קו לעובד וארגון העובדים מען הגישו עתירה נגד אפליה של מדור התשלומים בין ארגוני עובדים בגביית דמי חבר מעובדים פלסטינים בישראל, וניכוי דמי ארגון שלא כדין

ביום 18.2.2020 הגישו קו לעובד וארגון העובדים מען עתירה לביה"ד הארצי לעבודה כנגד אי סדרים חמורים של מדור התשלומים (מת"ש) לגבי ניכוי דמי טיפול ודמי חבר משכרם של עובדים פלסטינים המועסקים בישראל. . לפי הערכות, מדובר בניכוי בסך כולל של כ-40 מיליון ₪ המועברים להסתדרות הכללית (ברובם), ולהסתדרות הלאומית.  טענת העותרים כי מת"ש נוקט הן ביחס מפלה בין ארגוני עובדים, ובנוסף גובה דמי טיפול מעובדים שכלל לא חל עליהם הסכם קיבוצי.

העתירה מלינה על יחס של איפה ואיפה: מת"ש מסרב לנכות דמי חבר של  עובדים פלסטינים החברים בארגון העובדים מען כפי שהוא עושה לטובת ההסתדרות הכללית והלאומית. וחמור מכך – מת"ש ממשיך לנכות משכרם של אותם עובדים דמי טיפול להסתדרות, בניגוד לדין. לטענת העותרים מת"ש מפלה לרעה את ארגון העובדים מען שעה שהוא מאפשר לעובדים פלסטינים לבחור בין ההסתדרות הכללית או ההסתדרות הלאומית בלבד, בניגוד לחובתו כרשות שלטונית לפעול באופן שוויוני.

כפי שמפורט בעתירה,לארגון העובדים מען פעילות ענפה בהגנה על עובדים פלסטינים המועסקים בישראל. הערמת קשיים על הארגון בהקשר זה מהווה אף  פגיעה בייצוג הולם של קבוצת עובדים זאת. העתירה נתמכת בתצהירים של עובדים פלסטינים המועסקים באזור התעשייה עטרות בירושלים, חברי ועד עובדים המסונף למען, הנאלצים להמשיך ולשלם דמי טיפול להסתדרות הכללית בניגוד לרצונם ובניגוד לדין.

עמותת קו לעובד מנהלת מזה שנים רבות מערכה נגד שיטות ההעסקה הפוגעניות שנהוגות בכל הקשור לעובדים פלסטינים המועסקים בישראל כולל בנושא דמי התווך האסטרונומיים שמשלמים עובדים פלסטינים להשגת היתרי כניסה וכן הסדרי התשלום המסורבלים דרך מת"ש בתחום הפנסיה, דמי מחלה ועוד.

בעתירה זו דורשים העותרים למנוע גביית דמי טיפול משכרם של עובדים שמועסקים בענפים שבהם אין הסכמים קיבוציים ענפיים (למשל ענף המסעדות), או משכרם של עובדים המועסקים על ידי מעסיק שאינו חבר בארגון מעסיקים. כיום הניכוי נעשה באופן גורף, מבלי שיש גורם שאחראי לבדוק האם הוא נעשה כדין.

שני הסעדים המבוקשים משמעותם בפועל לחשוף את פעולתו של מת"ש, לפרסם את רשימת המעסיקים שמעובדיהם נגבים דמי הטיפול, באופן שיאפשר פיקוח על כך שהדבר נעשה על פי דין.

dav

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות