קו לעובד וארגון העובדים מען הגישו עתירה נגד אפליה של מדור התשלומים בין ארגוני עובדים בגביית דמי חבר מעובדים פלסטינים בישראל, וניכוי דמי ארגון שלא כדין

ביום 18.2.2020 הגישו קו לעובד וארגון העובדים מען עתירה לביה"ד הארצי לעבודה כנגד אי סדרים חמורים של מדור התשלומים (מת"ש) לגבי ניכוי דמי טיפול ודמי חבר משכרם של עובדים פלסטינים המועסקים בישראל. . לפי הערכות, מדובר בניכוי בסך כולל של כ-40 מיליון ₪ המועברים להסתדרות הכללית (ברובם), ולהסתדרות הלאומית.  טענת העותרים כי מת"ש נוקט הן ביחס מפלה בין ארגוני עובדים, ובנוסף גובה דמי טיפול מעובדים שכלל לא חל עליהם הסכם קיבוצי.

העתירה מלינה על יחס של איפה ואיפה: מת"ש מסרב לנכות דמי חבר של  עובדים פלסטינים החברים בארגון העובדים מען כפי שהוא עושה לטובת ההסתדרות הכללית והלאומית. וחמור מכך – מת"ש ממשיך לנכות משכרם של אותם עובדים דמי טיפול להסתדרות, בניגוד לדין. לטענת העותרים מת"ש מפלה לרעה את ארגון העובדים מען שעה שהוא מאפשר לעובדים פלסטינים לבחור בין ההסתדרות הכללית או ההסתדרות הלאומית בלבד, בניגוד לחובתו כרשות שלטונית לפעול באופן שוויוני.

כפי שמפורט בעתירה,לארגון העובדים מען פעילות ענפה בהגנה על עובדים פלסטינים המועסקים בישראל. הערמת קשיים על הארגון בהקשר זה מהווה אף  פגיעה בייצוג הולם של קבוצת עובדים זאת. העתירה נתמכת בתצהירים של עובדים פלסטינים המועסקים באזור התעשייה עטרות בירושלים, חברי ועד עובדים המסונף למען, הנאלצים להמשיך ולשלם דמי טיפול להסתדרות הכללית בניגוד לרצונם ובניגוד לדין.

עמותת קו לעובד מנהלת מזה שנים רבות מערכה נגד שיטות ההעסקה הפוגעניות שנהוגות בכל הקשור לעובדים פלסטינים המועסקים בישראל כולל בנושא דמי התווך האסטרונומיים שמשלמים עובדים פלסטינים להשגת היתרי כניסה וכן הסדרי התשלום המסורבלים דרך מת"ש בתחום הפנסיה, דמי מחלה ועוד.

בעתירה זו דורשים העותרים למנוע גביית דמי טיפול משכרם של עובדים שמועסקים בענפים שבהם אין הסכמים קיבוציים ענפיים (למשל ענף המסעדות), או משכרם של עובדים המועסקים על ידי מעסיק שאינו חבר בארגון מעסיקים. כיום הניכוי נעשה באופן גורף, מבלי שיש גורם שאחראי לבדוק האם הוא נעשה כדין.

שני הסעדים המבוקשים משמעותם בפועל לחשוף את פעולתו של מת"ש, לפרסם את רשימת המעסיקים שמעובדיהם נגבים דמי הטיפול, באופן שיאפשר פיקוח על כך שהדבר נעשה על פי דין.

dav

עוד

כלכלה ירוקה

אחוות-נשים בראשות המלכה הדבורה ופועלותיה

הכל התחיל בשיחת טלפון. חבר משותף הציע שנדבר… ששני הפרויקטים הקהילתיים שלנו יכולים להועיל אחד לשני. וכך התחילה ידידות שממש שינתה את חיי. אביב וסרמן, מייסד "סורגות קהילה", המליץ לי בחום לדבר עם הנא תאופיק מאום אל פחם.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות