"מיה מזון" במישור אדומים נקנסה בסך 200 אלף ₪ בשל פגיעה בעובדיה הפלסטינים הפעילים בארגון מען

בפס"ד מפורט של נשיא ביה"ד האזורי לעבודה בירושלים, השופט אייל אברהמי, מיום 31.8, נקבע כי החברה הפרה את החוק, פגעה בעובדים המזוהים עם ההתארגנות באמצעות שיבוץ פעילי התאגדות במשמרות ערב קשות, העברת עובד מתפקידו הקבוע מזה שנים כמפעיל מכונה לתפקידי ניקיון וסבלות, ואף העסיקה מספר רב של עובדי קבלן – בניגוד להתחייבויותיה כלפי הארגון. בית-הדין הורה לחברה להפסיק את ההתנכלות לעובדים שהצטרפו למען, להפסיק את העסקת עובדי הקבלן, להשיב את העובדים שהועברו מתפקידם לתפקידיהם הקודמים, ולפצות את הארגון בגין פגיעות אלה בסכום של 200,000 ₪.

בית-הדין התייחס לעובדה שהחברה לא למדה את הלקח מפסה"ד הקודם של השופט דניאל גולדברג מנובמבר 2019, בו נקבע שפיטרה והשעתה פעילי התאגדות שלא כדין. פסה"ד אז הטיל על החברה  פיצוי לדוגמא של 160 אלף ₪.  

השופט אברהמי ציטט מעדותו המהימנה של איש ועד העובדים, בילאל יוסף, והסתמך עליה כאשר קבע שהחברה התנכלה לעובדים רק בשל הקשר שלהם למען.

העובד מ.ס. הוא פעיל התארגנות מרכזי, ומראשוני העובדים להצטרף למען, ואחד העובדים שהחברה החלה להתנכל לו כבר לפני חודשים ארוכים, למרות שעבד 14 שנה בחברה. בימיה הראשונים של ההתאגדות, באוגוסט 2019, הוא זומן לשימוע אך לבסוף לא הושעה. באוקטובר 2019 פיטרה אותו החברה בטענה שחיבל במזיד באחת ממכונות הייצור. מען פנה לבית-הדין לעבודה נגד פיטוריו, ובהמשך נשלח העובד לבדיקת פוליגרף ונמצא דובר אמת. אלא שבמקום להחזירו לתפקידו הקודם, הוא שובץ בעבודות סבלות וניקיון, מחוץ לשטח המפעל, ללא התחשבות בתנאי מזג האוויר. בית-הדין קבע שהשיבוץ החדש נעשה על רקע התארגנות, וחייב את החברה להחזיר את מ.ס. לעמדת העבודה ליד המכונה בה עבד עד אוקטובר 2019.

עובדי חברת מיה תעשיות מזון הצטרפו לארגון העובדים מען באוגוסט 2019, ותיארו  העסקה פוגענית ללא תלושי שכר וללא פיצוי על מחלה, תאונות עבודה וזכויות רבות אחרות. לאחר פסה"ד בחודש נובמבר שקבע שמען הוא הארגון היציג בחברה החל מו"מ בין הצדדים שהתנהל בחלקו בחסות הליך גישור שהובילה השופטת בדימוס אורנית אגסי. אלא שמו"מ זה התפוצץ בסופו של דבר בשל יחסה השלילי של החברה. בימים הקרובים צפוי ביה"ד לתת פס"ד נוסף בבקשה שהוגשה על ידי מען וזאת עקב סירוב החברה לשלם פיצויי פיטורים ל-21 עובדים החברים במען, שפוטרו בפיטורי צמצום.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות