מצרכניות ליצרניות: נשים מהפרויקט ההידרופוני מדברות

בפרוייקט משותף, הכשירו ארגון העובדים מען וסינדיאנת הגליל בראשית השנה קבוצת נשים נשים מבאקה אל-גרביה לגדל צמחים בשיטה ההידרופונית. גידול ירקות ביתי ואקולוגי גם תורם לפרנסת הבית, גם תורם לסביבה נקיה ובריאה וגם יכול להוות הכנסה נוספת למשק הבית. הוא מתאים לעקרות בית וגם לנשים שיוצאות לעבוד. מתוך עשר נשים שנרשמו לקורס שהדריכה סיהראב מסארווה, מומחית להידרופוניקה ופעילה סביבתית,  סיימו אותו בהצלחה שש נשים שהתמידו ולמדו את הנושא. באוקטובר הן קבלו את המערכות ההידרופוניות המורכבות מארבע צינורות, משאבה, ומד חומציות, ובנובמבר הן כבר התחילו לאכול את פרי עמלן, חסה, נענע, פטרוזיליה, בזיליקום, רוקט, פלפלים, כוסברה וסלרי. הן משתפות אותנו בתהליך שעברו מצרכניות למייצרות מזון, וכיצד החלו להתמודד עם הנושא של זיהום כדור הארץ והמעבר לכלכלה ירוקה. הן מעוררות התעניינות רבה בסביבתן, ונשים רבות ביקרו אותן והביעו רצון לעבור הכשרה ולהצטרף לתוכנית. ככל שהפרויקט יתקדם, תפתח אפשרות להקים קואופרטיב של מגדלות בשיטה ההידרופונית, שיוכל למכור מזון אורגני, טעים ובריא למסעדות, חנויות, ומוסדות שמכינים ארוחות.

משמאל: מרווה גנאים, מופידה אבו מוך, והודא ביאדסה

מופידה אבו מוך: אני ממש נהנית לגדל עלים ירוקים וצמחי תבלין בלי שום ריסוס וחומרים כימיים. מה עושים נגד חרקים טפיליים? מספיק לרסס מים עם קצת חומץ וסבון, וזה הרבה יותר בריא מכל סוגי הריסוס. בכלל, צמחים עוזרים לסביבה ולבריאות שלנו, ובנוסף הפרויקט חוסך במים, לא דורש הרבה מקום, ואינו דורש להקדיש הרבה זמן או מאמץ פיזי. רוב הצמחים ששתלתי הצליחו לי חוץ מהבזיליקום, אבל בסוף אדע גם לגדל אותו. צריך לעבור את החורף בשלום, להגן על הצמחים מגשם חזק עם כיסוי פלסטיק או רשת. המון נשים שואלות אותי איך ואצל מי אפשר ללמוד את זה, כמה עולה להתקין מערכת, וכמה זמן לוקח לצמחים לגדול. אני מגדלת עכשיו 60 צמחים, ואחרי שארכוש קצת יותר נסיון, אכפיל את המערכת ואת כמות הגידולים. אני מוכנה לבוא ולעשות הדרכות בבתי הספר בסביבה איך לגדל במערכות הידרופוניות על קירות או גגות, ולעזור להם להרים פרויקט דומה. אני מקווה שהפרויקט יתפתח, ומחפשת קונים פוטנציאלים לתוצרת של הקבוצה שלנו ומשווק משותף. אולי כל אחת מאתנו תתמחה בגידול ירקות מסויימים, ואז נוכל לגדל כמויות רציניות של גידולים מגוונים.

מרווה גנאים: כשהתחלנו ללמוד הידרופוניקה עדיין לא ממש התלהבתי מהפרויקט, כי לא היה לי מושג על מה מדובר. התחלתי לקרוא מאמרים בנושא כדי להבין יותר ונפתחו לי העיניים. מהרגע שהרכבתי את המערכת התחלתי להתמודד עם נושא הסביבה ומצב כדור הארץ. הפסקתי להשתמש בכלים חד פעמיים, אני עושה שימוש חוזר בשקיות ניילון, ואפילו מביאה את הכוס הפרטית שלי לבית הקפה, ומשלמת פחות. הפסקתי להשתמש בבקבוקי פלסטיק שכידוע מזהמים את הסביבה, ואני מלמדת את הילדים לא לזרוק לכלוך, כי צריך לעזור לסביבה במקום לזהם אותה. הילדים התלהבו ישר מההתחלה, כי שמו לב שהחסה והנענע שאני שמה במקרר מתקלקלות בקלות, והן הרבה יותר טעימות כשהן גדלות במים ללא זיבול וריסוס. את הצנרת ההידרופונית שלי התקנתי על הגג על ברזלים ניידים, ואח"כ הזזתי אותה למקום מוצל יותר, כי החסות סבלו מעודף שמש. בינתיים רק המשפחה אוכלת את מה שאני מגדלת, כי זאת תקופת ניסיון, אבל כבר הצעתי לירקן שלי שיקנה ממני את מה שאני מגדלת ואני אקנה ממנו פירות, וזה דווקא מצא חן בעיניו. אני רוצה לנסות לגדל תות שדה הידרופוני בלי ריסוס והורמונים, כי אני מאמינה שזה יצא הרבה יותר טעים ובריא. יתכן שאצליח גם לגדל פרחים, שיש להם הרבה ביקוש.

אנשראח פארס נדאף: אני עובדת 41 שנה בעבודות יד, תפירה ורקמה, ומעולם לא עבדתי בחקלאות.  רציתי לגוון, ולעשות משהו אחרי העבודה, גם אם בפעם הראשונה זה לא יצליח, זה יצליח בפעם השניה, אין אפס. אני מגדלת סלרי, נענע וחסה, כולם הצליחו, ואני רוצה להוסיף פטרוזיליה, ומקדישה לזה כרגע לא יותר משעה ביום. פתאום התחלתי להנות מלשבת לשתות את הקפה על הגג, לרענן את העיניים, ולעקב אחר ההתפתחות של הצמחים. עכשיו כשאני עומדת בבית ומדברת אתך בטלפון, אני נהנית מהריח של הנענע שמגיע עד לכאן. לקראת הגשמים אצטרך להגן עליהם, ולארגן להם כיסוי. המשפחה שלי בהתחלה לא ידעה איך להתייחס לזה, אבל עכשיו כולם מתלהבים, והרבה אנשים באים לבקר אותי ולראות איך זה עובד. אני מצפה שכאשר אגדיל את המערכת ההידרופונית, אוכל להתחיל למכור את הגידולים ולהנות מהכנסה נוספת.

הודא ביאדסה:  בהתחלה לא הייתי בטוחה שאני רוצה לקנות מערכת הידרופונית ולהכנס לזה. חשבתי שבגלל שאני גרה בקומה שניה זה גבוה מדי ולא מתאים. אבל בעלי עודד אותי, אנשי מען רכשו את אמוני, ובסוף התקנתי את המערכת על הגג של קרובת משפחתי אבתסאם, שגם משתתפת בפרויקט. ברגע שהתחלתי – התאהבתי, ואני לא מוותרת על זה בשום פנים. שתלתי חסה, נענע, כוסברה רוקט, וסלרי, הם נראים יותר יפים ובהירים ממה שאני קונה, אין בהם חומרי ריסוס, ויש להם טעם גן עדן. אני עובדת חצי משרה בבית אבות, וכאשר אני חוזרת הביתה אני בודקת את חומציות המים, האם הם לא התאדו, ואם המשאבה מזרימה את המים בצנרת באופן תקין. זה לא קשה, ואחרי הדרכה, כל אחת יכולה לעשות את זה. אני לא מפסיקה לדבר עם כולם על הנושא, מפרסמת צילומים בפייסבוק, והמון אנשים רוצים לבוא לראות. אחרי שיסתיים הסיבוב הראשון, אני רוצה לנסות לגדל גמבה, מלפפונים וזעתר, וללמוד איזה גידולים צריכים סוגים שונים של דשן. האחיות שלי רואות את ההבדל בין מה שגודל באדמה ובמים, וגם הן מתלהבות ורוצות לגדל בבית. חוץ מזה, היום אני יותר מודעת לחשיבות של הגנה על הסביבה מפני זיהום ולכלוך, ומוכנה אפילו לצאת להפגין בשביל זה.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות