מזרח ירושלים: אשה מוכה בנבכי הבירוקרטיה של ביטוח לאומי ולשכת התעסוקה

תור בביטוח הלאומי במזרח ירושלים. המוסד אינו מאיר פנים לפונות פלסטיניות
תור בביטוח הלאומי במזרח ירושלים. המוסד אינו מאיר פנים לפונות פלסטיניות

הגב' אמל (שם בדוי) וילדיה סבלו מאלימות פיזית מצד בעלה, ולאחר שאמל פנתה למשטרה, האב נעצר והיא נתקה כל קשר עמו ועם משפחתו. אולם, לאחר שהאיום הפיזי עליה הוסר, נאלצו אמל ומשפחתה להתמודד עם מחסור קשה בשל אבדן ההכנסה של האב. היא פנתה אל המוסד לביטוח לאומי (מל"ל) בתביעה לקצבת הבטחת הכנסה, אולם להפתעתה היא נאלצה לעבור מסע מכשולים בירוקרטי הן מצד המל"ל והן מצד שירות התעסוקה, שללא ההתערבות של מען היא היתה נותרת ללא כל הכנסה.

זה התחיל כאשר לאחר מעצר בעלה, ב- 28.6 הגיעה אמל למל"ל להגיש את התביעה, אלא שהפקיד סרב לקבל את טופס התביעה בטענה כי חסרים לו מסמכים. זאת, כאשר על פי ההוראות, הפקידים חייבים לקלוט כל תביעה, גם כאשר חסרים מסמכים, ולספק אישור על הגשת התביעה ובו פרוט המסמכים החסרים. ב-1.7 אמל חזרה למל"ל עם מספר מסמכים כגון חשבונות מים, חשמל וארנונה, ובקשתה נקלטה.

על פי התקנות, על מנת לקבל הבטחה הכנסה מהמל"ל על התובעת להתייצב בלשכת התעסוקה כדורשת עבודה. אולם כאשר התייצבה אמל כנדרש ב- 8.7, סרב מנהל הלשכה, מר משה בקר, לקלוט את פנייתה ולספק לה מועדי התיצבות ללא אישור מודפס של המל"ל. זוהי תגובה מוזרה, מאחר והתקנות כלל אינן דורשות אישור כזה, והמל"ל לא מספק אותו.

באותו יום התערב מען וכתב למנהל הלשכה בקר בקשה לקלוט את אמל. היא אכן חזרה ללשכה, ובקר הפעם הסכים לקלוט אותה כדורשת עבודה.

אולם הסאגה לא הסתיימה. ב-15.7,במהלך בדיקת התביעה, פנה המל"ל לאמל בכתב, והתנה את הסכמתו לקבל את תביעתה בהגשה של מסמכים הנוגעים לנכס אשר בבעלות משפחתו של בעלה, כולל צילום הנכס. דרישה זו התעלמה ממצבה של אמל, אשר בעקבות מעצר בעלה אבדה כל קשר עם משפחתו, היא איננה מקבלת מהם כל עזרה, ועצם הפניה למשפחה לברור על נכסים עלולה לסכן אותה ואת ילדיה.

בעקבות זאת סייע מען לאמל ליצור קשר עם מנהלת הרווחה באזור מגוריה, וזו סיפקה מכתב שמעיד על כך שאמל מטופלת על ידי הרווחה, לומדת מקצוע, וספרה על מצבה הקשה. עם מסמכים אלו פנה מען אל מנהלת סניף המוסד ביטוח לאומי אתי רענן ב-13.8, וביקש לבטל את הדרישה למסמכים הנוגעים לרכוש בעלה. בספטמבר, באחור של חודשיים, אושרה לאמל קצבה בגובה 3,375 ₪.

מען מקווה כי בעתיד תובעי הבטחת הכנסה יענו כנדרש ולא יזדקקו להתערבות חיצונית כדי לזכות בטיפול המגיע להם בשעתם הקשה.

MORE...

תעשייה וענפים אחרים

עובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו במען בדרישה להעסקה ישירה וחתימה על הסכם קיבוצי

כמחצית מעובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו בשבוע שעבר במען – איגוד עובדים. רובם תושבי/ות הרשות הפלסטינית, המועסקים בבית החולים למעלה

READ MORE »

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות