עובדי החפירות ברשות העתיקות פורצים דרך במאבק להעסקה ישירה.

בעקבות פסיקתו התקדימית של בית הדין הארצי לעבודה מיום 17.3.13 ולאחר מאבק משפטי וארגוני של ארבע שנים, נקלטו אתמול עובדי החפירות המאורגנים בארגון העובדים מען לעבודה ישירה ברשות העתיקות, לאחר שהתעקשו להילחם על העסקה ישירה והוגנת.

DSC_8253בעקבות פסיקתו התקדימית של בית הדין הארצי לעבודה מיום 17.3.13 ולאחר מאבק משפטי וארגוני של ארבע שנים, נקלטו אתמול עובדי החפירות המאורגנים בארגון העובדים מען לעבודה ישירה ברשות העתיקות, לאחר שהתעקשו להילחם על העסקה ישירה והוגנת.

זוהי פריצת דרך במאבק למען העסקה ישירה בישראל, המסיימת תקופה ארוכה של התעמרות בעותרים, אשר הן רשות העתיקות והן חברת כוח האדם בריק סרבו להעסיקם במשך כל אותן שנים, וזאת בניגוד להוראת בית הדין לעבודה.

קליטת העובדים פותחת דף חדש לגבי העסקה של עובדי חפירות ארכיאולוגיות ברשות העתיקות, אשר רובם עדיין מועסקים דרך חברות כוח אדם, והיא מהווה דוגמא להעסקה הוגנת וראויה ברשות ממשלתית במדינה דמוקרטית.

עובדי החפירות פוטרו לפני כארבע שנים על ידי חברת כוח האדם בריק יזום ופיתוח בע"מ וזאת בניסיון למנוע מהם את הזכות להעסקה ישירה ברשות העתיקות, זכות המוקנית להם מכוח סעיף 12א' לחוק חברות כוח האדם מאחר והועסקו באותה העבודה במשך למעלה מ- 9 חודשים ובכך הפכו בפועל למועסקים ישירות על ידי הרשות.

21 מעובדי החפירות המפוטרים התאגדו בארגון העובדים מען ופתחו במאבק ליישום החוק ולמען העסקתם הישירה ובכך היו בין הראשונים אשר העלו את הסוגיה של העסקה דרך חברות כוח אדם לסדר היום הציבורי.

כבר בחודש מרץ 2010 פסק בית הדין לעבודה בירושלים בראשות השופט גולדברג לטובת העובדים, אולם רשות העתיקות סירבה לקיים את פסק הדין ולקלוט את העובדים אל בין שורותיה, ופנתה לבית הדין הארצי לעבודה במטרה לערער על החלטת בית הדין האזורי.

במהלך הדיון בערעור ובעקבות לחץ ציבורי הסכימה הרשות לקלוט להעסקה ישירה קבוצה ראשונה של 8 עובדים מהתובעים, והיום, לאחר פסיקת בית הדין הארצי לעבודה אשר קיבל את כל טענות התובעים, נקלטו יתר העובדים להעסקה ישירה ברשות העתיקות.

כיום למעלה מעשרה אחוזים מכוח העבודה בישראל מועסקים באמצעות חברות כוח אדם. כך נמנעים מהעובדים זכויות סוציאליות בסיסיות ונכפית עליהם העסקה זמנית ופוגענית.

הפסיקה שהושגה נותנת לחוק פרשנות מחמירה ובכך מחזקת את המאבק בהעסקה הפוגענית. אולם בכדי לעצור את התופעה הזו, על העובדים להתארגן במקומות העבודה ולדרוש כי הללו לא יעסיקו עובדים באמצעות חברות כוח אדם.

 

MORE...

תעשייה וענפים אחרים

עובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו במען בדרישה להעסקה ישירה וחתימה על הסכם קיבוצי

כמחצית מעובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו בשבוע שעבר במען – איגוד עובדים. רובם תושבי/ות הרשות הפלסטינית, המועסקים בבית החולים למעלה

READ MORE »

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות