עובדי החפירות ברשות העתיקות פורצים דרך במאבק להעסקה ישירה.

בעקבות פסיקתו התקדימית של בית הדין הארצי לעבודה מיום 17.3.13 ולאחר מאבק משפטי וארגוני של ארבע שנים, נקלטו אתמול עובדי החפירות המאורגנים בארגון העובדים מען לעבודה ישירה ברשות העתיקות, לאחר שהתעקשו להילחם על העסקה ישירה והוגנת.

DSC_8253בעקבות פסיקתו התקדימית של בית הדין הארצי לעבודה מיום 17.3.13 ולאחר מאבק משפטי וארגוני של ארבע שנים, נקלטו אתמול עובדי החפירות המאורגנים בארגון העובדים מען לעבודה ישירה ברשות העתיקות, לאחר שהתעקשו להילחם על העסקה ישירה והוגנת.

זוהי פריצת דרך במאבק למען העסקה ישירה בישראל, המסיימת תקופה ארוכה של התעמרות בעותרים, אשר הן רשות העתיקות והן חברת כוח האדם בריק סרבו להעסיקם במשך כל אותן שנים, וזאת בניגוד להוראת בית הדין לעבודה.

קליטת העובדים פותחת דף חדש לגבי העסקה של עובדי חפירות ארכיאולוגיות ברשות העתיקות, אשר רובם עדיין מועסקים דרך חברות כוח אדם, והיא מהווה דוגמא להעסקה הוגנת וראויה ברשות ממשלתית במדינה דמוקרטית.

עובדי החפירות פוטרו לפני כארבע שנים על ידי חברת כוח האדם בריק יזום ופיתוח בע"מ וזאת בניסיון למנוע מהם את הזכות להעסקה ישירה ברשות העתיקות, זכות המוקנית להם מכוח סעיף 12א' לחוק חברות כוח האדם מאחר והועסקו באותה העבודה במשך למעלה מ- 9 חודשים ובכך הפכו בפועל למועסקים ישירות על ידי הרשות.

21 מעובדי החפירות המפוטרים התאגדו בארגון העובדים מען ופתחו במאבק ליישום החוק ולמען העסקתם הישירה ובכך היו בין הראשונים אשר העלו את הסוגיה של העסקה דרך חברות כוח אדם לסדר היום הציבורי.

כבר בחודש מרץ 2010 פסק בית הדין לעבודה בירושלים בראשות השופט גולדברג לטובת העובדים, אולם רשות העתיקות סירבה לקיים את פסק הדין ולקלוט את העובדים אל בין שורותיה, ופנתה לבית הדין הארצי לעבודה במטרה לערער על החלטת בית הדין האזורי.

במהלך הדיון בערעור ובעקבות לחץ ציבורי הסכימה הרשות לקלוט להעסקה ישירה קבוצה ראשונה של 8 עובדים מהתובעים, והיום, לאחר פסיקת בית הדין הארצי לעבודה אשר קיבל את כל טענות התובעים, נקלטו יתר העובדים להעסקה ישירה ברשות העתיקות.

כיום למעלה מעשרה אחוזים מכוח העבודה בישראל מועסקים באמצעות חברות כוח אדם. כך נמנעים מהעובדים זכויות סוציאליות בסיסיות ונכפית עליהם העסקה זמנית ופוגענית.

הפסיקה שהושגה נותנת לחוק פרשנות מחמירה ובכך מחזקת את המאבק בהעסקה הפוגענית. אולם בכדי לעצור את התופעה הזו, על העובדים להתארגן במקומות העבודה ולדרוש כי הללו לא יעסיקו עובדים באמצעות חברות כוח אדם.

 

עוד

כלכלה ירוקה

אחוות-נשים בראשות המלכה הדבורה ופועלותיה

הכל התחיל בשיחת טלפון. חבר משותף הציע שנדבר… ששני הפרויקטים הקהילתיים שלנו יכולים להועיל אחד לשני. וכך התחילה ידידות שממש שינתה את חיי. אביב וסרמן, מייסד "סורגות קהילה", המליץ לי בחום לדבר עם הנא תאופיק מאום אל פחם.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות