עובדי "יהודה רשתות" החלו היום בשביתה בת 4 ימים

משמרת השביתה של עובדי יהודה רשתות וסיגמא באשדוד, 1.11.2016
משמרת השביתה של עובדי יהודה רשתות וסיגמא באשדוד, 1.11.2016

עשרות עובדים הגיעו הבקר למשמרת השביתה ליד שערי המפעל באזור התעשיה באשדוד, והניפו שלטים שדרשו פתיחה במשא ומתן על הסכם קיבוצי עם ארגון העובדים מען, וזכויות עובדים. כ- 140 עובדים שובתים מהבקר ביהודה רשתות ובסיגמא.

אתמול, ערב השביתה, ההנהלה חילקה – מעל הראש של ארגון העובדים – מכתב לכל העובדים וכן לחבר ועד הפעולה, יצחק סבח, וניסתה להניא את העובדים מלשבות בטענה כי השביתה אינה חוקית, ותוך איום כי העובדים שישבתו יפסידו אלפי שקלים משכרם. במקביל שלחה ב"כ החברה, עו"ד אורלי ג'רבי ממשרד הרצוג פוקס נאמן ליועמ"ש של ארגון העובדםי מען, עו"ד איה ברטנשטין, מכתב שבו חזרה על הטענה המופרכת בדבר אי חוקיות השביתה, והוסיפה שלל טענות חסרות בסיס כנגד העובדים וחברי הוועד שלדבריה נוקטים בפעולות שלא כדין.

על כך הגיב הבקר דודי צמיר, חבר ועד הפעולה של עובדי יהודה רשתות:

דודי צמיר, מוועד הפעולה של עובדי יהודה רשתות, במשמרת השביתה של העובדים, 1.11.2016
דודי צמיר, מוועד הפעולה של עובדי יהודה רשתות, במשמרת השביתה של העובדים, 1.11.2016

"המכתב של ההנהלה רצוף שקרים. איש מוועד הפעולה לא דיבר עם קבלנים או איים עליהם, אין לנו כל קשר אתם, ואיש לא איים על הפועלים להצטרף לשביתה. להפך הפועלים לחצו על וועד הפעולה לשבות, בעוד שהחברה היא זו שהחתימה באיומים כמה פועלים לסגת בהם מהחברות במען באופן בלתי חוקי. יש לנו הקלטות של שיחות כאלו, ופנינו למנהלים שאיימו והבהרנו להם שזה בלתי חוקי. התנהגות החברה לעובדים היא שהובילה לשביתה. אנחנו עובדים יותר ומרוויחים פחות, והפועלים לא מוכנים להשלים עם זה יותר. בעבר הרכיבו הפרמיות 60-70% מהשכר שלנו, ובשנים האחרונות הן ירדו ומרכיבות בסך הכל 20-25% מהשכר. בעוד שבעבר עבדנו 250 שעות בחודש כדי להגיע לשכר של 6,000 – 7,000 שקל, היום אנחנו נאלצים לעבוד 270 שעות ובקושי מגיעים לשכר הזה. לעובד שלא הגיע לעבודה או סירב לעבוד שעות מורידים 25% מהפרמיות על יום העדרות, והחברה מתכוונת לא לשלם לנו פרמיות החודש בגלל השביתה. כל זה לא יעזור לה. כולנו יד אחת במאבק, עד להשגת הסכם קיבוצי."

img-20161101-wa0011החברה גם טוענת שמען אינו ארגון העובדים היציג. על כך חשוב להבהיר: במהלך המאבק שינתה הנהלת חברת יהודה רשתות פלדה בע"מ, את גרסתה לסיבת סרובה להכנס למו"מ על הסכם קיבוצי, יותר מפעם אחת. קודם סרבה לענות למען, אח"כ טענה כי מען אינו מייצג שליש מהעובדים במפעל כנדרש בחוק, ורק לאחר שנוכחה כי 120 מתוך 140 העובדים חתמו על טופסי הצטרפות למען, היא הודיעה כי יחידת המיקוח הבסיסית היא בעצם "קבוצת יהודה", הכוללת שלוש חברות נפרדות. הודעה על סכסוך עבודה נשלחה לחברה 15 יום לפני שביתת האזהרה שנערכה ב- 9.10.

רקע:

המאבק ביהודה רשתות וסיגמא החל על רקע הרעה מתמשכת בתנאי העבודה ופגיעה בשכרם של העובדים ובהטבות שקיבלו במשך שנים. העבודה ביהודה רשתות היא עבודה פיזית קשה  המתבצעת סביב השעון בשלוש משמרות. העובדים נדרשים לעבודה בסככות פתוחות, בתנאי חום קשים בקייץ ובקור בחורף. שכר העובדים מורכב משכר יסוד בתוספת פרמיה שמשולמת לחלק מהעובדים, באופן שרירותי וללא שקיפות, והוא נע בסביבות שכר המינימום. בשנה האחרונה פגעה ההנהלה בתשלומי הפרמיה באופן חד צדדי, ובטלה תוספת שכר שנתית ומתנות שנהגה לתת בחגים.

יש לציין כי יהודה רשתות היא אחת החברות המובילות בישראל לייצור רשתות ברזל לבנין ומוצרי ברזל.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות