברות ההובלה המשיכו לשלם את השכר הישן, דבר המהווה עבירה על החוק. חברות אחרות היו קצת יותר מתוחכמות. הן העלו את שכר הבסיס, אך את התוספת הן קיזזו מהפרמיה המשולמת לנהג, ובכך נותר השכר כשהיה.

הטענה של החברות היא כי חלה האטה במשק. אלא שטענה זאת אינה מוצדקת, כי מי שמנע מנהגים להתאגד בוועדי עובדים ולקבל חלק מרווחיו בעת צמיחה ושגשוג, לא יכול לדרוש מהם לשלם את מחיר המשבר.

יחס החברות לעובדיהן, במשך שנים רבות, הוא לא הוגן. הן מפטרות או מאיימות בפיטורים על מי שמנסה להתאגד, הן משחקות בחישובי הפרמיות, הן מסתירות מהנהגים מידע אמיתי לגבי תפוקות החברה ומצבה הכלכלי, ואינן משתפות אותם בשום צורה ברווחים. גם כאשר מועלית טענה של האטה בפעילות, לא מוצגים נתונים כלכליים אמיתיים, ונהגים נדרשים להאמין לבעל הבית ולוותר על שכרם רק בגלל שהוא טוען שיש לו קשיים.

ארגון העובדים מען שמאגד אלפי נהגי המשאיות, דורש מחברות התובלה שקיפות והגינות. הגיע הזמן שנהגי המשאיות בישראל יועסקו בהסדר שכר הוגן, המכיר בהם כעובדים מקצועיים, וקובע בהתאם לכך שכר בסיס גבוה משכר המינימום, ומתגמל את העובדים לפי שעות עבודתם בפועל ולא לפי פרמיות.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות