ענף הבניין בישראל עבר להתבססות מוחלטת על עובדי קבלן וכתוצאה הפקיר את הוראות הבטיחות ומסכן את חיי הפועלים

38 עובדי בניין נהרגו בשנת 2011 בתאונות עבודה. זוהי עלייה דרמטית לעומת ממוצע רב שנתי של 25.4 הרוגים בשנה. , שאותם פרסם לאחרונה מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד התמ"ת, מצביעים על מגמה מסוכנת.

נייר עמדה של ארגון העובדים מען לשולחן ועדת הכנסת לנושא העובדים הזרים, לקראת דיון בנושא תאונות עבודה בענף הבניין

38 עובדי בניין נהרגו בשנת 2011 בתאונות עבודה. זוהי עלייה דרמטית לעומת ממוצע רב שנתי של 25.4 הרוגים בשנה. , שאותם פרסם לאחרונה מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד התמ"ת, מצביעים על מגמה מסוכנת.

safety_jumhour
עשרות עובדי בניין עומדים דום לזכר קורבות תאונות העבודה באסיפה ארצית שיזם מען ביולי 2011 במטרה להעלות את נושא התאונות על סדר היום

יותר מדי פועלי בניין נפגעים ונהרגים מדי שנה בתאונות עבודה שניתן היה למנוע אותן. למרות שיפור שחל בתקנות, כולל כניסה לתוקף של תקנות מחמירות לעבודה בגובה, ממשיכים קבלני הבניין לזלזל בהוראות הבטיחות, כשהם נהנים ממצב בו אין ענישה מרתיעה של אחראים ומחוסר מודעות של העובדים עצמם לזכותם לעבודה בטוחה.

חברות הבנייה הגדולות הפסיקו מזה שנים להעסיק עובדים באופן ישיר והעבירו את כל הביצוע לקבלני משנה וחברות כוח אדם. מה שמנחה היום את החברות הוא העיקרון של חסכון בהוצאות ובתשלום לתנאים סוציאליים. אחד התחומים הראשונים שנפגעים הוא ההקפדה על הוראות הבטיחות. באתרי בנייה בישראל, כולל אלו הנמצאים בליבן של הערים הגדולות, מטפסים עובדים ללא קסדות וביגוד מתאים על פיגומים מאולתרים תוך סיכון חיים מתמיד.

גם כאשר מתרחשת תאונה קטלנית, אין האחראים לה מועמדים לדין ("טיוח מגובה רב: מסע בעקבות הקלות הבלתי נסבלת של מוות מיותר", כלכליסט 28.9.10). גם בפרויקטים ציבוריים כמו סלילת כבישים, בניית גשרים, בניית בתי חולים ובתי ספר אין היום דרישה מהחברות הזוכות במרכז לקבוע סטנדרטים של בטיחות ולהבטיח תשלום של זכויות סוציאליות לעובדים.

ארגון העובדים מען מתריע מפני חוסר מעש והשלמה עם הידרדרות המצב בענף הבנייה. מדובר בענף שהוא המסוכן ביותר. מספר הנפגעים הממוצע בו הוא כמחצית מכלל תאונות העבודה, וזאת למרות שעובדי בניין מהווים פחות מ-10% מכלל העובדים במשק.

בשנה האחרונה החל ארגון העובדים מען במסע הסברה לשיפור מודעות עובדים לנושאי הבטיחות. הפרויקט של מען מתבצע בשיתוף עם קרן מנוף של המוסד לביטוח לאומי, ובמסגרתה מקיים מען סדנאות לעובדי בניין ערבים. ביולי 2011 ערך ארגון העובדים מען כינוס ארצי בנושא (לכתבה מתוך אתר מען), במהלכו נחשפה תמונת המצב הקשה בענף.

wiqaya_arabic_copy

הסתדרות עובדי הבניין – האיגוד המקצועי של עובדי הבניין – היתה אמורה להיות זו שמתריעה על המצב. אלא שההסתדרות איבדה מזה שנים את חבריה עם כניסת העובדים הזרים והקבלנים לענף. במקום לתבוע הפסקת ייבוא הזרים והעמקת האכיפה של הסכמים והוראות, תומכת הסתדרות עובדי הבניין בהגדלת מכסות העובדים הזרים לבניין ("למי דואג יו"ר ההסתדרות?"}, דה-מרקר 7.12.11) בטענת שווא לפיה אין מספיק עובדים מקומיים. עובדי הקבלן אינם מאוגדים במסגרתה והיא הפכה לאיגוד חסר שיניים העושה את דבריו של הקבלנים.

ארגון העובדים מען מאמין כי רק התאגדות עובדים והפיכתם לגורם מודע ופעיל באתרים תביא לשינוי הנדרש בענף הבניין ותיקון הכשלים המבניים שמביאים לריבוי תאונות ונפגעים.

כדי לקדם שינוי זה אנו תובעים לבצע מייד מספר צעדים שהם בסמכותה של הממשלה:

-להפסיק ייבוא עובדים זרים לבניין לאלתר!

-לחייב חברות בנייה שמבצעות פרויקטים ציבוריים להתחייב לסטנדרט בטיחות גבוה ולהעסקה ישירה של עובדים ללא תיווך של קבלני משנה וחברות כוח אדם.

-לתגבר את אגף הפיקוח על ענף הבנייה כדי להגיע לממוצע פקחים מקובל במדינות OECD.

-להורות לפרקליטות ולמשטרה להחמיר בענישת מנהלי בטיחות באתרים שבאחריותם נפגעו עובדים בשל הזנחה.

-להרחיב פעולות הסברה בכל אתרי הבניין לגבי נושא הבטיחות באמצעות המוסד לבטיחות וגהות, ארגונים חברתיים ואיגודים מקצועיים.

עוד

כלכלה ירוקה

אחוות-נשים בראשות המלכה הדבורה ופועלותיה

הכל התחיל בשיחת טלפון. חבר משותף הציע שנדבר… ששני הפרויקטים הקהילתיים שלנו יכולים להועיל אחד לשני. וכך התחילה ידידות שממש שינתה את חיי. אביב וסרמן, מייסד "סורגות קהילה", המליץ לי בחום לדבר עם הנא תאופיק מאום אל פחם.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות