מען -ארגון עובדים בפנייה לרשות המסים: הפסיקו עם האפליה והתחילו לבדוק בקשות של עובדים פלסטינים להחזרי מס

לאחרונה, פנה מען – ארגון עובדים, בשיתוף משרד רואי החשבון אוריינט בירושלים, לראש רשות המסים, מר ערן יעקב, בבקשה להפסיק את ההתנהלות הפוגענית כלפי עובדים פלסטינים המועסקים באזורי ההתנחלויות המגישים בקשות להחזרי מס. זאת לאחר שהתברר שלשכת המס בירושלים, המוסמכת לטפל בתיקיהם של עובדים פלסטינים, מסרבת לטפל בתיקיהם באופן גורף, בין היתר בטענה של חוסר בכוח אדם וחוסר הבנה של הדין.

משרד אוריינט הגיש עשרות בקשות להחזרי מס לעובדים המועסקים באזור התעשייה מישור אדומים מאז 2018. חרף  הבטחות כי התיקים ייבדקו, העניין נדחה שוב ושוב ובדיקת הבקשות לא בוצעה מעולם, בניגוד לדין.

38 מתוך הבקשות שהוגשו הן של עובדי מוסך צרפתי במישור אדומים, שקיבלו פיצויים מהמעסיק בשנת 2017, לאחר שנחתם הסכם קיבוצי עם מען שפיצה את העובדים על חובות עבר של המעסיק. אלא שאלפים של שקלים נוכו משכרם על ידי רשות המסים, אשר כעת מסרבת לבחון את בקשותיהם להחזר.

רק לאחרונה, ולאחר פניות רבות, הובן לנו כי לא מדובר בעיכוב בלבד, אלא בסירוב של רשות המסים לטפל בבקשות.

פנייה של מען ומשרד אוריינט, כאמור, נותרה אף היא ללא מענה.

הפרדוקס בהקשר זה הוא שחוקי המס לעובדים פלסטינים המועסקים בהתנחלויות מבוססים על החוק הירדני ושונים מחוקי המס החלים בישראל ואף מצווי המס על עובדים פלסטינים העובדים בתוך הקו הירוק. על פי חוקים אלה, העובדים באזורי ההתנחלויות אינו זכאי לפטור ממס עבור 5,000 השקלים הראשונים משכרו, כפי שקורה עם עובד ישראלי ועובד פלסטיני העובד בתוך ישראל. המשמעות בפועל היא שעובדים אלה משלמים מדי חודש מאות שקלים, גם אם שכרם קרוב לשכר המינימום (5,300 שקלים לחודש) – זאת בשעה שעובד ישראלי המקבל את שכר המינימום לא משלם מס בכל, או לעתים זכאי למס הכנסה שלילי שהוא מענק של המדינה לבעלי שכר נמוך.

כפי שטענו במכתב: אם בחינת סוגיית המס לעובדים פלסטינים לפי הדין הירדני היא מורכבת מדי (בנוסף להיותה בלתי הוגנת), מוטב להחיל את הדין הישראלי, בדומה לקבוע בבג"ץ גבעת זאב ביחס לדיני העבודה. כך או כך לא יתכן שהרשות תגבה מסים ולא תפעל להחזירם כאשר הדין מחייב זאת.

העתק המכתב הועבר ללשכת מבקר המדינה, כדוגמא של הזנחה והתעלמות מזכויות על ידי הרשויות, וזכה לתגובה מיידית והודעה כי על כוונה לבחון את הנושא.

המאמץ שעושה מען ארגון עובדים בנושא זה, בשיתוף עם משרד אוריינט, עשוי להיות בעל השלכות רבות על עשרות אלפי עובדים בהתנחלויות, שעד כה נשללה זכותם הבסיסית להחזרי מס. הצלחתנו במקרה זה תפתח את הדרך לאלפי עובדים המשלמים, כאמור, תשלומי מס גבוהים מדי חודש, וסופו של התהליך עשוי להוביל להפחתה משמעותית בתשלומים אלה.

****

מען ממשיך לפעול למען הגנה על זכויות העובדים הפלסטינים בתחומים רבים ופועל צעד אחר צעד להפוך כל אבן בדרך כך שהעובדים יקבלו את כבודם וזכויותיהם ללא אפליה. כשם שנלחמנו נגד דמי הטיפול שגבתה ההסתדרות במשך 50 שנים והצלחנו להביא לביטול גבייה זו, אנו בטוחים שנוכל גם בנושא החזרי מס לעובדי התנחלויות להוביל לתיקון עוול.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות