עובדים פלסטינים: למרות העוני והניצול הצלחנו להשיג את זכויותינו בגיבוי מען

בדיון שערך ארגון העובדים מען בירושלים ב- 1.6 נשמעו עדויות מרשימות של עובדים ומובטלים פלסטינים מירושלים ואזורי תעשיה בהתנחלויות, המצביעות על המציאות הקשה מנשוא, אך גם על האפשרות להאבק לשינוי ולהשיג את הזכויות

בדיון שערך ארגון העובדים מען בירושלים ב- 1.6 נשמעו עדויות מרשימות של עובדים ומובטלים פלסטינים מירושלים ואזורי תעשיה בהתנחלויות, המצביעות על המציאות הקשה מנשוא, אך גם על האפשרות להאבק לשינוי ולהשיג את הזכויות  

כמאה עשרים21 איש ואשה הגיעו לפנל "עובדים ומובטלים פלסטינים במאבק השרדות במזרח ירושלים ובאזורי התנחלויות" שערך ארגון העובדים מען במלון נוטרדם על קו התפר בירושלים ביום ב' 1.6. בלטו בקהל עשרות עובדים פלסטינים מירושלים המזרחית, עובדים משטחי הרשות הפלסטינית המועסקים באזור התעשייה מישור אדומים, כולל עובדי מוסך צרפתי; קבוצת עובדי רשות העתיקות ממזרח ירושלים; עובד8ים מאזור התעשיה ניצני שלום, טול כרם; עובדות חקלאות ערביות; ופעילי וידידי ארגון העובדים מען, שארגן את הארוע. היתה זו הפגנת נוכחות מרשימה, שהעידה יותר מכל כי עובדים פלסטינים בירושלים ובאזורי התנחלויות אינם מוכנים להשלים עם ניצולם וכי הם נחושים להאבק על זכויותיהם ועל כבודם האנושי.

20
מימין, חאתם אבו זיאדה – צרפתי, עו"ד מורן סבוראי, יהודית אופנהיימר – עיר עמים, מוסי רז – פורום ארגוני השלום

הכינוס נערך ימים ספורים לאחר שישראל ציינה 48 שנים ל"איחוד ירושלים". אלא שכפי שציין מנחה הערב ומנהל סניף מען בירושלים המזרחית, ארז וגנר, האיחוד הזה הביא רק סבל ועוני ומצוקה ליותר מ-300 אלף תושבים פלסטינים במזרח העיר שחיים תחת משטר כיבוש. שעורי העוני הגבוהים, ומאידך המספר הנמוך של משפחות פלסטיניות הזוכות לסיוע בהבטחת הכנסה מצביעים על כך שיש מדיניות מכוונת לדחיקת התושבים הפלסטינים מירושלים על ידי שימת מכשולים בדרכם והעמקת העוני. וגנר ציין כי תושבי הרשות הפלסטינית המועסקים בהתנחלויות נתונים לניצול ומשטר דיכוי קשה, שארגון העובדים מען מתמודד אתו.

בכנס בלטו פעילי שטח ומנהיגי עובדים. אחת הדוברות החזקות היתה ראניה סאלח אבו דיאב, תושבת מזרח ירושלים, ששימשה עד לא מכבר מעין כוח משימה של אישה אחת שסייעה בהתנדבות לפונים ללשכת התעסוקה ולביטוח הלאומי לצלוח את התורים הארוכים, המכונות המקולקלות, העמידה בגשם ובשמש והדוחק בדלתות. אבו דיאב, שהצטרפה לאחרונה לצוות מען במזרח ירושלים, תארה את ההישגים שמען השיג עבור מבקשי הקצבאות.

16
ראניה סאלח, מען

יו"ר ועד עובדי מוסך צרפתי חאתם אבו זיאדה התקבל בתשואות הקהל, שבו נכחו כמה עשרות מחבריו, שהגיעו אחרי יום עבודה ארוך במישור אדומים. אבו זיאדה, שהוביל את ההתארגנות במוסך י.צרפתי במחיר האישי הכבד של פיטוריו, אמר, "המצב שלי ושל משפחתי אינו שונה מהמצב של כל משפחה פלסטינית אחרת". הוא סיפר על תנאי העבודה הקשים והשכר הבלתי חוקי, כיצד פנה בשם חבריו לעורכי דין ולהסתדרות, אך אף אחד לא עזר להם, עד שלבסוף הכיר את מען באמצעות חבר. הוא סיפר על תהליך ההתארגנות, כיצד לאחר שכמעט הגיעו להסכם קיבוצי, החליט צרפתי לסלק אותו ואת מען מהמקום, ועל נחישותו להמשיך במאבק למען זכויות העובדים הפלסטינים במוסך צרפתי ובכל מישור אדומים. את דבריו סיים בקריאה לכל העובדים במישור אדומים ובכלל להצטרף למען.

עבד אל-כרים שריף, כיום עובד מן המניין של רשות העתיקות בישראל, תיאר את דרך החתחתים שעבר עם העובדים בחפירות של רשות העתיקות, וכיצד עברו מהעסקה פוגענית באמצעות חברות כוח אדם שהעסיקו אותם ימים אחדים בחודש, עבור בפיטורים שרירותיים, דרך הגשת תביעה קולקטיבית של העובדים באמצעות מען בתביעה להעסקה ישירה ברשות העתיקות, ועד לנצחון המשפטי התקדימי, שבאמצעותו התקבלו כ- 30 עובדים לעבודה קבועה.

29
עבד אל-כרים שריף, רשות העתיקות

אחמד שאייב ממפעל ימית סינון באזור התעשיה נצני שלום, סיפר על תנאי עבודתם של העובדים באזור הסמוך לטולכרם, שהמעסיקים הישראלים בו מתעקשים לשלם להם על פי החוק הירדני משנת 1965. בגלל מציאות זו היה שאייב שותף לתביעה שהוגשה נגד המפעל בו עבד, וכיום הוא מחכה לדיון שיתקיים בקרוב בבית הדין הארצי לעבודה, שידון במעמדו החוקי של האזור.

בכנס השתתפו נציגי ארגונים ופעילים בתחום זכויות אדם וזכויות עובדים. יהודית אופנהיינמר, יו"ר עמותת עיר עמים, שמנהלת עם מען פרויקט משותף בשכונות הירושלמיות שמעבר לגדר, הסבירה בדבריה את חשיבות הצד הכלכלי חברתי במאבק למנוע גירוש ודחיקה של תושבים פלסטינים מירושלים: "לא רק ההתנחלויות, הגדרות והמחסומים הם הדרך לרוקן את ירושלים מתושביה הפלסטינים, אלא גם הניצול ותנאי העבודה הקשים", אמרה. עו"ד מורן סבוראי ממשרד עורכי הדין של בני כהן, המייצגת ביחד עם אמיר בשה את עובדי מוסך צרפתי ואת מען, הדגישה את החשיבות של החלטת בית הדין הארצי לעבודה להכיר במעמדו של מען, והעלתה על נס את עמידתו האמיצה של חאתם אבו זיאדה שיוצרת את הסיכוי להחזירו לעבודה ולייצר מציאות של התאגדות עובדים והסכם קיבוצי בפעם הראשונה, גם במקום כמו מישור אדומים.

אסף אדיב, מנכ"ל מען
אסף אדיב, מנכ"ל מען

מוסי רז, יו"ר פורום ארגוני השלום, דיבר על המציאות המוזרה של העדר פיקוח וניהול חוקי ומשפטי באזורי ההתנחלויות שמאפשר את ניצול כח העבודה הזול של הפלסטינים. ניר חסון, עיתונאי "הארץ", הסביר את הסיבות החברתיות והכלכליות שהביאו לפרוץ האינתיפאדה בירושלים לפני כשנה. חסון הסביר כי בניגוד למה שחושבים, לא רק ירושלים המזרחית זקוקה לסיוע של הצד המערבי אלא שגם ההפך הוא הנכון. הוא סיפר על כך שלמרות התמונה הקשה של ניתוק ודיכוי וגזענות אין חולשה וייאוש במזרח ירושלים, וניכרת שם פריחה תרבותית, וישנן אינסוף התארגנויות ויוזמות כלכליות.

אחרון הדוברים היה מנכ"ל מען אסף אדיב, שאמר: "אנחנו בארגון העובדים מען מאמינים שאסור לנו להיות מעין חברת ביטוח שדואגת רק לחבריה. יש לנו משימה נוספת, והיא לחנך את ציבור העובדים בישראל להיות סולידרי ולהתנגד לגזענות ולאפליה מכל סוג. אנו בונים איגוד של עובדים שאינם אדישים לסבלו של הזולת, שנלחם לשבור קירות של39 דעות קדומות. למען יש תפקיד מוביל באזורי ההתנחלויות, שעד כה שום ארגון עובדים ישראלי לא פעל בהם. אנחנו פועלים בשיתוף עם תנועות וארגונים שמקדמים אג'נדה של זכויות אדם וזכויות עובדים ותושבים, ומקדמים שיתוף פעולה רחב של כל מי ששותף לחזון של שלום אמת עם העם הפלסטיני. שלום כזה יהיה מבוסס גם על שינוי מלמטה, ולא יסתפק בסידורים קוסמטיים למראית עין כמו אלו שהושגו לפני יותר מ-20 שנה באוסלו".

את האסיפה חתם עובד מאחד המוסכים במישור אדומים, שניכר היה בו שהוא מכיר היטב את המצב באזור אחרי 15 שנות עבודה במפעלים השונים באזור. הוא קרא לעובדים להתאגד במען ולעמוד יד אחת על זכויותיהם.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

ללא עבודה, ללא משכורת, ללא פיצויים

למעלה מ-100,000 עובדים פלסטינים אינם משתכרים למחייתם למעלה מחודש ימים, בגלל המלחמה והסגר, זולת אלפים בודדים של עובדים במקומות עבודה חיוניים והתנחלויות. נוכח מצוקתם הגוברת, פנינו יחד עם קו לעובד והקליניקה לזכויות עובדים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א לרשות האוכלוסין ולמת"ש, וביקשנו לאפשר להם למשוך סכום חד פעמי מקרן הפנסיה שלהם.

המשך
פרסומים

מען – ארגון עובדים פנה לשר הרווחה, ח"כ יעקב מרגי, וקרא לו לשים קץ לפעולות המשמעתיות נגד עו"ד ענבל חרמוני, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים.

לכבוד שר הרווחה חה"כ יעקב מרגי לכב' מ"מ מנכ"ל משרד הרווחה מר ינון אהרוני במייל –  mankal@molsa.gov.il   א.נ.,                                                                                       

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו במען בדרישה להעסקה ישירה וחתימה על הסכם קיבוצי

כמחצית מעובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו בשבוע שעבר במען – איגוד עובדים. רובם תושבי/ות הרשות הפלסטינית, המועסקים בבית החולים למעלה

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות