מען עתר לביה"ד לעבודה – בדרישה לעצור את הפגיעה בהתארגנות של עובדי תמר טוב הפלסטינים

ביום ג' 26.1 הגיש מען ארגון עובדים בקשת צד בסכסוך קיבוצי בעקבות סירוב תמר טוב להכיר בהתארגנות של 75 עובדים פלסטינים שמועסקים בבית אריזה לתמרים בשכר של 12 ₪ בשעה וללא תלושים. הארגון דורש שהחברה תפתח במו"מ קיבוצי, ותעצור את הפגיעה בעובדים המאוגדים.

מאות עובדים ועובדות תושבי הרשות הפלסטינית, מועסקים בבית האריזה לתמרים "תמר טוב" הממוקם בבקעת הירדן בגדה המערבית. החברה מייצרת אלפי טונות של תמרים לשוק המקומי ולייצוא. כמעט מחצית מייצוא תמר מג'הול שמייצאת ישראל לעולם מגיע מבתי האריזה באזור בקעת הירדן שבגדה המערבית. את הטיפול במטעי תמר, השינוע והאריזה של התמרים המבוקשים ברחבי העולם עושים העובדים הפלסטינים. התוצרת שיוצאת מבית האריזה תמר טוב לעולם מחייבת אישורים של "הדקלאים", שותפות של ייצרני ויצואני תמרים בישראל. פעילות כלכלית נרחבת ורווחית זו של חברת "תמר טוב" נעשתה עד כה בלי שאף אחד העלה את שאלת תנאי השכר של העובדים הפלסטינים.

עתה, אחרי שנים של שתיקה ועבודה ללא זכויות ובתנאי ניצול קיצוניים החליטו העובדים לעשות מעשה. בחודש דצמבר האחרון הם פנו להתאגד במסגרת מען ארגון עובדים כדי לדרוש את זכויותיהם. רוב העובדים והעובדות הם תושבי הכפרים הפלסטינים שפזורים לאורך כביש 90 שהסכימו בלית ברירה ומחוסר מקורות תעסוקה אחרים לעבוד בשכר של 12 ₪ לשעה ללא תלושים וללא תנאים סוציאליים.

מרגע שהעובדים הצטרפו למען באמצע חודש דצמבר 2020, החלה מסכת של לחצים ואיומים עליהם לסגת מההתארגנות ולבטל את חתימתם על טפסי ההצטרפות לארגון: המעסיק ניסה לפטר עובדים, להוציא את חברי הוועד לחופשות כפויות, ועוד – ניסיונות שכשלו לאחר התערבות הארגון.

כעת החברה מאיימת על עובדיה שמי שלא יבטל חברות בארגון לא יחזור לעבוד בעונת התמרים הבאה.

אחרי יותר מחודש וחצי של המתנה ובמקביל ללחצים ואיומים אלו הודיע המעסיק לארגון בסוף ינואר כי הוא מסרב להכיר בהתאגדות העובדים תוך שהוא מעלה טענות מן היקב ומן הגורן בנוגע לטפסי ההצטרפות, ואף מודה בעקיפין בהחתמת עובדים על טפסי ביטול חברות – דבר המהווה הפרה חד משמעית של פסיקת בתי הדין לעבודה.

בבקשה שהגיש מען לביה"ד הארגון דורש שבית הדין יורה לחברה להפסיק את צעדי הענישה שהיא נוקטת נגד העובדים, ויחייב אותה לנהל מו"מ קיבוצי עם העובדים.

MORE...

תעשייה וענפים אחרים

עובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו במען בדרישה להעסקה ישירה וחתימה על הסכם קיבוצי

כמחצית מעובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו בשבוע שעבר במען – איגוד עובדים. רובם תושבי/ות הרשות הפלסטינית, המועסקים בבית החולים למעלה

READ MORE »

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות