מעדיפים תאילנדים על נשים ערביות

מאת: ופא טיארה ואמאני קעדאן, דה מרקר, 2.11.2015

אין ספק שענף החקלאות זקוק לרפורמה מקיפה. כמו באירופה, גם בישראל הממשלה צריכה לסבסד את החקלאות

לקראת החגים ניהלו ארגוני החקלאים מערכה תקשורתית ענפה שלוותה במחסור בירקות ועליית מחירים – והכבידה על הציבור ועל כיסו. בתגובה התירה הממשלה יבוא מוגבל של מוצרים חקלאיים. החקלאים איימו לעלות אל הכנסת בטרקטורים, ולמראית עין הממשלה והחקלאים נכנסו למסלול התנגשות.

עם זאת, ב-7 באוגוסט פורסם במפתיע כי הצדדים הגיעו להסכם: החקלאים יקבלו פטור (מלא או חלקי) מאגרות על העסקת עובדים זרים, ויותר להם לנכות משכרם 530 שקל עבור מקום מגורים וכלכלה. בנוסף, נחשף כי מתנהל משא ומתן מתקדם בין ארגוני החקלאים לבין הממשלה על הגדלת מכסת העובדים הזרים. החקלאים פצחו בצהלות ניצחון. נראה כי דרישותיהם לבצע רפורמה שורשית בענף החקלאות לא היו אלא מסך עשן. מטרתם האמיתית היתה לקבל צ'ק פתוח ליבוא פועלים זרים זולים.

אין ספק שענף החקלאות זקוק לרפורמה מקיפה. כמו באירופה, גם בישראל הממשלה צריכה לסבסד את החקלאות. צודקים החקלאים שיבוא ירקות זולים מאירופה, המסבסדת את החקלאות, הוא איוולת. הממשלה צריכה להוזיל את המים, לבטל את הפרטת ההדרכות של משרד החקלאות, להחזיר את הסיוע ליצואנים ולפקח על המחירים. ואולם טועים החקלאים בדרישתם להפוך את החקלאות בישראל לענף הנשען על עובדים זרים, כאשר עשרות אלפי עובדים מקומיים משוועים לעבודה, ונמצאים הרחק מתחת לקו העוני.

ההסכם פוגע באפשרות להעסיק ישראלים בחקלאות, בעיקר נשים ערביות, שרק 30% מתוכן משולבות בשוק העבודה. הוא מותיר את המשבר בחקלאות בעינו, מרים מכשול נוסף בפני מיכון החקלאות והמודרניזציה שלה, מתיר ניצול בלתי־חוקי ובלתי־מוסרי של עובדים זרים ויוצר אבטלה ביישובים הערביים.

ארגון העובדים מען מקיים זה עשר שנים פרויקט לשילוב נשים ערביות חסרות מקצוע בחקלאות בהעסקה ישירה והוגנת. במשרדי מען במשולש מתייצבות מדי חודש מאות נשים שמחפשות עבודה בענף החקלאות. באמצעות מען, במשך השנים קלטו עשרות חקלאים ובתי אריזה אלפי עובדות ערביות שהצליחו לצאת ממעגל האבטלה והעוני. ואולם הרוב הגדול של החקלאים מסרבים לקלוט עובדות מקומיות, מפני שהעסקת עובדים זרים זולה יותר.

ההסכם הנוכחי עם החקלאים מנוגד למדיניות הממשלתית מאז 2007, שהתבססה על דו"ח מקיף של פרופ' צבי אקשטיין, המשנה לנגיד בנק ישראל דאז. הדו"ח קבע כי המשך יבוא העובדים הזרים לחקלאות חסר כל הצדקה כלכלית וחברתית וכי יש לשים לו קץ. במסגרת זו, נחתם במאי 2011 הסכם בילטראלי בין ממשלות תאילנד וישראל, שהטיל פיקוח הדוק על יבוא עובדים זרים, והוריד את דמי התיווך שמשלמים העובדים כדי להגיע לישראל, מ–9,000 דולר ל–1,000–2,000 דולר. כתוצאה מכך, נפגעו רווחים קלים שגרפו חברות כוח אדם, שחלקן קשורות לארגוני החקלאים. במקביל, התחזק מעמדם של העובדים התאילנדים והתרבו תביעות משפטיות נגד חקלאים. כעת מנסים החקלאים וחברות כוח האדם לסובב את הגלגל לאחור.

את ההסכם החדש צריך לבטל. מדיניות אחראית בנושא החקלאות צריכה לקדם תוכנית ארוכת טווח שתאפשר לענף החקלאות להבטיח אספקת פירות וירקות לשוק במחיר סביר, תיתן יציבות וביטחון קיומי לחקלאים ותיצור מקומות עבודה לעובדים ועובדות מקומיים, שיזכו בכל הזכויות המגיעות להם על פי חוק.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות