מען הכריז על סכסוך עבודה במפעל ר. ס. שיווק ויצור מזון בעטרות, המתנגד לזכותם להתאגד

ארגון העובדים מען הכריז אתמול, ה-3.11, על סכסוך עבודה ושביתה במפעל ר. ס. שיווק וייצור מזון באזור התעשיה עטרות בצפון ירושלים, שמעסיק יותר מ- 50 עובדים פלסטינים המתגוררים בגדה המערבית. ככל שהמעסיק ימשיך בסירובו לפתוח במו"מ קיבוצי, תחל שביתה במפעל לאחר תום 15 ימי הצינון, כלומר ב- 18.11. ההכרזה על סכסוך העבודה הינה תגובה לסחבת בה נקטה הנהלת החברה המסרבת להיכנס למו"מ עם מען, למרות שכבר בתאריך 19.9 קיבלה הודעה רשמית ממען על הצטרפות 44 עובדים לאיגוד ועל כך שמען הפך לארגון היציג של עובדי החברה.

עובדי ר. ס. שיווק ויצור מזון מצביעים בעד שביתה, 31.10

באסיפת עובדים שהתקיימה ביום חמישי ה- 31.10 הצביעו העובדים בעד הכרזה על סכסוך עבודה ושביתה.

רבים מהעובדים הפלסטינים עובדים בחברה למעלה מעשר שנים, וחלקם עובדים בה כבר 20 שנה. למרות זאת הם מדווחים על שכר נמוך מהמינימום, ללא כל תוספת מקצועית או תוספת ותק. העובדים מתארים כיצד החברה מנהלת רישום שעות ידני, ומשנה אותו כדי לדווח בתלוש על מספר שעות עבודה הנמוך משעות העבודה בפועל, כאשר התוצאה היא שכר של 4,000 שקלים עבור חודש עבודה מלא, מה שגם מפחית כמובן את תשלום הפנסיה המגיעה להם. העובדים מתלוננים על קיפוח גם בזכויות נוספות שלהן והצטרפותם לאיגוד עובדים באה במטרה לקבל את המגיע להם על פי חוק, בנוסף לפיצויי על חובות העבר.

החברה טענה בתשובתה לארגון כי היא מנועה מניהול מו"מ עם ארגון העובדים שכן מי שקובע את תנאי העבודה של העובדים הפלסטינים הוא מדור התשלומים ולא החברה עצמה. מדובר בטענה שאינה אמת, והיא ניסיון לא הגון של החברה לחמוק ממו"מ, שהרי שכרו של כל עובד נקבע בהסכם בעל פה בינו ובין המעסיק. בנוסף טענה החברה שהעובדים משלמים "דמי טיפול" להסתדרות, ולכן ישנה אפשרות שההסתדרות היא הארגון היציג בחברה ולא ארגון העובדים מען. טענה זו אינה אלא עלבון לאינטליגנציה, שהרי מרגע שהעובדים חתמו מרצונם על טפסי הצטרפות לארגון עובדים חלה על המעסיק חובה לכבד זכות זאת והעובדה שניכה עד כמה משכרם "דמי טיפול" מכוחו של צו הרחבה ארצי אינה מעלה ואינה מורידה דבר לגבי חובת החברה לנהל מו"מ קיבוצי עם ארגון היציג – מען .

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות