מען דורש דיון דחוף בנושא הבטיחות עקב העליה החדה במספר תאונות העבודה הקטלניות

ארגון העובדים מען פנה בסוף אפריל לחה"כ חיים כץ, יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, בדרישה לקיים דיון דחוף בעלייה במספר תאונות העבודה הקטלניות. זאת לאחר שהתברר כי התאונה הקטלנית שארעה בהר הרצל בירושלים ב-17.4 היתה תוצאה של שרשרת ליקויים קשים בנושא רישוי, פיקוח, תכנון וביצוע.

נייר עמדה שהוגש לועדת העבודה והרווחה של הכנסת 28.4.12

ארגון העובדים מען פנה בסוף אפריל לחה"כ חיים כץ, יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, בדרישה לקיים דיון דחוף בעלייה במספר תאונות העבודה הקטלניות. זאת לאחר שהתברר כי התאונה הקטלנית שארעה בהר הרצל בירושלים ב-17.4 היתה תוצאה של שרשרת ליקויים קשים בנושא רישוי, פיקוח, תכנון וביצוע.

בגלל הענין התקשורתי הרב בתאונה שהתרחשה בהר הרצל בחזרות לטקס יום הזכרון לחללי צה"ל, פעלו גורמי האכיפה בדחיפות. מנהלי החברה שבנתה את גשרי התאורה שהתמוטטו והאחראים על הבטיחות נעצרו ונחקרו מיד באשמה של גרימת מוות ברשלנות. המערכת מיהרה לערוך בדיקת בטיחות של עשרות אתרים נוספים בהם עומדים להערך טקסים ביום העצמאות.

אולם הטיפול המהיר לא היה אלא מצגת שווא. לפי פרסום במהדורת מבט (22.4), יועץ הבטיחות החדש, רמי שמש, שנשכר על ידי המשרד להחליף את היועץ העצור בעקבות התאונה, הורשע לפני שנתיים בגרימת חבלה ברשלנות. מתברר ששמש היה אחראי לפני שנתיים על אירוע שבו נתפס שערה של עובדת תפאורה במסמר בולט של במה דינמית, והיא נפגעה קשות. הוא הורשע בדין ונידון לשישה חודשי מאסר וקנס כספי. אם באתר מרכזי כמו הר הרצל לא נחתמו כחוק מסמכים המאשרים את בטיחות המקום, אין לצפות מאתרי עבודה נידחים להתנהג אחרת. מדובר בכשל מערכתי שמחייב שידוד מערכות בסיסי.

לאור נסיון העבר, סביר להניח, שאלמלא התרחשה התאונה לאור המצלמות במועד רגיש והקורבן חיילת, ההתייחסות אליה היתה דומה לרוב תאונות העבודה הקטלניות, כלומר לא היתה התייחסות. כך לדוגמא, בעקבות מותו של מחמוד עכריה משעב ביום ג' ה- 17.4 בתאונה מחרידה במפעל באזור התעשיה בר לב, אף אחראי לא נעצר. מותו לא זכה אפילו לידיעה בעיתונות העברית. עיתון "כל אלערב" (20.4) דיווח כי קרובי ההרוג התדפקו למחרת היום על שערו של המפעל כדי להבין מה קרה שם, אבל לא קיבלו כל תשובה.

עליה במספר התאונות:

הסטטיסטיקות אינן משקרות. 64 עובדים נהרגו בתאונות עבודה בשנת 2011, עליה ב- 21% לעומת ממוצע חמש שנתי של 53 הרוגים בשנה. העליה במספר ההרוגים בענף הבניין, הענף עם תאונות העבודה הקטלניות ביותר, היתה דרמטית. 38 עובדי בניין נהרגו בשנת 2011, עלייה של 49% לעומת הממוצע. נתונים מדאיגים אלו, שנחשפו בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים בראשית השנה, לא זכו לכל הד ציבורי. תאונות עבודה מתרחשות מדי יום, והתקשורת כמעט אינה מתייחסת אליהן.

בעשר השנים האחרונות נהרגו בענף הבניין 315 פועלים. רשויות האכיפה נוטות להקל ראש בעבירות של רשלנות בנושא הבטיחות, אולי משום שמדובר לרוב על עובדים ערבים או עובדים זרים. מנהלים ואחראי בטיחות, אינם מועמדים לדין ויוצאים ללא עונש.

משרד האוצר מודד את הצלחת מדיניותו בהיקף הקיצוצים התקציביים, ואין לו כל כוונה להגדיל את צוות הפקחים המצומצם שעוסק בנושאי הבטיחות. חברות הבנייה והמפעלים העבירו בשנים האחרונות את העבודה לקבלני משנה, וניערו חוצנם מהכשרת עובדים המועסקים ישירות וצוברים נסיון ומיומנות בנושאי בטיחות. המרוץ אחרי הפחתת ההוצאות גובה מחיר כבד בבטיחות: עובדים הופכים לנכים או משלמים בחייהם.

ארגון העובדים מען דורש מועדת הכנסת לקיים דיון דחוף בדרכים לבלום ולהפחית את תאונות העבודה הקטלניות.

בהזדמנות זו אנו קוראים לכנסת להכריז על ה-28 באפריל כיום המלחמה למען בטיחות העובדים. מזה עשרות שנים מציינים את היום הזה ברחבי העולם ארגוני עובדים ומוסדות המקדמים את הבטיחות לזכרם של עובדים שנפגעו בתאונות. במספר ארצות הוכר אירוע זה כיום לאומי המצוין בבתי ספר, מקומות עבודה ובמרחב הציבורי כולו.

למידע וקשר : אסמא אגבריה זחאלקה – רכזת תחום בטיחות בארגון העובדים מען asma.oda@gmail.com

חסן שולי – ממונה בטיחות מוסמך ומדריך לעבודה בגובה – sholi.hasan@gmail.com

עוד

כלכלה ירוקה

אחוות-נשים בראשות המלכה הדבורה ופועלותיה

הכל התחיל בשיחת טלפון. חבר משותף הציע שנדבר… ששני הפרויקטים הקהילתיים שלנו יכולים להועיל אחד לשני. וכך התחילה ידידות שממש שינתה את חיי. אביב וסרמן, מייסד "סורגות קהילה", המליץ לי בחום לדבר עם הנא תאופיק מאום אל פחם.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות