עשרות נהרגים מדי שנה בתאונות עבודה – מי אחראי?

שבעה פועלי בניין נהרגו רק מתחילת החודש. התארגנות חדשה מנסה למנוע את המוות הבא ולטפל ברשלנות בתחום, אולם בנו של פועל שנהרג לפני מספר שנים טוען: "הבעיה לא בחוק - הבעיה היא שזה לא מגיע לכדי מימוש החוק אלא נסגר בעסקאות טיעון". בכמה מקרים הוגשו כתבי אישום? לאף גורם רלוונטי אין תשובה


כתב: עזרי עמרם. פורסם באתר מקו חדשות 2, ב- 25.11.2015

שבעה פועלי בניין נהרגו רק מתחילת החודש. התארגנות חדשה מנסה למנוע את המוות הבא ולטפל ברשלנות בתחום, אולם בנו של פועל שנהרג לפני מספר שנים טוען: "הבעיה לא בחוק – הבעיה היא שזה לא מגיע לכדי מימוש החוק אלא נסגר בעסקאות טיעון". בכמה מקרים הוגשו כתבי אישום? לאף גורם רלוונטי אין תשובה

לכתבה

לא פחות משבעה עובדים באתרי בנייה נהרגו מאז תחילת חודש נובמבר, מרביתם בעקבות נפילה מגובה. בעקבות התופעה, מספר ארגונים החליטו לחבור יחד ולנסות לקדם את הנושא, שלתפיסתם סובל מליקויים רבים ומהתעלמות של הממסד.

"קיימת רשלנות מאוד חמורה בענף הבנייה וכולם יודעים על כך", אומרת המשפטנית הדס תגרי, שהקימה את קואליציית הארגונים למאבק בתאונות הבניין. "רמת הבטיחות לקויה, אין גורמי הרתעה ולא פועלים מספיק כדי לקדם את הנושא. רק בשבוע שעבר נהרגו שניים באתר בנייה במרכז ת"א – ויומיים לאחר מכן כבר ראיתי שהמשיכו לעבוד שם. זו העבודה המסוכנת ביותר בישראל: מדובר על עשרות הרוגים בשנה, אלפי פצועים שאנו יודעים עליהם ויש גם כמה אלפים שכלל לא מדווחים".

בתחילת השבוע התכנסו פעילים בולטים בתחום ונציגים של הארגונים "קו לעובד", "מען", "רופאים לזכויות אדם" וההסתדרות, והחליטו כי לאור ההתעלמות המתמשכת יש לפעול בדחיפות כדי לקדם את הסוגיה הבוערת. "יש פה הזנחה פושעת באתרי הבנייה בישראל", אומר מנכ"ל ארגון העובדים "מען" אסף אדיב, "הפיקוח הוא אפסי, והענישה היא מגוחכת. לצערי יש לזה קשר לכך שהאוכלוסיה הנפגעת היא לרוב חלשה ומורכבת ממהגרים ופלסטינים. לאחרונה יש התעוררות", הוסיף, "אנשים מבינים שחייבים להציף את הנושא ולעשות כאן מהפך. לא ניתן להמשיך ולהתעלם מזה".

תאופיק מסרוואה נהרג ב-2007 במהלך עבודה באתר בנייה בתל אביב. בנו אוסמה נלחם במשך שנים כדי שהקבלן יקבל את עונשו. "אף אחד לא משלם את המחיר", הוא מספר לחדשות 2 Online, "אין שום הרתעה, הקבלן לא הפסיק לעבוד לרגע אחד – אבא שלי מת ואצלו העסקים כרגיל". לדבריו, רק כעבור ארבע שנים נגזר דינו של הקבלן, שבמסגרת עסקת טיעון נשלח לשישה חודשי עבודות שירות ונקנס ב-6,500 שקלים. "החוק אומר שמי שאחראי למותו של אדם מקבל עונש חמור – הבעיה היא שבמקרים כאלו זה לא מגיע לענישה כזו", מסביר אוסמה, "במקרה של אבא שלי זו הייתה פשוט רשלנות פושעת, האיש שהתקין את הפיגומים היה אפילו ללא רישיון".

כמה כתבי אישום הוגשו? אף אחד לא יודע

כל תאונת עבודה שמסתיימת במוות נחקרת במקביל במשרד הכלכלה ובמשטרה, ולאחר מכן עוברת לעיון ובחינה בפרקליטות. על פי דוח שערכה עו"ד הדס פורר גפני מפרקליטות מחוז תל אביב ופורסם בשנה שעברה, פחות משליש מהמקרים הנחקרים מגיעים לכדי כתב אישום ומרביתם מסתיימים בעונש קל בלבד. בשנת 2014 נהרגו 62 איש בתאונות עבודה, 31 מהם בענף הבנייה. בניסיון לבחון האם הוגשו בתיקים כתבי אישום או הייתה המלצה כלשהי להעמדה לדין, כל הגורמים הרלוונטיים מסרו כי אין בידם את הנתונים.

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "אין ביכולתנו להפיק נתונים אלו, שכן המערכת הממוחשבת של הפרקליטות אינה מבחינה בין תיקי גרימת מוות ברשלנות בנסיבות של תאונת עבודה לבין נסיבות אחרות. ייתכן שניתן לערוך איסוף נתונים מכלל מחוזות הפרקליטות, אך לשם כך יש להגיש בקשה לפי חוק חופש המידע."

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "ככל שמובא לידיעת המשטרה על תאונת עבודה במהלכה נפגע אדם, המשטרה מגיעה לזירה, עם זאת מרבית התאונות אינן מובאות כלל לפתחה של המשטרה והטיפול בהן מצוי באחריות משרד הכלכלה. המשטרה פותחת בחקירה פלילית רק במקרים בהם עולה חשד לקיומה של עבירה פלילית, דוגמת גרימת מוות או חבלה ברשלנות, זאת בהסתמך על ממצאי הזירה ועל חוות דעת של חוקרי מנהל הבטיחות של משרד הכלכלה".

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה: "תאונות עבודה קטלניות מטופלות על ידי משטרת ישראל, כאשר חוקרי ומפקחי עבודה ממנהל הבטיחות במשרד הכלכלה משמשים כזרוע מקצועית בחקירה. בסיום דוח חקירה או בירור של תאונת מוות שנערך ע"י משרדנו, החומר מועבר למשטרה להמשך טיפולם והעברת החומר לבחינת הפרקליטות להגשת כתב אישום בגין רשלנות. אין לנו מידע בדבר המשך הטיפול של המשטרה והפרקליטות בתאונות אלו. בנוגע לנקיטת צעדים במקומות העבודה בהם התרחשו האירועים, במידה ועדיין קיימים סיכונים לעובדים, מוצאים על ידנו צווי בטיחות להפסקת הפעילות במקום ועד לסילוק הסיכונים".

צילום: חדשות 2

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות