עתירה לבג"ץ בדרישה לפיצוי לעובדים הפלסטינים שעבודתם הופסקה עקב משבר הקורונה

קו לעובד והאגודה לזכויות האזרח בשיתוף עם ארגון העובדים מען הגישו ביום 30.3.2020 עתירה לבג"ץ בדרישה שמשרד האוצר ורשות ההגירה במשרד הפנים יפצו עשרות אלפי עובדים פלסטינים שעבדו במפעלים וחברות בישראל ואשר עבודתם הופסקה עקב מגפת הקורונה.

העותרים מסבירים כי בעקבות המשבר הגיעו הרשויות הישראליות והפלסטיניות להסדר שאיפשר לכ-50 אלף עובדים להמשיך בעבודתם ולהישאר ללון בתוך ישראל. 70 אלף עובדים נוספים לעומת זאת לא יכולים להמשיך בעבודתם, בהם 8,700 תושבי העיר בית לחם וסביבתה שעליה הוטל בראשית מרץ סגר שבעקבותיו נאסר עליהם לצאת לעבודתם בישראל; עשרות אלפי עובדים שגילם מעל 50 שנמנעת כניסתם לעבודה החל מאמצע מרץ רק בשל גילם; עובדים שנשלחו לביתם עקב ירידה משמעותית של היקף העבודה או סגירת המפעלים בהם הועסקו; ואלפי נשים שהועסקו במפעלי תעשייה ואינן יכולות להשתלב בהסדרי העבודה והלינה.
העותרים מזכירים כי בשעה שהרשויות נקטו בצעדים רבם להקל על עובדים ישראלים שנפגעו ממשבר הקורונה לקבל דמי אבטלה, הרי שבכל הנוגע לעובדים הפלסטינים שממלאים תפקיד חשוב בכלכלה הישראלית אין כל הסדרים של רשת ביטחון סוציאלית והם נותרים מחוסרי כל וללא מקור פרנסה.
לעתירה צורף תצהיר של מנכ"ל ארגון העובדים מען שמייצג עובדים פלסטינים ומטפל בפניות רבות שלהם. התצהיר מתאר מציאות קשה ביותר של עובדים שמשכורתם מהווה עמוד שדרה של משפחתם המורחבת ושל הקהילה שלהם ואשר ניצבים כיום בפני שוקת שבורה.

העתירה מתייחסת לסכום של 515 מיליון ₪ שנצבר בקרן דמי מחלה של מדור התשלומים במשך עשרות שנים בהן נמנעה מהעובדים הפלסטינים הזכות לפיצוי על חופשות מחלה. עתירה שהוגשה על ידי קו לעובד והאגודה לזכויות האזרח בנוגע לחובה שסכום זה ינוצל לטובת העובדים מונחת בפני בג"ץ כבר משנת 2016 ולמרות מספר דיונים בנושא לא נקבע כיצד יש להשתמש בסכום עתק זה באופן שיתאם את המטרה המקורית שלו – פיצוי עובדים פלסטינים על ימי מחלה שלהם. לטענת העותרים אין מועד מתאים מהיום כדי לנצל סכום זה לטובת העובדים שנמצאים כאמור במצב קשה ביותר וללא כל מקור פרנסה.

עוד

פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות