ענף הבניין בישראל עבר להתבססות מוחלטת על עובדי קבלן וכתוצאה הפקיר את הוראות הבטיחות ומסכן את חיי הפועלים

38 עובדי בניין נהרגו בשנת 2011 בתאונות עבודה. זוהי עלייה דרמטית לעומת ממוצע רב שנתי של 25.4 הרוגים בשנה. , שאותם פרסם לאחרונה מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד התמ"ת, מצביעים על מגמה מסוכנת.

נייר עמדה של ארגון העובדים מען לשולחן ועדת הכנסת לנושא העובדים הזרים, לקראת דיון בנושא תאונות עבודה בענף הבניין

38 עובדי בניין נהרגו בשנת 2011 בתאונות עבודה. זוהי עלייה דרמטית לעומת ממוצע רב שנתי של 25.4 הרוגים בשנה. , שאותם פרסם לאחרונה מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד התמ"ת, מצביעים על מגמה מסוכנת.

safety_jumhour
עשרות עובדי בניין עומדים דום לזכר קורבות תאונות העבודה באסיפה ארצית שיזם מען ביולי 2011 במטרה להעלות את נושא התאונות על סדר היום

יותר מדי פועלי בניין נפגעים ונהרגים מדי שנה בתאונות עבודה שניתן היה למנוע אותן. למרות שיפור שחל בתקנות, כולל כניסה לתוקף של תקנות מחמירות לעבודה בגובה, ממשיכים קבלני הבניין לזלזל בהוראות הבטיחות, כשהם נהנים ממצב בו אין ענישה מרתיעה של אחראים ומחוסר מודעות של העובדים עצמם לזכותם לעבודה בטוחה.

חברות הבנייה הגדולות הפסיקו מזה שנים להעסיק עובדים באופן ישיר והעבירו את כל הביצוע לקבלני משנה וחברות כוח אדם. מה שמנחה היום את החברות הוא העיקרון של חסכון בהוצאות ובתשלום לתנאים סוציאליים. אחד התחומים הראשונים שנפגעים הוא ההקפדה על הוראות הבטיחות. באתרי בנייה בישראל, כולל אלו הנמצאים בליבן של הערים הגדולות, מטפסים עובדים ללא קסדות וביגוד מתאים על פיגומים מאולתרים תוך סיכון חיים מתמיד.

גם כאשר מתרחשת תאונה קטלנית, אין האחראים לה מועמדים לדין ("טיוח מגובה רב: מסע בעקבות הקלות הבלתי נסבלת של מוות מיותר", כלכליסט 28.9.10). גם בפרויקטים ציבוריים כמו סלילת כבישים, בניית גשרים, בניית בתי חולים ובתי ספר אין היום דרישה מהחברות הזוכות במרכז לקבוע סטנדרטים של בטיחות ולהבטיח תשלום של זכויות סוציאליות לעובדים.

ארגון העובדים מען מתריע מפני חוסר מעש והשלמה עם הידרדרות המצב בענף הבנייה. מדובר בענף שהוא המסוכן ביותר. מספר הנפגעים הממוצע בו הוא כמחצית מכלל תאונות העבודה, וזאת למרות שעובדי בניין מהווים פחות מ-10% מכלל העובדים במשק.

בשנה האחרונה החל ארגון העובדים מען במסע הסברה לשיפור מודעות עובדים לנושאי הבטיחות. הפרויקט של מען מתבצע בשיתוף עם קרן מנוף של המוסד לביטוח לאומי, ובמסגרתה מקיים מען סדנאות לעובדי בניין ערבים. ביולי 2011 ערך ארגון העובדים מען כינוס ארצי בנושא (לכתבה מתוך אתר מען), במהלכו נחשפה תמונת המצב הקשה בענף.

wiqaya_arabic_copy

הסתדרות עובדי הבניין – האיגוד המקצועי של עובדי הבניין – היתה אמורה להיות זו שמתריעה על המצב. אלא שההסתדרות איבדה מזה שנים את חבריה עם כניסת העובדים הזרים והקבלנים לענף. במקום לתבוע הפסקת ייבוא הזרים והעמקת האכיפה של הסכמים והוראות, תומכת הסתדרות עובדי הבניין בהגדלת מכסות העובדים הזרים לבניין ("למי דואג יו"ר ההסתדרות?"}, דה-מרקר 7.12.11) בטענת שווא לפיה אין מספיק עובדים מקומיים. עובדי הקבלן אינם מאוגדים במסגרתה והיא הפכה לאיגוד חסר שיניים העושה את דבריו של הקבלנים.

ארגון העובדים מען מאמין כי רק התאגדות עובדים והפיכתם לגורם מודע ופעיל באתרים תביא לשינוי הנדרש בענף הבניין ותיקון הכשלים המבניים שמביאים לריבוי תאונות ונפגעים.

כדי לקדם שינוי זה אנו תובעים לבצע מייד מספר צעדים שהם בסמכותה של הממשלה:

-להפסיק ייבוא עובדים זרים לבניין לאלתר!

-לחייב חברות בנייה שמבצעות פרויקטים ציבוריים להתחייב לסטנדרט בטיחות גבוה ולהעסקה ישירה של עובדים ללא תיווך של קבלני משנה וחברות כוח אדם.

-לתגבר את אגף הפיקוח על ענף הבנייה כדי להגיע לממוצע פקחים מקובל במדינות OECD.

-להורות לפרקליטות ולמשטרה להחמיר בענישת מנהלי בטיחות באתרים שבאחריותם נפגעו עובדים בשל הזנחה.

-להרחיב פעולות הסברה בכל אתרי הבניין לגבי נושא הבטיחות באמצעות המוסד לבטיחות וגהות, ארגונים חברתיים ואיגודים מקצועיים.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות