מעסיקים מנסים לתפוס טרמפ על משבר הקורונה ולחייב עובדים לעבוד 24 שעות ברצף, בניגוד לחוק.

עובדים של מפעל ישראלי שמעסיק פלסטינים באזור ירושלים פנו אלינו השבוע לאחר שהמעסיק הודיע להם שיחויבו לעבוד במשמרות בנות 24 שעות. לטענת המעסיק הדבר הותר לו, בהיותו מפעל חיוני.

 מדובר במפעל שעובדיו התאגדו בארגון העובדים מען לפני כשנה כדי להסדיר את שכרם ותנאי עבודתם. אחת הדרישות החשובות שלהם היתה הפסקת הנוהג של משמרת רצופה בת 24 שעות. משמרות ארוכות אלו, בנוסף להיותן בניגוד לחוק, גורמות לתשישות וכתוצאה לתאונות עבודה רבות. עם התחלת הליך ההתאגדות הודיע ארגון העובדים מען לחברה שעליה לשים קץ למשמרות אלה והדבר אכן הופסק.

עתה, בצל הסגר ומשבר הקורונה, ניסה המפעל לחזור לסורו ולכפות על העובדים שוב את המשמרות הפוגעניות האלה. ההודעה שקיבלו העובדים ביום ד' 30.9 תובלה גם באיום על מקום העבודה של עובד שיסרב לציית.

בתגובה להודעה זו פנה מנכ"ל ארגון העובדים מען ביום ה' 1.10, למנהלת מחלקת עובדים זרים ופלסטינים, עו"ד שירי לב רן לביא, וביקש לדעת האם ניתן  לחברה היתר כפי שהיא טוענת. עו"ד לב רן הבהירה שאין לשום מפעל היתר להעסקת עובדים במשמרת רצופה של 24 שעות, והבהירה שאם תוגש תלונה למשרד העבודה הוא מצידו יפעל לאכוף את החוק. הודעה מתאימה הועברה ע"י ארגון העובדים מען להנהלת המפעל וזו בתורה נסוגה מכוונתה להפעיל את העובדים במשמרות של 24 שעות.

בעקבות פניית מען בנושא, פרסם משרד העבודה בשעה מאוחרת יותר ביום ה' 1.10 הבהרה לפיה אין להעסיק עובדים בשעות נוספות בניגוד לחוק ללא היתר, וכי "מעסיק הפועל בניגוד לקבוע בחוק שעות עבודה ומנוחה, עשוי להיות חשוף להליכי אכיפה מנהליים או פליליים."

ארגון העובדים מען מציין לחיוב את התגובה החד משמעית והמהירה של משרד העבודה ושל הממונה על עובדים זרים ופלסטינים ורואה בעצירת הניסיון לכפיית נוהלי עבודה פוגעניים כהישג חשוב לציבור העובדים. מען קורא לעובדים ישראלים ופלסטינים כאחד להיות ערניים ולא לקבל כל הודעה של מעסיק כלשונה, גם אם המילים "משבר הקורונה" משורבבות להודעה. הקורונה לא מכשירה כל שרץ. מען מאגד בשורותיו עובדים במגזרים שונים ויסייע לכל קבוצת עובדים שתפנה אליו בעניין זה או בכל שאלה אחרת הקשורה לתנאי ההעסקה.

MORE...

תעשייה וענפים אחרים

עובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו במען בדרישה להעסקה ישירה וחתימה על הסכם קיבוצי

כמחצית מעובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו בשבוע שעבר במען – איגוד עובדים. רובם תושבי/ות הרשות הפלסטינית, המועסקים בבית החולים למעלה

READ MORE »

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות