מען -ארגון עובדים בפנייה לרשות המסים: הפסיקו עם האפליה והתחילו לבדוק בקשות של עובדים פלסטינים להחזרי מס

לאחרונה, פנה מען – ארגון עובדים, בשיתוף משרד רואי החשבון אוריינט בירושלים, לראש רשות המסים, מר ערן יעקב, בבקשה להפסיק את ההתנהלות הפוגענית כלפי עובדים פלסטינים המועסקים באזורי ההתנחלויות המגישים בקשות להחזרי מס. זאת לאחר שהתברר שלשכת המס בירושלים, המוסמכת לטפל בתיקיהם של עובדים פלסטינים, מסרבת לטפל בתיקיהם באופן גורף, בין היתר בטענה של חוסר בכוח אדם וחוסר הבנה של הדין.

משרד אוריינט הגיש עשרות בקשות להחזרי מס לעובדים המועסקים באזור התעשייה מישור אדומים מאז 2018. חרף  הבטחות כי התיקים ייבדקו, העניין נדחה שוב ושוב ובדיקת הבקשות לא בוצעה מעולם, בניגוד לדין.

38 מתוך הבקשות שהוגשו הן של עובדי מוסך צרפתי במישור אדומים, שקיבלו פיצויים מהמעסיק בשנת 2017, לאחר שנחתם הסכם קיבוצי עם מען שפיצה את העובדים על חובות עבר של המעסיק. אלא שאלפים של שקלים נוכו משכרם על ידי רשות המסים, אשר כעת מסרבת לבחון את בקשותיהם להחזר.

רק לאחרונה, ולאחר פניות רבות, הובן לנו כי לא מדובר בעיכוב בלבד, אלא בסירוב של רשות המסים לטפל בבקשות.

פנייה של מען ומשרד אוריינט, כאמור, נותרה אף היא ללא מענה.

הפרדוקס בהקשר זה הוא שחוקי המס לעובדים פלסטינים המועסקים בהתנחלויות מבוססים על החוק הירדני ושונים מחוקי המס החלים בישראל ואף מצווי המס על עובדים פלסטינים העובדים בתוך הקו הירוק. על פי חוקים אלה, העובדים באזורי ההתנחלויות אינו זכאי לפטור ממס עבור 5,000 השקלים הראשונים משכרו, כפי שקורה עם עובד ישראלי ועובד פלסטיני העובד בתוך ישראל. המשמעות בפועל היא שעובדים אלה משלמים מדי חודש מאות שקלים, גם אם שכרם קרוב לשכר המינימום (5,300 שקלים לחודש) – זאת בשעה שעובד ישראלי המקבל את שכר המינימום לא משלם מס בכל, או לעתים זכאי למס הכנסה שלילי שהוא מענק של המדינה לבעלי שכר נמוך.

כפי שטענו במכתב: אם בחינת סוגיית המס לעובדים פלסטינים לפי הדין הירדני היא מורכבת מדי (בנוסף להיותה בלתי הוגנת), מוטב להחיל את הדין הישראלי, בדומה לקבוע בבג"ץ גבעת זאב ביחס לדיני העבודה. כך או כך לא יתכן שהרשות תגבה מסים ולא תפעל להחזירם כאשר הדין מחייב זאת.

העתק המכתב הועבר ללשכת מבקר המדינה, כדוגמא של הזנחה והתעלמות מזכויות על ידי הרשויות, וזכה לתגובה מיידית והודעה כי על כוונה לבחון את הנושא.

המאמץ שעושה מען ארגון עובדים בנושא זה, בשיתוף עם משרד אוריינט, עשוי להיות בעל השלכות רבות על עשרות אלפי עובדים בהתנחלויות, שעד כה נשללה זכותם הבסיסית להחזרי מס. הצלחתנו במקרה זה תפתח את הדרך לאלפי עובדים המשלמים, כאמור, תשלומי מס גבוהים מדי חודש, וסופו של התהליך עשוי להוביל להפחתה משמעותית בתשלומים אלה.

****

מען ממשיך לפעול למען הגנה על זכויות העובדים הפלסטינים בתחומים רבים ופועל צעד אחר צעד להפוך כל אבן בדרך כך שהעובדים יקבלו את כבודם וזכויותיהם ללא אפליה. כשם שנלחמנו נגד דמי הטיפול שגבתה ההסתדרות במשך 50 שנים והצלחנו להביא לביטול גבייה זו, אנו בטוחים שנוכל גם בנושא החזרי מס לעובדי התנחלויות להוביל לתיקון עוול.

עוד

פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות