פחח או אקדמאי, השכר בישראל עלוב

הצהרת נתניהו על החינוך המקצועי ריקה מתוכן. פורסם בדה-מרקר ב 3.11.14 הריב המתוקשר בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר סילבן שלום בעניין פתיחת בתי ספר מקצועיים ומתן הכשרה מקצועית למבוגרים, אינו אלא סערה בכוס מים. שלום מתנגד ליוזמה בשם עמדה פופוליסטית ודמגוגית כדי לתפוס כותרת; נתניהו, מצדו, מעלה את התוכנית בגלל הלחץ של ארגון המדינות המפותחות (OECD), שתובע ממנו לעשות משהו בנושא ההכשרה המקצועית, שכמעט נעלם מישראל.

הצהרת נתניהו על החינוך המקצועי ריקה מתוכן

פורסם בדה-מרקר ב 3.11.14

הריב המתוקשר בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר סילבן שלום בעניין פתיחת בתי ספר מקצועיים ומתן הכשרה מקצועית למבוגרים, אינו אלא סערה בכוס מים. שלום מתנגד ליוזמה בשם עמדה פופוליסטית ודמגוגית כדי לתפוס כותרת; נתניהו, מצדו, מעלה את התוכנית בגלל הלחץ של ארגון המדינות המפותחות (OECD), שתובע ממנו לעשות משהו בנושא ההכשרה המקצועית, שכמעט נעלם מישראל.

הדו"ח החדש של OECD טוען שבשנים הקרובות הכלכלות מפותחות יצטרכו ששני שלישים מכלל העובדים יהיו בעלי השכלה של טכנאים ומעלה. הדו"ח מצביע על כך שבניגוד למגמה העולמית, המימון לחינוך המקצועי בתיכונים ולמבוגרים בישראל ירד בשנים האחרונות.

ברור שנתניהו מנסה להיראות כמי שעושה משהו בעניין, אבל טועה מי שחושב שהצהרתו תביא לשינוי. בעשור האחרון ניהל נתניהו מדיניות של חיסול ממוקד של ההכשרה המקצועית. רק באוגוסט האחרון פתחו עובדי האגף להכשרה מקצועית במשרד הכלכלה בעיצומים במחאה על פגיעה מתמשכת באגף להכשרה מקצועית – מה שהם מכנים "ייבוש" האגף. לטענתם, בעוד שלאגף היה תקציב של כ-275 מיליון שקל ב-2002, השנה לא ניתן לו תקציב כלל.

2442074244
יאיר לפיד ובנימין נתניהו. צילום: מרק ישראל סלם

החל ב-2005 הפעיל נתניהו את תוכנית ויסקונסין שכוונה להפרטת שירות התעסוקה והחליפה את ההכשרה מקצועית. הממשלה מאשרת מדי שנה יבוא של 100 אלף מהגרי עבודה, דבר שמונע שילוב של טכנולוגיות מתקדמות ועובדים מקומיים; דמי אבטלה קוצצו ועמם הסיכום של עובדים לעבור הכשרה; ולקראת תקציב 2015 מקדם האוצר פגיעה נוספת בדמי האבטלה של צעירים עד גיל 35, בדיוק במועמדים הפוטנציאלים לעשות הכשרה מקצועית.

החמור מכל הוא שבסוף, גם מי שרוכש מקצוע במאמץ רב ואף אחרי לימודים אקדמיים, אינו מסוגל לגמור את החודש בגלל שכר עלוב. חברות ממשלתיות שהבטיחו שכר הוגן מופרטות, וכך יוצא שהן בשוק הציבורי והן בשוק הפרטי צפויים צעירים שמשתלבים כיום בשוק העבודה למשרות משפילות ללא עתיד. טכנאי בזק, בעל תואר ראשון, מספר בשיחה עמו על ירידה בשכרו לאחר הפרטת החברה. כל עוד היתה החברה בבעלות ממשלתית, הוא השתכר 8,000 שקל בחודש בנוסף לבונוסים ותוספות – וכיום שכרו במקרה הטוב מגיע ל-6,000 שקל ברוטו. גם מסגרים, חרטים נהגי משאיות ועובדי בניין – כולם עובדים מקצועיים שהמשק זקוק להם, הולכים הביתה עם שכר עלוב.

מאז 1985 אימצה ישראל את הקפיטליזם הגלובלי שהבטיח משק מודרני ודינמי. בפועל ראינו חיסול התעשיות המסורתיות עתירות ידיים עובדות, בלי ייצור אלטרנטיבה. במקום ליצור מקומות עבודה ולהבטיח לעובדים מקצועיים שכר הולם ותנאים של ביטחון תעסוקתי, ייצרה הכלכלה החדשה שוק עבודה מקוטב, שבו 10% מהעובדים בהיי־טק ובדרג הניהולי מרוויחים משכורות עתק, בעוד כל השאר מתקשים לגמור את החודש. 70% מהשכירים בישראל משתכרים פחות מהשכר הממוצע (כ-9,000 שקל בחודש), וכ-30% מהם משתכרים שכר מינימום (4,300 שקל ברוטו) או פחות.

נתניהו מנוסה בהצהרות שמטרתן להפחית לחץ חיצוני ושאין בצדן כוונה רצינית לערוך שינוי. לפני שנתיים הכריזה הממשלה על מלחמה בעוני, הקימה את ועדת אלאלוף, אך המלצות הוועדה נותרו כאבן שאין לה הופכין. גם הצהרות רמות על הצורך לשלב נשים ערביות בשוק העבודה לא הביאו לשינוי מהותי ובשטח נעשו רק כמה מחוות סמליות. בלי שינוי שיטתי ועמוק במדיניות התעסוקה והשכר, אם ייפתחו בתי הספר מקצועיים – הם רק יכשירו עניים חדשים.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות