מען דורש מביה"ד הארצי לעבודה להכיר בו כארגון יציג, ולא בהסתדרות הלאומית, "ארגון מטעם" המעסיק

ארגון העובדים מען פנה ביום ב' 16.9 לביה"ד הארצי לעבודה  בבקשה שיכריע כי הוא ארגון העובדים היציג במפעל מיה תעשיות מזון במישור אדומים היות והוא המייצג את הרוב המוחלט של עובדי הייצור הפלסטינים של המפעל. הבקשה הוגשה כסב"א (סכסוך בין ארגוני) לאור העובדה שההסתדרות הלאומית הודיעה בראשית ספטמבר כי היא מייצגת את עובדי החברה. מען טוען שההסתדרות הלאומית נכנסה לתמונה רק במועד מאוחר יותר ובאופן שלכאורה ניתן להבינו כפעולה של ארגון עובדים הפועל מטעם המעסיק.

בחודש אוגוסט 2018 החלה יוזמת התארגנות של עובדים פלסטינים של מיה בארגון העובדים מען, שהודיע כבר ב-14.8 להנהלת המפעל על כך שהוא מייצג את עובדיה. מייד עם ההודעה על הצטרפות העובדים הפלסטינים בחברת מיה למען, החל מסע לחצים על העובדים, שכלל גם פיטורים והשעיה של פעילי ההתאגדות. על רקע צעדים פוגעניים אלו בזכות ההתאגדות של העובדים והתערבות בוטה של ההנהלה בשאלת האיגוד המייצג, הגיש מען ב-28.8 בקשה לצו מניעה דחוף לבית הדין האזורי לעבודה.

ב- 5.9.2019 קבע בית הדין האזורי (השופט גולדברג) שהחברה נקטה בצעדים נגד ההתארגנות, בהם פיטורים והשעיה של עובדים, ודרש מהחברה להחזיר את העובדים לעבודה. כמו כן קבע בית הדין כי "קיימות ראיות לכאורה להתערבות פסולה של מספר נציגים של המשיבה (החברה)… על דרך של מתן ביטוי להעדפת ארגון עובדים אחר". 

במהלך ניהול התיק בבית הדין האזורי, הודיעה ההסתדרות הלאומית ב- 2.9 כי היא מהווה את הארגון היציג בחברת מיה. בניגוד ליחסה השלילי של ההנהלה למען, והסירוב שלה לענות לפניות הארגון לאורך כל הדרך, במקרה זה השיבה החברה על הודעת היציגות של ההסתדרות תוך פחות מ- 24 שעות ואישרה שתפתח איתה במו"מ קיבוצי.

כ-150 עובדי הייצור בחברת מיה הם תושבי הרשות הפלסטינית שהועסקו על ידי החברה במשך שנים ללא תלושי שכר וזכויות סוציאליות. הרוב המכריע של עובדים אלו,– כ-120, בחרו להצטרף למען לאור הניסיון והאשראי שרכש מען בייצוג עובדים פלסטינים באזור מישור אדומים. ביום א' ה- 8.9.2019 השתתפו למעלה ממאה עובדי מיה בשביתת אזהרה עליה הכריז מען בדרישה לנהל עמו מו"מ קיבוצי.

הפנייה לבית הדין הארצי כנגד ההסתדרות הלאומית נעשתה כדי למנוע מחטף של מו"מ והסכם קיבוצי מאחורי גבם של העובדים, וכדי להבטיח שזכות הייצוג של העובדים בחברה תנתן למי שאכן פעל לטובתם ומייצגם נאמנה. בקשת הצד בסב"א הוגשה בשם ארגון העובדים מען ע"י עורכי-הדין אמיר בשה ומורן סבוראי, והיועמה"ש של מען, עו"ד איה ברטנשטין. 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

ללא עבודה, ללא משכורת, ללא פיצויים

למעלה מ-100,000 עובדים פלסטינים אינם משתכרים למחייתם למעלה מחודש ימים, בגלל המלחמה והסגר, זולת אלפים בודדים של עובדים במקומות עבודה חיוניים והתנחלויות. נוכח מצוקתם הגוברת, פנינו יחד עם קו לעובד והקליניקה לזכויות עובדים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א לרשות האוכלוסין ולמת"ש, וביקשנו לאפשר להם למשוך סכום חד פעמי מקרן הפנסיה שלהם.

המשך
פרסומים

מען – ארגון עובדים פנה לשר הרווחה, ח"כ יעקב מרגי, וקרא לו לשים קץ לפעולות המשמעתיות נגד עו"ד ענבל חרמוני, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים.

לכבוד שר הרווחה חה"כ יעקב מרגי לכב' מ"מ מנכ"ל משרד הרווחה מר ינון אהרוני במייל –  mankal@molsa.gov.il   א.נ.,                                                                                       

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו במען בדרישה להעסקה ישירה וחתימה על הסכם קיבוצי

כמחצית מעובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו בשבוע שעבר במען – איגוד עובדים. רובם תושבי/ות הרשות הפלסטינית, המועסקים בבית החולים למעלה

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות