עתירה לבג"ץ בדרישה לפיצוי לעובדים הפלסטינים שעבודתם הופסקה עקב משבר הקורונה

קו לעובד והאגודה לזכויות האזרח בשיתוף עם ארגון העובדים מען הגישו ביום 30.3.2020 עתירה לבג"ץ בדרישה שמשרד האוצר ורשות ההגירה במשרד הפנים יפצו עשרות אלפי עובדים פלסטינים שעבדו במפעלים וחברות בישראל ואשר עבודתם הופסקה עקב מגפת הקורונה.

העותרים מסבירים כי בעקבות המשבר הגיעו הרשויות הישראליות והפלסטיניות להסדר שאיפשר לכ-50 אלף עובדים להמשיך בעבודתם ולהישאר ללון בתוך ישראל. 70 אלף עובדים נוספים לעומת זאת לא יכולים להמשיך בעבודתם, בהם 8,700 תושבי העיר בית לחם וסביבתה שעליה הוטל בראשית מרץ סגר שבעקבותיו נאסר עליהם לצאת לעבודתם בישראל; עשרות אלפי עובדים שגילם מעל 50 שנמנעת כניסתם לעבודה החל מאמצע מרץ רק בשל גילם; עובדים שנשלחו לביתם עקב ירידה משמעותית של היקף העבודה או סגירת המפעלים בהם הועסקו; ואלפי נשים שהועסקו במפעלי תעשייה ואינן יכולות להשתלב בהסדרי העבודה והלינה.
העותרים מזכירים כי בשעה שהרשויות נקטו בצעדים רבם להקל על עובדים ישראלים שנפגעו ממשבר הקורונה לקבל דמי אבטלה, הרי שבכל הנוגע לעובדים הפלסטינים שממלאים תפקיד חשוב בכלכלה הישראלית אין כל הסדרים של רשת ביטחון סוציאלית והם נותרים מחוסרי כל וללא מקור פרנסה.
לעתירה צורף תצהיר של מנכ"ל ארגון העובדים מען שמייצג עובדים פלסטינים ומטפל בפניות רבות שלהם. התצהיר מתאר מציאות קשה ביותר של עובדים שמשכורתם מהווה עמוד שדרה של משפחתם המורחבת ושל הקהילה שלהם ואשר ניצבים כיום בפני שוקת שבורה.

העתירה מתייחסת לסכום של 515 מיליון ₪ שנצבר בקרן דמי מחלה של מדור התשלומים במשך עשרות שנים בהן נמנעה מהעובדים הפלסטינים הזכות לפיצוי על חופשות מחלה. עתירה שהוגשה על ידי קו לעובד והאגודה לזכויות האזרח בנוגע לחובה שסכום זה ינוצל לטובת העובדים מונחת בפני בג"ץ כבר משנת 2016 ולמרות מספר דיונים בנושא לא נקבע כיצד יש להשתמש בסכום עתק זה באופן שיתאם את המטרה המקורית שלו – פיצוי עובדים פלסטינים על ימי מחלה שלהם. לטענת העותרים אין מועד מתאים מהיום כדי לנצל סכום זה לטובת העובדים שנמצאים כאמור במצב קשה ביותר וללא כל מקור פרנסה.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות